Urząd Miasta i Gminy Serock kontynuuje projekt związany z przeprowadzeniem na terenie Wierzbicy w pobliżu granicy z Serockiem pierwszego odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. W połowie marca został wybrany Inżynier Projektu, natomiast obecnie prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę próbnego odwiertu geotermalnego terenie Wierzbicy.
Zakres inwestycji
Jak dowiadujemy się z dokumentacji przetargowej udostępnionej 9 maja br., celem powyższej inwestycji jest wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Serock GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Wierzbica zgodnie z zatwierdzonym „Projektem robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego wód termalnych Serock GT-1 w miejscowości Wierzbica”.
W ramach wykonywanych robót Wykonawca zobowiązany będzie w szczególności do:
- dokonania niezbędnych uzgodnień formalno-prawnych, tj. uzyskania decyzji zatwierdzającej Plan ruchu zakładu wykonującego roboty geologiczne, zgłoszenie rozpoczęcia prac właściwym organom nadzoru i administracji, a także zezwoleń i pozwoleń w zakresie gospodarki odpadami oraz ochrony przyrody wymaganych przepisami prawa,
- zapewnienia obsługi geodezyjnej niezbędnej do wykonania zamówienia poprzez geodezyjne wyznaczenie punktu wiercenia otworu, zmierzenie wykonanego otworu i opracowanie powykonawczego operatu geodezyjnego,
- wykonania otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Serock GT-1,
- prowadzenia pomiarów hydrogeologicznych,
- prowadzenia badań geofizycznych,
- właściwej organizacji i zagospodarowania placu budowy,
- ubezpieczenia budowy,
- utrzymania i likwidacji placu budowy, odtworzenie stanu pierwotnego dróg, dojazdów,
- uporządkowania terenu po zakończeniu robót itp.
Wszystkie firmy zainteresowane wykonaniem pierwszego próbnego odwiertu geotermalnego na terenie Gminy Serock mogą składać swoje oferty do 30 maja br. do godz. 11:30. Jeżeli serockim urzędnikom uda się rozstrzygnąć powyższy przetarg to prace w terenie powinny zostać wykonane w ciągu niecałego roku od podpisania stosownej umowy z wybraną firmą.
Przypomnijmy, że w połowie marca br. seroccy urzędnicy rozstrzygnęli postępowanie mające na celu wyłonienie Inżyniera Projektu w trakcie realizacji prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Serock GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Wierzbica. Urzędnicy z Serocka wybrali ofertę firmy: Multiconsult Polska na kwotę blisko 400 tys. zł brutto.
Celem prac jest wykonanie otworu do głębokości ok. 1670 m (+/-10%), w celu rozpoznania poziomu wód termalnych w utworach jury dolnej. Prace prowadzone będą na gruntach stanowiących własność gminy, na których planowana jest realizacja wielofunkcyjnego obiektu sportowo – edukacyjnego, wcześniej określanego jako „Centrum Sportu”. Gmina jest właścicielem gruntów w rejonie ul. Czeskiej w Serocku (częściowo na obszarze Wierzbicy), o łącznej powierzchni 5 ha, które pozwalają na wszechstronne zagospodarowanie terenu.
Inwestycja powinna zostać zakończona do końca 2026 roku. Przeprowadzone prace mają dać odpowiedź czy wody termalne na terenie Wierzbicy będą nadawać się do wykorzystania. W przypadku potwierdzenia odpowiednich parametrów wód geotermalnych na powyższym terenie serocki ratusz nie wyklucza inwestycji w ciepłownię geotermalną, która może zapewnić mieszkańcom dostęp do tańszej i bardziej ekologicznej energii. Więcej o możliwym zastosowaniu wód geotermalnych w gminie Serock pisaliśmy TUTAJ.
Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
21 listopada 2024 r. zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę o dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” z przedstawicielami 10 samorządów w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Rozpoznania geologiczne w ramach podpisanych umów będą prowadzone w gminach: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice, Strzelce Krajeńskie. Serocki samorząd otrzyma w ramach powyższego dofinansowania około 14 mln. Podobną kwotę otrzyma również Gmina Jabłonna. Dofinansowanie ma pokryć w pełni koszty pierwszego odwiertu badawczego.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
Jeśli odwierty w Wierzbicy wskażą na możliwość wykorzystania tutejszych wód geotermalnych istnieje możliwość budowy specjalnej ciepłowni, na które NFOŚiGW również oferuje duże dofinansowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby liczyć na tanie ogrzewanie i mniejsze rachunki za energię. Z programu “Udostępnienie wód termalnych w Polsce” NFOŚiGW dotuje prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 100 proc. Na realizację programu w latach 2020-2028 zaplanowano 708 mln zł.