W Zegrzu na drodze krajowej nr 61 zamontowany zostanie nowoczesny fotoradar. Wiemy, w którym miejscu dokładnie

Fotoradar TraffiStar SR390 i skrzyżowanie DK 61 z ulicą Groszkowskiego w Zegrzu (fot. fot. CANARD GITD.Google Maps)

Fotoradar TraffiStar SR390 i skrzyżowanie DK 61 z ulicą Groszkowskiego w Zegrzu (fot. fot. CANARD GITD/Google Maps)

Już niedługo na polskich drogach zamontowanych zostanie kolejnych 70 nowoczesnych fotoradarów. Osiem rozlokowanych będzie na Mazowszu, a jeden z nich stanie na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu w Zegrzu (gmina Serock). Gazeta Powiatowa ustaliła, gdzie dokładnie pojawi się nowoczesny fotoradar jak również do kiedy najpóźniej może zostać zamontowany.

 

 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) cały czas pracuje nad powiększeniem sieci CANARD na terenie naszego kraju. Jak poinformował serwis portal TVN TURBO wkrótce na polskich drogach stanie 70 nowych fotoradarów TraffiStar SR390. Osiem z tych urządzeń zamontowanych ma zostać na terenie woj. mazowieckiego.

 

 

8 nowych fotoradarów na Mazowszu. Oto lokalizacje:

  • Błonie, DK 92,
  • Goślice, DK 60,
  • Grabina, DK 60,
  • Mościbrody, DK 63/DK 61,
  • Rębowo, DK 50,
  • Sierpc, DK 10,
  • Słupno, DK 62,
  • Zegrze, DK 61.

Fotoradar TraffiStar SR390 działa już od kilku dni m.in. w Warszawie na wysokości Al. Jerozolimskich 239. To nowoczesne urządzenie jest małe i lekkie (waży zaledwie 7,5 kg). Małe rozmiary pozwalają montować urządzenie na dostępnej infrastrukturze takiej jak m.in. latarnie (jak w przypadku montażu w Al. Jerozolimskich w Warszawie) lub wysięgniki sygnalizacji świetlnej zawieszone nad jezdnią.

Fotoradar TraffiStar SR390 to produkt niemieckiej firmy Jenoptik. Urządzenie zamontowane stacjonarnie jest w stanie śledzić prędkość pojazdów na czterech pasach ruchu. Dzięki systemowi ANPR odczytuje tablice rejestracyjne. Przy czym producent deklaruje minimum 98-procentową czytelność twarzy kierowcy oraz tablic rejestracyjnych – w nocy i za dnia. Dodatkowo oprócz rejestrowania prędkości pojazdów powyższe urządzenie może rejestrować takie wykroczenia jak:

  • wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle,
  • złamanie zakazu skrętu lub zawracania,
  • brak zatrzymania się przed zieloną strzałką na skrzyżowaniu,
  • jazda po buspasie samochodem osobowym.

Lokalizacja fotoradaru w Zegrzu

W środę (4 grudnia) w rozmowie z Gazetą Powiatową, Wojciech Król, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przekazał, że jak na razie nie została jeszcze podpisana umowa z wybranym wykonawcą, jednak w przypadku jej podpisania dostawca będzie miał czas do połowy 2026 roku na montaż wszystkich nowych fotoradarów. Wojciech Król w rozmowie z naszym reporterem potwierdził również, że Zegrze jest jedną z lokalizacji na terenie Mazowsza, gdzie taki fotoradar zostanie zamontowany.

Rzecznik GITD dodał również, że urządzenie zostanie zamontowane na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej (droga krajowa nr 61) z ulicą Profesora Janusza Groszkowskiego. Jak na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu w Zegrzu zamontowany zostanie nowoczesny fotoradar, jednak stanie się to prawdopodobnie najpóźniej do połowy 2026 roku. Decyzja w tej sprawie będzie należała prawdopodobnie do dostawcy fotoradarów.

Jak tylko znana będzie dokładna data montażu fotoradaru w Zegrzu i jego uruchomienia Gazeta Powiatowa poinformuje o tym Czytelników.

Będą światła

Wszyscy kierowcy, którzy pokonują most w Zegrzu nad rzeką Narew doskonale znają skrzyżowanie ulicy Warszawskiej (DK 61) z ulicą Profesora Janusza Groszkowskiego. Nie ma dnia, żeby na tym skrzyżowaniu nie dochodziło do groźnych sytuacji drogowych z udziałem pieszych przechodzących przez przejście czy pojazdów, które próbują wyjechać z ulicy Groszkowskiego. Co jakiś czas dochodzi tam z tego powodu do kolizji lub wypadków drogowych. Niestety bardzo często dochodzi do nich z winy części kierowców, którzy znacznie przekraczają prędkość w tym miejscu.

Powyższe skrzyżowanie jest również słabo oświetlone co również w znacznym stopniu przyczynia się do części zdarzeń drogowych po zmroku lub w czasie złych warunków atmosferycznych.

Część okolicznych mieszkańców, zarówno kierowców jak i pieszych już od dłuższego czasu apelowała zarówno do serockiego ratusza jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) o interwencję i wprowadzenie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na powyższym skrzyżowaniu. W końcu na początku marca br. GDDKiA przychyliła się wniosku serockiego ratusza i zgodziła się z potrzebą instalacji sygnalizacji świetlnej oraz doświetlenia przejść dla pieszych w tym miejscu. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.