Mieszkańcy gminy Serock posiadający Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków (POŚ) od kilku miesięcy mają problemy z odbiorem nieczystości z osadników. Okazuje się, że do niedawna tylko jedna firma miała zezwolenie serockiego ratusza na ich odbiór. Dodatkowo stacja zlewna nieczystości w Jachrance obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie nie przyjmuje tych nieczystości i trzeba je wywozić dalej co generuje horrendalnie wysoką cenę za usługę. Czy jest szansa na jakieś zmiany i ułatwienie życia setkom mieszkańców gminy?
Od kilku miesięcy do Redakcji Gazety Powiatowej zaczęli zgłaszać się mieszkańcy gminy Serock, którzy alarmowali, że istnieje coraz większy problem z odbiorem nieczystości z posesji wyposażonych w Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków (POŚ). Z relacji powyższych osób wynikało, że zlewnia nieczystości płynnych w Jachrance nie przyjmuje nieczystości z POŚ. Dodatkowo tylko jedna firma z Józefowa za Ożarowem Mazowieckim posiadała dotychczas zezwolenie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na odbiór nieczystości z POŚ podczas gdy na odbiór nieczystości z szamb szczelnych takich pozwoleń wydanych było aż 27 podmiotów.
Mieszkańcy zwracali również uwagę na to, że jeszcze do niedawna wywóz nieczystości płynnych nie był dzielony na szamba szczelne i POŚ, a koszty wywozu oscylowały w granicach 200 zł. Obecnie koszty wywozu nieczystości płynnych z posesji osób, które posiadają POŚ wzrosły nawet kilkukrotnie i potrafią przekraczać 1000 zł (zależnie od odległości). Mieszkańcy muszą również czekać nawet kilka tygodni na realizację takiej usługi. Dodatkowo okazuje się, że inne zlewnie znajdujące się pobliskich gminach przyjmują nieczystości z POŚ praktycznie tylko od mieszkańców gmin, na których się znajdują.
Serocki ratusz wie o problemie
W serockim ratuszu zapytaliśmy, czy urzędnicy znają problem i czy ewentualnie podejmowane były jakieś próby jego rozwiązania. – Zasady odbioru nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków zmieniły się z dniem 1 stycznia 2023 r. wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, przedsiębiorcy, którzy chcą świadczyć usługę w zakresie opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych odebranych z tych instalacji, muszą udokumentować gotowość odbioru nieczystości zebranych z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków przez stację zlewną. Do niedawna tylko jeden przedsiębiorca posiadał zezwolenia na świadczenie usług na terenie gminy Serock w zakresie opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i spełniał wymagania ustawowe. – poinformowała Gazetę Powiatową 28 sierpnia br. Katarzyna Krych z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta i Gminy Serock.
– 24 sierpnia 2023 r. Burmistrz Miasta i Gminy Serock na wniosek kolejnego przedsiębiorcy wydał decyzję w tej sprawie. Po jej uprawomocnieniu na terenie naszej Gminy dwaj przedsiębiorcy będą uprawnieni do świadczenia usługi opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Zatem sytuacja ulega poprawie, jednak wciąż największym problemem jest znikoma dostępność oczyszczalni ścieków, gotowych świadczyć usługę odbioru tego rodzaju nieczystości. Większość z okolicznych oczyszczalni, z uwagi na swoją niewielką wydajność, przeznaczona jest wyłącznie do obsługi gmin, na terenie których się znajdują. – tłumaczy dalej urzędniczka serockiego ratusza.
Serocki ratusz interweniuje w MPWiK
– Na terenie gminy Serock jest jeden punkt zlewny, zlokalizowany w Jachrance, z którego nieczystości ciekłe trafiają do Oczyszczalni Ścieków „Dębe”, administrowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S. A. Widząc problem, z jakim mierzą się mieszkańcy, dotyczący wysokich kosztów opróżniania przydomowych oczyszczalni ścieków, wynikające m.in. z kosztów transportu tego typu nieczystości do odległych stacji zlewnych, co przewyższa cenę samej usługi, w marcu br. podjęto próbę kontaktu z MPWiK w m.st. Warszawie S.A. w sprawie przyjmowania do oczyszczalni ścieków nieczystości pochodzących z przydomowych oczyszczalni ścieków. Niestety, w odpowiedzi z dnia 12 kwietnia 2023 r. uzyskaliśmy informację, że ze względu na uwarunkowania technologiczne, związane z odbiorem i oczyszczaniem ścieków, nie ma aktualnie możliwości przyjęcia dodatkowej ilości nieczystości ciekłych. Obecnie oczyszczalnia jest mocno obciążona zarówno pod względem hydraulicznym jak i pod względem wielkości ładunku zanieczyszczeń w ściekach surowych dopływających do oczyszczalni. Ponadto, MPWiK w m.st. Warszawie S.A. wskazuje, że każdorazowo, firmy występujące do spółki o możliwość dostarczania nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków są proszone o dostarczanie próbek medium, które miałoby docelowo trafić do oczyszczalni. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że nieczystości te charakteryzują się bardzo zróżnicowanym składem, i tak np. wskaźnik zawartości związków organicznych w jednej z przeanalizowanych próbek aż 50-krotnie przekroczył limit dla tego parametru określony dla ścieków przemysłowych. Ładunek zanieczyszczeń niesiony z tego rodzaju nieczystości będzie odczuwalny dla układu technologicznego oczyszczalni i będzie miał negatywny wpływ na jej pracę. – przekazała Katarzyna Krych z serockiego ratusza.
– W sierpniu br. wystąpiliśmy do MPWiK w m.st. Warszawie S.A. o ponowną analizę możliwości przyjmowania nieczystości pochodzących z przydomowych oczyszczalni ścieków. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Serock, stanowiącym załącznik do uchwały nr 316/XXIX/2020 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 2 grudnia 2020 r. usuwanie nieczystości ciekłych z nieruchomości, powinno odbywać się w terminach ustalonych w indywidualnych umowach zawartych pomiędzy właścicielem nieruchomości a podmiotem posiadającym stosowne zezwolenie, z częstotliwością dostosowaną do ilości zużywanej wody, gwarantującą, że nie nastąpi przepełnienie zbiornika bezodpływowego. Jeżeli chodzi o usuwanie nieczystości z przydomowych oczyszczalni ścieków, powinny być one usuwane z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni. Podsumowując, obecnie 27 przedsiębiorców posiada decyzje zezwalające na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych z terenu Miasta i Gminy Serock, w tym dwóch na opróżnianie osadników przydomowych oczyszczalni ścieków. – tłumaczy Katarzyna Krych.
Zatem obecnie mieszkańcy gminy Serock mogą korzystać z usług 27 podmiotów posiadających zezwolenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. W przypadku opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Miasta i Gminy Serock zezwolenie takie posiadają dwie firmy (z Józefowa za Ożarowem Mazowieckim i Kątów Węgierskich). Pełna lista powyższych podmiotów dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Serock pod TYM adresem.
MPWiK nie pozostawia złudzeń
O plany dotyczące stacji punktu zlewnego w Jachrance zapytaliśmy także w MPWiK w Warszawie. – Wodociągi Warszawskie posiadają na terenie powiatu legionowskiego jedną, dwustanowiskową stację zlewną w miejscowości Jachranka, na terenie Przepompowni Ścieków P1 przy ul. Zegrzyńskiej. Jest ona eksploatowana przez Zakład „Dębe”. Stacja zlewna przyjmuje nieczystości ciekłe gromadzone w zbiornikach bezodpływowych (tzw. „szambach”) z terenów gmin Wieliszew, Serock, Nieporęt. Stacja ta nie przyjmowała i nie przyjmuje osadów gromadzonych w osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Obecnie zrzut ścieków osiąga maksymalne wartości, na jakie pozwala przepustowość stacji i nie ma możliwości jej dodatkowego dociążenia. – poinformował Gazetę Powiatową 8 września Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie.
Nieczystości z POŚ w przyszłości?
– Wodociągi Warszawskie prowadzą szeroko zakrojone analizy, które mają na celu określenie docelowego sposobu przyjmowania i obróbki osadów gromadzonych w osadnikach instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków, gdyż proces ten wymaga stosownych adaptacji. Wynika to z faktu, iż osady gromadzone w osadnikach instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków charakteryzują się bardzo zróżnicowanym składem oraz wysokim ładunkiem zanieczyszczeń. Dlatego podejmowane są działania, które zabezpieczałyby w przyszłości układ technologiczny oczyszczalni przed dużym ładunkiem zanieczyszczeń niesionym w tego rodzaju medium. Jednocześnie informujemy, że MPWiK eksploatuje zlokalizowaną na terenie Zakładu „Południe” przy ul. Sytej w Warszawie drugą stację zlewną, gdzie są przyjmowane osady gromadzone w osadnikach instalacji przydomowych oczyszczalni ze wszystkich dzielnic m. st. Warszawy. – dodał Marek Smółka.
Możliwe, że wydanie drugiego zezwolenia przez burmistrza Miasta i Gminy Serock na opróżnianie osadników przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Serock pozwoli zmniejszyć okres oczekiwania na taką usługę. Możliwe, że również koszty powyższej usługi spadną, jednak wydaje, że dopóki na terenie gminy Serock nie powstanie nowa zlewnia nieczystości płynnych lub MPWiK nie zdecyduje się na taką możliwość w Jachrance problem nadal będzie występował. Jeżeli MPWiK zdecyduje się umożliwić oddawanie do zlewni w Jachrance nieczystości z osadników Przydomowych Oczyszczalni Ścieków Gazeta Powiatowa poinformuje o tym Czytelników.