Zajmująca się budową drewnianych domów szkieletowych spółka Coventry ze Skrzeszewa w gminie Wieliszew przy drodze krajowej nr 62 (DK nr 62) w Ludwinowie Zegrzyńskim w gminie Serock zbuduje fabrykę, w której będzie się odbywał montaż elementów prefabrykowanych do budowy tego rodzaju budynków. Starostwo Powiatowe w Legionowie niedawno wydało pozwolenie na budowę na rzecz tej inwestycji.
15 września 2023 r. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa budynku usługowego. Nowy tego rodzaju obiekt na mapie powiatu legionowskiego będzie miał kubaturę aż blisko 12 tys. m³ i wzniesiony zostanie na mierzącej blisko 9,3 tys. m² działce położonej przy DK nr 62 w Ludwinowie Zegrzyńskim w gminie Serock. Nieruchomość ta położona jest vis a vis zajazdu Pauza i w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 622 (DW nr 622) tj. ulicy Nasielskiej.
Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało ponad rok, bo od 6 września 2022 r. W tym czasie inwestor kilkukrotnie był wzywany do usunięcia nieprawidłowości z dokumentacji dotyczącej realizacji tego przedsięwzięcia.
Będą montować elementy niezbędne do budowy drewnianych domów
Nowy obiekt usługowy na terenie gminy Serock zbuduje firma Coventry ze Skrzeszewa w gminie Wieliszew. Przedsiębiorca specjalizuje się w budowie ekologicznych, drewnianych domów szkieletowych, a we wskazanym budynku ma się odbywać montaż elementów prefabrykowanych do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Fabryka, w której wykonywane będą powyższe czynności ma mieć szerokość ponad 50 metrów, długość 31 metrów, a wysokość 9 metrów. Jej powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 1,5 tys. m². Przed budynkiem usytuowanych zostanie 25 miejsc parkingowych.
Z środków unijnych na innowacyjne technologie w małych przedsiębiorstwach
Firma Coventry ze Skrzeszewa w gminie Wieliszew już w przeszłości pozyskała blisko 224 tys. zł z funduszów unijnych na opracowanie prototypu modułu zamkniętego do wytwarzania prefabrykatów drewnianych domów szkieletowych, poprzez budowę linii montażowej. Stworzenie tej innowacyjnej technologii łącznie kosztowało ją zaś prawie 324 tys. zł. – Główną zaletą planowanego do wdrożenia produktu jest profil wypełniony pianą stabilizowaną celulozą (PSC) o optymalnych parametrach użytkowych i możliwość jej aplikacji w miejscu stosowania. PSC jest kompozycją pienionych wodnych roztworów soli kwasów nieorganicznych i włókien celulozy, uzyskiwaną w procesie ich mieszania z nieorganiczna pianą wytwarzaną mechanicznie. Jak wynika z badania stanu techniki, jest to rozwiązanie nowatorskie. PSC jest pienistą masą termoizolacyjną o niskiej gęstości i wysokiej lepkości, wytwarzaną na miejscu docelowej aplikacji za pomocą mobilnego agregatu z zastosowaniem uprzednio przygotowanych fabrycznie mikro włókien celulozy otrzymanych z makulatury – tak we wniosku o środki unijne wskazany przedsiębiorca ujawniał kulisy tego innowacyjnego procesu technologicznego.