Radni w Serocku uchwali Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2012 – 2015. Dotyczy on pomocy rodzinom, które mają problemy w wypełnianiu swoich obowiązków. Pomoc otrzymają rodziny niewydolne wychowawczo i ubogie, a także te, które zetknęły się z przemocą. Dzięki programowi dzieci będą rzadziej izolowane od swoich domów. Głównym zadaniem będzie zachowanie stałych kontaktów z rodziną. Realizatorem programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Serocku.
Niewydolne wychowawczo
Rodziny, w których występują takie kłopoty jak uzależnienia, przemoc domowa, problemy zawodowe, małżeńskie, rodzicielskie, które powodują kryzys funkcjonowania, mogą również uzyskać pomoc. W 2009 roku pomoc społeczna zajmowała się 32 rodzinami niewydolnymi wychowawczo w gminie, w 2010 roku 34, a w 2011 roku 26 rodzinami.
Zagrożone ubóstwem
Jeśli dochód osoby samotnej nie przekracza 477 zł albo 351 zł na każdego członka rodziny, rodzinę określa się jako zagrożoną ubóstwem. Niestety w Serocku takich rodzin jest coraz więcej. W 2009 roku pomoc społeczna zanotowała 2014 takich rodzin, a dwa lata później, ta liczba się podwoiła. Gmina pomagała bowiem, aż 427 rodzinom.
Niepełnosprawność
Z powodu problemów zdrowotnych oraz niepełnosprawności cierpi coraz więcej rodzin. Koszt leków, terapii, dojazdów do lekarzy, koszt usług medycznych to duży ciężar dla niektórych rodzin. Na przestrzeni 3 lat liczba korzystających z pomocy gminy rodzin wzrosłą z 61 do 84 rodzin.
Bez pracy
Trudności na rynku pracy powodują, że rosną wskaźniki dotyczące bezrobocia. Jak podaje gmina, 4,31% mieszkańców wśród wszystkich osób zameldowanych jest bez pracy. To około 543 osoby. Do tej pory pomoc społeczna udzielała pomocy 59, 68 i 132 rodzinom przez kolejne 3 lata.
Alkoholizm
Wśród serockich rodzin dotkniętych nałogiem związanym z nadużywaniem alkoholu gmina pomagała 81 rodzinom, czyli 233 osobom. Celem programu jest udzielanie wsparcia całej rodzinie, małżonkom i dzieciom.
Koordynatorem programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Serocku. Wykonawcami zaś są instytucje pracujące na rzecz dzieci i rodzin. Główny cel to pomoc dzieciom i młodzieży, nad którymi nie jest sprawowana należyta opieka oraz rodzinom w czasie kryzysu wychowawczego. W praktyce oznacza to prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych, fundusze alimentacyjne i świadczenia dla rodzin. Mogą one otrzymać porady specjalistów, konsultacje psychologiczne oraz porady prawne. Gmina będzie udzielać też pomocy finansowej.
iw