Pierwsze Dni Osób Niepełnosprawnych to święto twórców niepełnosprawnych, ich rodzin, opiekunów oraz sympatyków. W idei zapobiegania społecznemu wykluczeniu w Galerii Sztuki Ratusz odbył się wernisaź wystawy prac plastycznych oraz rzeżb uczniów i wychowanków Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Imprezą towarzyszącą było przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” zaprezentowane w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. „Gazeta Powiatowa” objęła patronatem medialnym całe przedsięwzięcie.
Jak widzą świat
Głównymi organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych są Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie i Fundacja „Promień Słońca” przy wsparciu samorządu Legionowa i powiatu legionowskiego. Wystawa „Tak widzę świat…” pokazuje, jak widzą i rozumieją otaczającą rzeczywistość osoby niepełnosprawne intelektualnie. Młodzi artyści prezentują swoje prace wykonane róźnymi technikami plastycznymi. Wykonywane były podczas zajęć i warsztatów plastycznych pod opieką Marka Krauss i Barbary Retmaniak. Wystawę w ratuszu moźna oglądać do 23 maja. Następnie ekspozycja do 15 czerwca wystawiana będzie w Centralnej Bibliotece Związku Niewidomych w Warszawie.
Nie wzrokiem i słuchem, a sercem
Przedstawienie „Czerwony Kapturek” zostało przygotowane przez Klub AC. Klub zrzesza dzieci, które z róźnych przyczyn nie mówią, oraz ich rodziny i nauczycieli. Dzieci najczęściej chorują na zaburzenia układu nerwowego lub autyzm. Dzięki alternatywnym i wspomagającym metodom komunikacji, dzieci mogą porozumiewać się z innymi. – Istnieje bardzo duźo takich metod. Przewaźnie ograniczają się one do tego, źe osoby komunikują się za pomocą obrazku graficznego, gestu lub innych symboli przestrzenno-dotykowych. Nasi uczniowie porozumiewają się przede wszystkim za pomocą obrazków – konkretny obrazek czy symbol jest odpowiednim komunikatem – mówi Liliana Sadowska z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Uczniowie mają specjalne ksiąźki do komunikacji, w których znajdują się wszystkie symbole. Do porozumiewania się wykorzystywane są takźe nowoczesne metody – elektroniczne komunikatory. To urządzenia generujące głos, działające podobnie jak dyktafony, ale przystosowane do tego, aby mogły być obsługiwane przez osoby niepełnosprawne. Technika została wykorzystana podczas przedstawienia. – Chodzi o to, by niemówiące dzieci funkcjonowały w społeczeństwie – w szkole i w domu. Wspólnie z rodzicami tworzymy system porozumiewania się. Przedstawienie udało się zrealizować, dzięki przeogromnemu zaangaźowaniu dzieci i rodziców. Trenowaliśmy od świąt wielkanocnych, mieliśmy tylko cztery próby, piątą był juź dzisiejszy występ – dodaje. W ramach Powiatowych Dni Osób Niepełnosprawnych 25 maja odbędzie się takźe Spartakiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych oraz Integracyjny Plener Malarski – 26 maja przy legionowskim stadionie.
/Katarzyna Śmierciak/