Pomimo tego, że w ostatnim czasie temperatury w naszym kraju spadały mocno poniżej 0°C, a woda na akwenach zamarzała to w najbliższych dniach synoptycy przewidują ocieplenie i temperaturę, która może wynosić powyżej 0°C. Taka sytuacja będzie sprzyjać osłabianiu się lodu na rzekach i jeziorach. Będzie to powodować duże ryzyko zarwania się lodu pod ludźmi. Przed wchodzeniem na taki lód przestrzega m.in. Straż Miejska w Serocku. Kilku prostych rad w tym temacie udzielają również strażacy.
– Szanowni Mieszkańcy, W związku z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz dla zapewnienia Waszego bezpieczeństwa, obowiązuje ZAKAZ WCHODZENIA NA LÓD na terenie miasta i gminy Serock. Prosimy o przestrzeganie tego zakazu ze względu na potencjalne zagrożenia związane z niestabilnością lodu. Straż Miejska apeluje o rozsądek i zwraca uwagę na oznakowane obszary, gdzie wstęp na lód jest zabroniony. Działamy dla Waszego bezpieczeństwa – prosimy o zrozumienie i współpracę. – poinformowała Straż Miejska w Serocku.
Strażacy apelują o ostrożność
Przed wchodzeniem na zbyt cienki lód ostrzega również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Jak informują strażacy pomimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.
Zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku nad wodą:
- Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki.
- Wychodząc z domu zostaw informację dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
- Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
- Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu ruchu wody.
- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
- Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu, zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
- Dobrze, jak dorośli i dzieci mają przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
- Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Co zrobić, gdy zarwie się pod Tobą lód?
- Rozłóżmy szeroko ramiona i nabierzmy dużo powietrza, nie próbujmy pływać.
- Oszczędzajmy siły, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, jeśli posiadamy gwizdek użyjmy go do wezwania pomocy.
- Za wszelką cenę starajmy się nie wpłynąć pod lód.
- Jeżeli posiadamy kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgajmy się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgajmy się dalej, nie wstawajmy.
- Jeśli nie mamy kolców, mimo wszystko próbujmy się wydostać, cały czas wzywajmy pomocy.
Gdy zauważysz osobę tonącą:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
– Pomimo, iż przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała, to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia. – przestrzega Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Służby ratownicze apelują, żeby nie wchodzić na zamarznięte akweny, a do zabawy i rozrywki korzystać z bezpiecznych lodowisk.