Serock. Ścieżka pieszo-rowerowa w Zegrzu przekazana do użytku mieszkańcom. Kolejny krok to budowa bazy sportowo-rekreacyjnej

Uroczyste oddanie do użytku nowej ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu fot. Urząd Miasta i Gminy Serock

Uroczyste oddanie do użytku nowej ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu fot. Urząd Miasta i Gminy Serock

W czwartek (8 września) nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego w Zegrzu miało miejsce uroczyste oddanie do użytku nowej ścieżki pieszo-rowerowej. 400-metrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego został zrealizowany ze środków uzbieranych w całości przez Lokalną Grupę Działania “Zalew Zegrzyński”. W uroczystości udział wzięli m.in. Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” i Szef Gabinetu Politycznego Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oddana w czwartek oficjalnie do użytku ścieżka pieszo-rowerowa stanowi element dużego planu rozbudowy i zagospodarowania terenu nad Jeziorem Zegrzyńskim w Zegrzu. W planach jest również budowa na tym terenie takich atrakcji jak pomost pływający i slip, które umożliwią korzystanie ze sprzętu wodnego, a także pomost stały – kaskadowy.

 

 

– Uroczyście oddaliśmy do użytkowania ścieżkę pieszo-rowerową w Zegrzu. Po przemówieniach gospodarzy uroczystości: Artura Borkowskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Serock oraz Edwarda Trojanowskiego – Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” głos zabrali zaproszeni goście: Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, Piotr Uściński – Poseł na Sejm, Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Sławomir Osiwała – Radny Rady Miejskiej w Serocku. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Dariusz Rojek – dziekan dekanatu serockiego. Po części oficjalnej przekazaliśmy ścieżkę lokalnym rowerzystom, a plac zabaw – dzieciom z zegrzyńskiej szkoły. – informują urzędnicy serockiego ratusza.

 

 

Już od pewnego czasu prowadzone są duże prace związane z zagospodarowaniem i zwiększeniem atrakcyjności terenu w Zegrzu nad wodami Jeziora Zegrzyńskiego pomiędzy ulicami pułkownika Kazimierza Drewnowskiego i Pułku Radio. Prace te zostały podzielone na trzy etapy.

Pierwszy etap zakładał prace związane z budową nowej ścieżki rowerowej. – Ścieżka pieszo-rowerowa, to ponad 400-metrowy odcinek biegnący po nabrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. Wzdłuż ścieżki powstało nowe umocnienie brzegu w postaci gabionów wypełnionych materiałem kamiennym i narzutu z otoczaków, stanęły drewniane ławki i nowe latarnie, pojawiły się też nowe nasadzenia. Powstał plac zabaw dla dzieci oraz drewniane leżaki i stojaki na rowery. Całość tego etapu była możliwa do zrealizowania dzięki środkom pozyskanym przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”. – informują seroccy urzędnicy.

Kolejne planowane etapy zagospodarowania nadbrzeża w Zegrzu

Jak informuje serocki ratusz II etap, to zagospodarowanie terenu po dawnej przepompowni przy ul. Pułku Radio. Budynek dawnego magazynu został przebudowany, a jego otoczenie uporządkowane i zaadaptowane na miejsce do rekreacji i wypoczynku. Znalazły się tu stoliki z ławkami, hamaki i miejsce na piknikowanie. Budynek docelowo może pełnić dwie funkcje: wypożyczalni sprzętu wodnego – na dole oraz kawiarenki z tarasem, z którego rozpościera się widok na Jezioro Zegrzyńskie – na górze. Realizacja tego etapu została w dużej mierze sfinansowana ze środków pochodzących z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

III etap prac zakłada wykonanie pomostu pływającego i slipu, które umożliwią korzystanie ze sprzętu wodnego oraz pomostu kaskadowego, który zachęci mieszkańców i turystów do odpoczywania tuż nad taflą Jeziora. Na realizację III etapu prac nad Jeziorem Zegrzyńskim udało się Urzędowi Miasta i Gminy Serock pozyskać dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Z końcem lipca br. serockiemu magistratowi udało się wyłonić w przetargu firmę, która zrealizuje budowę pomostu pływającego i slipu oraz pomostu kaskadowego. Inwestycja ta zostanie zrealizowana za kwotę trochę ponad 900 tysięcy złotych (więcej o przetargu pisaliśmy TUTAJ).

Dalsze plany rozwoju okolicznych terenów

– Wszystkie trzy etapy zagospodarowywania brzegu jeziora w Zegrzu stanowią estetyczną i funkcjonalną całość. Etapowość realizacji była podyktowana jedynie wynikami analiz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięcia, a co za tym idzie – optymalizacją wydatków. Inwestycja w tej przestrzeni stanowi z kolei jeden z etapów realizacji planu połączenia szlakiem rowerowym Zegrza z Jadwisinem i dalej z Serockiem i Wierzbicą. Konsekwentnie pracujemy nad jego zmaterializowaniem, niestety brak niezbędnych tytułów prawnych do części nieruchomości, na których ścieżka mogłaby być realizowana, mocno utrudnia to zadanie. Wierzymy jednak, że malownicze nabrzeże Jeziora Zegrzyńskiego, które dziś zyskuje nową oprawę, już teraz będzie ciekawą propozycją na spędzanie tutaj wolnego czasu. – informowali w lipcu przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Serock.

– Co zaś do samego Zegrza, trudno nie zauważyć, jak zmienia się jego oblicze. Ma to odzwierciedlenie także w planach Wojskowej Akademii Technicznej, która jest właścicielem części terenu nabrzeżnego. Władze uczelni planują na miejscu starego, wyłączonego już z funkcjonowania, ośrodka postawić nowy budynek Centrum Naukowo-Badawczego, w którym prowadzone będą na szeroką skalę projekty związane z rozwojem wojskowości. Planowane jest także utworzenie tu atrakcyjnej bazy sportowo-rekreacyjnej, która ma szansę wzbogacić ofertę otwartych dla społeczności terenów w sąsiedztwie linii brzegowej. – dodają urzędnicy.