Sprawdza się komunikacja lokalna w Serocku

52045bc7d5ea3.jpg

W gminie Serock kończy się okres pilotażowego programu komunikacji lokalnej obsługiwanej przez wyłonionego w przetargu przewoźnika – PKS Ciechanów. Od tego, jak zostanie oceniony przez serocki urząd, zależeć będą dalsze losy komunikacji lokalnej w Gminie Serock.

Od 1 sierpnia w Gminie Serock został uruchomiony projekt komunikacji lokalnej. Na ten cel burmistrz Sylwester Sokolnicki przeznaczył 140 tysięcy złotych. Przez dwa miesiące dwa autobusy jeździły od ulicy Pułtuskiej w Serocku, przez Marynino, Szadki, Wolę Smolaną, Zabłocie, Stanisławowo, Dębe, Izbicę, Jachrankę, Zegrze, Borową Górę, Stasi Las i Serock. Pilotażowy program obejmował 8 kursów w godzinach 6.30, 11.00, 15.30 i 18.30.

Ważniejszy transport lokalny
Przez dwa miesiące urząd obserwował wykorzystanie komunikacji, oczekując sugestii mieszkańców, co do zmiany godzin odjazdów czy lokalizacji przystanków. Wyniki analiz będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji o przyszłości komunikacji na terenie Gminy Serock. Według burmistrza Sylwestra Sokolnickiego najważniejsze dla mieszkańców było zapewnienie dojazdu w miejsca, gdzie nie docierał żaden inny środek komunikacji publicznej, zaś problem komunikacji do Legionowa musi jeszcze poczekać. Jak długo, nie wiadomo.

Czekają na wskazówki mieszkańców
Jak informuje Urząd Miasta w Serocku w sierpniu z pilotażowej komunikacji lokalnej skorzystało 1020 osób, natomiast w okresie od 1 września do dnia 14 września już ponad 2000 osób. Największą popularnością cieszyła się trasa nr 1. Urzędnicy zachęcają do składania wniosków, aby jeszcze poprawić ofertę komunikacyjną. – Od momentu uruchomienia komunikacji lokalnej wpłynęło kilka wniosków głównie o to, aby Pilotażowa Komunikacja Lokalna objęła swym zasięgiem miejscowości położone po drugiej stronie rzeki, czyli Cupel, Kania Nowa, Kania Polska, Nowa Wieś, Łacha i Gąsiorowo. Wnioskowano również o zmianę godzin wybranych kursów – informuje urząd o dotychczasowej współpracy z mieszkańcami.

Następny będzie Cupel
W sierpniu dziennie korzystało z tego transportu około 50 osób, we wrześniu około 100 osób – mówi burmistrz Sylwester Sokolnicki, pozytywnie oceniając projekt pilotażowy. Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest zamiar kontynuacji projektu oraz wydłużenie niektórych tras. Następnym krokiem będzie zapewnienie dojazdu mieszkańcom terenów tzw. „za wodą”. Burmistrz zastrzega, że zależeć to będzie od samych mieszkańców. Tereny gminy są rozległe, a stopień zurbanizowania niewielki. Czy będzie sens utrzymywania tam komunikacji okaże się dopiero w przyszłości.

Co dalej z komunikacją?
Podstawowe kryteria oceny programu pilotażowego to przede wszystkim liczba osób korzystających z komunikacji. Zapytaliśmy UMiG Serock czy będzie kontynuacja, ewentualnie rozszerzenie programu komunikacji o połączenia autobusowe z Legionowem i jakie środki na ten cel w nowo konstruowanym budżecie na rok 2013 zamierza przeznaczyć burmistrz. Nie otrzymaliśmy jednak żadnej konkretnej deklaracji. – Na chwilę obecną analizujemy funkcjonowanie komunikacji lokalnej na terenie gminy Serock, natomiast decyzje, co do skomunikowania Serocka z Legionowem, jak również informacja o wysokości środków, jakie ewentualnie zostaną zabezpieczone na ten cel, podana zostaną w późniejszym terminie – mówi Magdalena Łoniewska Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich UMiG w Serocku.

Iwona Wymazał