Serock. Zegrzyńscy miłośnicy Wisły. Uczniowie z Zegrza ruszają na wycieczki

szlakiem-wisly_09

fot. szkoła w Zegrzu

Czy wiecie, że uchwałą Sejmu RP rok 2017 został ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób postanowiono uczcić 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, a także oddać hołd pokoleniom Polaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego.

Wisła jest symbolem polskości i patriotyzmu oraz naszym naturalnym i historyczno – kulturowym dziedzictwem. Dlatego nauczyciele klas I – III Szkoły Podstawowej zaplanowali na drugi semestr wycieczki do miast położonych nad Wisłą: Warszawy, Płocka, Krakowa. Mamy nadzieję, że plany uda się zrealizować.

W tym roku szkolnym uczniowie klas II i III szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach Koła Artystyczno – Przyrodniczego „Wzdłuż biegu Wisły”. Głównym celem zajęć jest zachęcanie dzieci do pogłębiania wiedzy o otaczającym świecie, a w szczególności o królowej polskich rzek. Uczniowie mają okazję poszerzać swoją wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej i społecznej, ale także rozwijać swoje zainteresowania. Podjęliśmy wirtualną podróż od źródeł Wisły aż do jej ujścia. Zatrzymujemy się w ciekawych miastach leżących nad tą rzeką aby poznać ich historię, posłuchać legend i opowieści, zobaczyć piękne miejsca i zabytki. Odkrywamy piękno Wisły i terenów wokół niej. Uczniowie korzystają z książek, prezentacji, filmów, dużo rozmawiają, wykonują wiele prac plastycznych. Dzięki dostępowi do internetu śledzimy różne inicjatywy związane z obchodami Roku Wisły w całej Polsce, na stronie: http://www.rokwisly.pl/. Nawiązaliśmy kontakt z panem Maciejem Boinskim, który 2 lutego rozpoczął pieszą wędrówkę wzdłuż Wisły. Idzie sam, śpi w namiocie i codziennie umieszcza na swoim profilu krótkie sprawozdania ze swojej wyprawy opatrzone pięknymi zdjęciami. Prawie od początku bardzo mu kibicowaliśmy. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem jego zmagań z zimową aurą.

 

 

W poniedziałek 6.02 mieliśmy okazję spotkać się z panem Maciejem osobiście. Zaprosił nas do swojego obozowiska, oczywiście nad Wisłą, w pobliżu miejscowości Kazuń Nowy. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak wyglądają codzienne przygotowania do dalszej wędrówki. Dowiedzieliśmy się, jak spakować plecak i co musi się w nim znaleźć, jak przygotować sobie ciepły posiłek, umyć się lub wysuszyć buty zmoczone w głębokim śniegu. Pan Maciej bardzo ciekawie opowiadał nam nie tylko o swojej wyprawie ale także o wielu ważnych sprawach, takich jak bezpieczeństwo nad rzeką w zimie, dbanie o czystość polskich rzek. Podczas swej podróży wielokrotnie zwracał uwagę na zaśmiecanie Wisły i jej brzegów. Jednym z celów, jaki przyświeca tej wyprawie, jest pokazanie innym ludziom, jak piękna jest nasza Wisła. Jego zdjęcia rzeki i zimowych krajobrazów są piękne, a czasem wręcz zaczarowane. Wspólnie obserwowaliśmy rzekę i jej otoczenie. Podróżnik zaprowadził nas w miejsce, w którym niedawno „buszowały” bobry. Na pamiątkę dzieciaki zabrały fragmenty grubych gałęzi, odciętych i okorowanych przez te zwierzęta. Na koniec podarowaliśmy panu Maćkowi kubek i wielką czekoladę, aby miał energię na dalszą drogę. On zrewanżował się nam autografami i wspólnymi zdjęciami. Życzyliśmy mu wytrwałości i dobrej pogody do samego końca wędrówki. Spotkanie było wspaniałe, a dzieciaki jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami. Jeśli zaciekawiliśmy Was choć trochę, możecie razem z Nami śledzić wędrówkę na stronie: https://www.facebook.com/maciej.boinski.3.

Ewa Lisowska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej