Wieliszew. Heron wnioskuje o pozwolenie na budowę drugiego bloku. Trwa analiza wydania dokumentu o warunkach zabudowy

default

Na ponad 19 hektarach położonych w bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego, przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie ma powstać duże osiedle z różnego rodzaju usługami towarzyszącymi o charakterze komercyjnym i publicznym. W Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto właśnie kolejne postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz drugiego z tych budynków.

Wniosek o pozwolenie na budowę drugiego bloku przy Modlińskiej w Wieliszewie

21 maja 2025 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego nr 10 z lokalami usługowymi obiektami infrastruktury technicznej oraz urządzeniami budowlanymi związanymi z projektowaną inwestycją. Blok ten ma mieć kubaturę ponad 44 tys. m³ i ma zostać zbudowany na mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości położonej przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, czyli przy drodze wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631). Działka ta częściowo przylega do zrewitalizowanej linii kolejowej i ronda w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt. W jej bardzo bliskim sąsiedztwie znajduje się również Jezioro Zegrzyńskie.

Decyzja administracyjna w powyższej sprawie jeszcze nie zapadła. Jej wydania należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę pierwszego bloku i przedszkola wciąż jest rozpatrywany

W Starostwie Powiatowym w Legionowie od 12 marca 2025 r. toczy się jeszcze jedno postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz innego bloku i budynku przedszkola na tej samej nieruchomości. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Bloki, przedszkole dla 180 dzieci, hipermarket i parking przy stacji kolejowej Wieliszew Centrum

Autorem obu powyższych wniosków jest irlandzka firma Heron Property Polska. Deweloper planuje przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, w pobliżu stacji Wieliszew Centrum, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego zbudować osiedle mieszkaniowe, na którym w kilkunastu blokach w ciągu najbliższej dekady ma powstać około 1950 nowych mieszkań. Nowe osiedle może zasiedlić nawet 5 do 7 tysięcy nowych mieszkańców, co ma m. in. sprawić, że liczba mieszkańców wsi Wieliszew po 2035 r. podwoi się do liczby ponad 14 tysięcy. Bardzo szczegółowo na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie osiedla Heron

Budowie tak gigantycznego osiedla mieszkaniowego sprzeciwiają się zwłaszcza wieliszewianie. W procedurach administracyjnych przeprowadzonych w wieliszewskim magistracie, a umożliwiających deweloperowi złożenie wniosków o wydanie pozwoleń na budowę tych budynków dopatrują się oni szeregu nieprawidłowości. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m.in. w tej wiadomości.

Czy można zakwestionować decyzję o warunkach zabudowy?

Obecnie trwa analiza okoliczności, w tym prawnych uwarunkowań wydania decyzji o warunkach zabudowy na rzecz realizacji osiedla Heron. Na okoliczność sporządzenia opinii prawnej, w której prześledzone mają zostać procedury wydania tejże już prawomocnej decyzji administracyjnej, w tym wskazane mają zostać ewentualne możliwości jej podważenia ogłoszono właśnie przetarg.

Prawnicy i adwokaci

Wyłącznie prawnicy – radcy prawni i adwokaci – chcący sporządzić powyższą opinię prawną mogą składać swoje propozycje cenowe w Urzędzie Gminy (UG) w Wieliszewie do środy, 28 maja 2025 r. Przy wyborze najkorzystniejszej z nich, decydenci mają się kierować jak największym doświadczeniem zawodowym wykonawcy, przejawiającym się w jak największej liczbie opracowań prawnych związanych z analizą i oceną dokumentacji niezbędnej do wydania warunków zabudowy pod względem architektury, urbanistyki i oddziaływania na środowisko, jak najniższą ceną wykonania takiej ekspertyzy oraz jak najszybszym terminem jej realizacji, z zastrzeżeniem, że maksymalny czas realizacji tego zamówienia publicznego nie może przekroczyć 14 dni. Lada dzień należy się zatem spodziewać rozstrzygnięcia tego konkursu i podpisania umowy na wykonanie opinii prawnej we wspomnianym powyżej zakresie. Wtedy też okaże się, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na ten cel z tegorocznego budżetu gminy Wieliszew.

 

Raport środowiskowy na finiszu

Wieliszewianie sprzeciwiający się budowie tego osiedla mieszkaniowego sfinansowali wykonanie szczegółowego raportu środowiskowego dla tej inwestycji. Jak ustaliliśmy opracowanie tego dokumentu jest już na finiszu.

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 16

  1. Ajaj, a którz to wuzetkę wydał, no kto. 😁 Heron to cieniasy są. Tam powinno być osiedle na 20 tysięcy ludzi i niech potem lokalni łapówkarze ten kartofelek ogarniają.

    • ty nie kracz, miało być koło 30 domów, a teraz to ‚bloków’. ludzi pewnie razy 10x. a bloczki można zamiast 1-2 piętra zrobić 3 piętrowe parking? woda? kanalizacja? a kogo to wuja obchodzi. ważne że $$$$ w kieszonce.

  2. i pozamiatane. teraz możecie ich cm-ok-nąć. kupili za bezcen, teraz sprzedadza za 10tys z metra. metra. a co sprdolno w budowie tego wspanialego wezła drogowego to spdlono. a jak tam oczyszczania, wydoli? czy wznowią zrzut guana do Zalewu

    • Węzeł spie.rdolono, bo inaczej Heron nie miałby dogodnego wyjazdu z osiedla, tzn. Miałby jeden zamiast dwóch. A teraz cyk, tuż przed przejazdem będzie skrzyżowanie, za przejazdem gufnorondo i korki po horyzont. DW631 w szczycie i w wakacyjne weekendy będzie nieprzejezdna.

      Ale Kownacki czy inny starosta mają to w duuupie, bo kasa wzięta.

  3. Widzicie oczami wyobraźni ten sznur aut rano próbujących dostać się do Stolicy (w obiecane 20 minut) a potem wracających do domu na obiad też te mityczne 20 minut… w lato? w piątek, latem? w niedzielę z bigosem od rodziny z Podlasia??? będzie grubo.

    • U mnie deweloper wybudował dwa osiedla klonów (domy nie bloki) i ruch na ulicy skoczył 100x. Zamiast kilkunastu samochodów dziennie jeździ kilkaset, zrobiło się głośno, a gmina ma to w duuupie. Z takiego blokowiska to będzie kilka tysięcy plus dostawcy, fachowcy, itp.

      • o tym nikt nie wspomina, że ruch pojazdów to nie tylko mieszkańcy (i tak często mający 2 pojazdy). ale i całe zaplecze dostawcy jedzenia, usług, kurierzy, goście mieszkańców. potem mamy zapchane uliczki wewnętrzne ze straż pożarna nie wjedzie oraz zastawione tereny zielone, czy pobocza obok… a tu jeszcze bliska lokalizacja ‚obwodnicy’ stale zapchanej w godzinach szczytu i sezonie letnim.

    • Na obiad? Chyba na późną kolacyję

  4. Żegnajcie pola,lasy,drzewa,trawy,sarny, zające,ptaki…Witajcie betonie, samochody,korki,smrodzie…Żegnaj Zielona Dolino, witaj betonowa dolinko…

    • można już składać propozycje nowych dróg wewnętrznych w Heron City: ul. Kostki Bauma, ul. PyłuPM2.5, ulica Ostatniej Kaczki…

  5. No nareszcie. Będę miała gdzie mieszkanie kupić.

    • Tanie są w Krzywym Rogu…

  6. Po ile za mietr? Kupie od razu 2 albo 3 na spekulacje.

    • Zapraszamy. Piekna okolica. Dojazd okolo 20 minut. Dogodne polaczenia kolejowe. Same pozytywy. No moze poza wojtem…

  7. Witam. Jestem zainteresowany przeniesieniem życia do cichego i spokojnego Wieliszewa w otoczeniu lasów, łąk umajonych, dzikiej przyrody i wiewiórek jedzących z ręki… Pytam Tubylców, czy to prawda, że dojazd do Stolicy trwa dłużej niż 20 minut? Bo źli i zawistni komentatorzy portalowi jakieś historie dziwne wypisują, że pobliskie rondo stoi, a w lato to już w ogóle Armagedon, że SKM nie jedzie bo awarie, że rowerem nie dojedziesz..

    • Wszystko to nie prawda jest. Dojazd do Warszawy w niedzielne wieczory tylko 15 minut, a w dni powszednie 12. Cisza, spokój i brak ludzi. Zapraszamy, sąsiedzi z wiosek obok też mile widziani. Można zabrać nawet 5 samochodów. Drogi lokalne w dobrym stanie, można jeździć nawet 150. Mieszkańcy lubią dźwięk pierdzacej rury i piski palonych opon. Będzie jak w domu.

Dodaj komentarz