150 zestawów komputerowych dla gminy Wieliszew

52045b2b3d8f3.jpg

Według Centrum Badań Opinii Publicznej zaledwie 38% mieszkańców polskich wsi korzysta z internetu. Podział i wykluczenie cyfrowe chce zmniejszyć gmina Wieliszew. Dzięki środkom unijnym do 2014 roku wyposaży 80 najbardziej potrzebujących rodzin w komputery z oprogramowaniem i dostępem do Internetu.

Przyczyną brak pieniędzy, ale nie tylko
Mianem podziału cyfrowego socjologowie określają podział społeczeństwa na ludzi z dostępem i bez dostępu do komputera, Internetu i innych nowoczesnych form komunikacji. Natomiast wykluczeniem cyfrowym – nie tylko samą fizyczną możliwość dostępu do komputera, ale i inne czynniki. Należą do nich: brak umiejętności poruszania się w sieci, niska jakość połączenia i nieznajomość języków, w których pożądane informacje występują. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w skali kraju odsetek osób korzystających z Internetu w latach 2005-2011 zwiększył się o 33%, wciąż jednak pozostaje o 16% niższy na wsi niż w miastach.

Szansa na przyszłość
Badania CBOS-u potwierdzają, że to właśnie sytuacja materialna jest głównym czynnikiem warunkującym możliwości posiadania komputera czy dostępu do internetu. W Wieliszewie w ramach projektu wsparcie ma otrzymać 80 rodzin. Będą to rodziny w trudnej sytuacji ekonomicznej i te, w których występuje niepełnosprawność. By rodzina mogła wziąć udział w projekcie, ważna będzie jednak nie tylko jej kondycja finansowa, ale i potencjalne skorzystanie z możliwości, jakie da jej Internet. –  Najważniejszym kryterium wyboru będzie perspektywa poprawienia trudnej sytuacji materialnej rodziny w wyniku uzyskania dostępu do Internetu – mówi Mariusz Kraszewski z Urzędu Gminy Wieliszew.

Start w 2013 roku
Wniosek o dofinansowanie projektu „Wieliszewski Internet” gmina złożyła 30 marca. Projekt został rekomendowany do dotacji. Jej szacowana kwota to 1 225 793, 87 zł. Udział gminy w poniesieniu wydatków wyniesie ok. 15%. Obecnie urząd jest na etapie gromadzenia dokumentacji koniecznej do rozpoczęcia programu. Najprawdopodobniej już we wrześniu zostanie podpisana stosowna umowa. Jeżeli tak się stanie, projekt wystartuje w styczniu 2013 roku. W ciągu dwunastu miesięcy gmina dostarczy i zainstaluje sprzęt teleinformatyczny i niezbędne oprogramowanie wraz z dostępem do Internetu do osiemdziesięciu najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.

Dla szkół i mieszkańców
W ramach działań koordynacyjnych projektem objęte będzie także 11 jednostek sektora publicznego podległych gminie. Już wiadomo, które będą to jednostki. – Będą to szkoły podstawowe, gimnazjalne i biblioteki – otrzymają w sumie ponad 150 zestawów komputerowych z dostępem do Internetu. Sprzęt i podłączenie będzie wykorzystywane nie tylko przez uczniów i czytelników, ale również będzie udostępnione pozostałym mieszkańcom gminy – mówi Kraszewski. Jednym z elementów projektu będzie także podniesienie stanu wiedzy i umiejętności komputerowych uczestników. Mają odbyć się szkolenia w zakresie podstawowej obsługi oraz wykorzystania Internetu dla osób nie poruszających się swobodnie w środowisku komputerowym.

/Katarzyna Śmierciak/