Powiat Legionowski wystąpił do Gminy Serock z propozycją utworzenia na terenie miasta drugiego gimnazjum. Temat ten poruszony został na kwietniowym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu.
Na początku marca władze powiatu wystąpiły z propozycją rozpoczęcia rozmów o utworzeniu nowej placówki oświatowej w Serocku. Nowe gimnazjum miałoby działać przy Powiatowym Zespole Szkół w Serocku. Swoja propozycję powiat uzasadniał m.in. tym, że gmina wciąż zwiększa liczbę miejsc w publicznym gimnazjum, a budynek już pęka w szwach. Obecnie do gimnazjum uczęszcza 211 uczniów, zaś do szkoły podstawowej, znajdującej się pod tym samym dachem, aż 413. Gdyby stworzone zostały nowe klasy gimnazjum przy PZSP w Serocku, rozładowałby się tłok, który każdego dnia można zaobserwować na korytarzach podstawówki przy ul. Pułtuskiej 68.
Gdzie ma powstać nowa placówka?
– Powiatowy Zespół Szkół w Serocku dysponuje zarówno bazą lokalową, jak i odpowiednio wykształconą i przygotowaną kadrą do tego celu. Władze powiatu są zainteresowane podjęciem takiej współpracy. – mówi Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Legionowie. – Warto zauważyć, że podobne przedsięwzięcie w Legionowie zakończyło się sukcesem, a powiatowe gimnazjum w Legionowie zbiera pozytywne recenzje. – dodaje rzecznik. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jaka mogłaby być liczba oddziałów szkolnych ani jaki obwód obejmowałaby placówka, nie padła także propozycja utworzenia w gimnazjum dwujęzycznych oddziałów.
Gmina chętna do współpracy?
Sama gmina wydaje się być zainteresowana podjęciem współpracy z powiatem, jeśli tylko środowisko szkolne wyraziłoby potrzebę utworzenia takiej placówki. – Oferta edukacyjna kierowana dla dzieci i młodzieży na terenie gminy Serock zawsze była przedmiotem mojego głębokiego zainteresowania. W szczególności chciałbym, aby jakość oraz kierunki kształcenia odpowiadały na zapotrzebowanie i aspiracje młodych mieszkańców, a także dawała im szanse na rozwój zawodowy i w przyszłości pracę – odpowiada Józef Zając Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock. – Gimnazja gminne starają się dać uczniom jak najlepsze przygotowanie do startu do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Jesteśmy otwarci na dostosowanie oferty gimnazjalnej do potrzeb uczniów. Jeżeli środowiska zgłaszałyby potrzebę utworzenia na terenie gminy oddziałów dwujęzycznych, to dokonalibyśmy analizy potrzeb i podjęli stosowne działania – dodaje.
Radny nie chce drugiej placówki
Z propozycją utworzenia drugiego gimnazjum nie zgadza się jednak przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Mariusz Rosiński. Twierdzi on, że powstanie nowej placówki przyczyniłoby się do powolnej likwidacji gimnazjum mieszczącego się przy ulicy Pułtuskiej 68 i wpłynęłoby również na odpływ uczniów z gimnazjów w Zegrzu oraz Woli Kiełpińskiej. Radny zwrócił także uwagę na to, że to gmina powinna prowadzić taką placówkę. – Edukacja na poziomie gimnazjalnym jest zadaniem własnym gminy i tak musi pozostać, podstawowym założeniem reformy samorządowej było „władza bliżej obywateli”. W sytuacji gdy gmina zarządza gimnazjami w przypadku problemów mieszkańcy wiedzą do kogo mają iść, kto odpowiada za szkoły i z kim rozmawiać. Starostwo jest oddalone od Serocka, a ludzie odpowiadający tam za oświatę są dla mieszkańców anonimowi – mówił. – W przypadku przeniesienia gimnazjum do PZSP w Serocku uczniowie rozpoczynający naukę w gimnazjum chodziliby do szkoły razem z uczniami szkoły zawodowej, liceów profilowanych i techników w wieku 19-20 lat. Rodzice dzieci w wieku 13 lat nie widzą możliwości, aby takie połączenie było dobre i wyszło dla małych dzieci na korzyść – dodaje. Przewodniczący chciałby, aby szkoła średnia skupiła się na rozwoju zawodowym uczniów, ponieważ ciągle mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na fachowców. – Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie budynku PZSP od Powiatu Legionowskiego i utworzenie tam gimnazjum z organem prowadzącym Gminą Serock – podsumowuje.
Stworzą liceum ogólnokształcące?
Jeśli rozmowy z gminą przebiegłyby pomyślnie i udałoby się zrealizować plan, powiat nie wyklucza utworzenia w przyszłości liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół, co obecnie nie jest możliwe ze względu na małe zainteresowanie uczniów w wieku ponadgimnazjalnym. Utworzenie gimnazjum przy zespole szkół zależy teraz od przebiegu rozmów z gminą oraz wniosków, które powstaną po przeprowadzeniu analizy demograficznej.
Czy Serock potrzebuje kolejnego gimnazjum? Co myślicie Państwo na temat pomysłu starostwa? Czekamy na Wasze opinie pod adresem mailowym: k.czajkowska@gazetapowiatowa.pl i nr telefonu: 783 998 683