Wojewoda mazowiecki ma wydać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod postacią budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i porucznika Józefa Przedpełskiego w Wieliszewie. Niezbędny jest jednak podział przeszło 20 położonych wzdłuż tych dróg działek i związane z realizacją tej inwestycji wywłaszczenia. Na skrzyżowaniu często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Podział nieruchomości i wywłaszczenia
17 października 2023 r. wojewoda mazowiecki wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i porucznika Józefa Przedpełskiego w Wieliszewie. Aby jej realizacja stała się możliwa, trzeba podzielić kilkadziesiąt położonych w jej sąsiedztwie nieruchomości. Część z nich ma być przejęta na potrzeby realizacji tego przedsięwzięcia drogowego. Chodzi zwłaszcza o nieruchomości położone w pasie drogowym drogi wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631) tj. ulicy Modlińskiej w Wieliszewie. Właściciele parcelowanych i przejmowanych terenów mogą teraz zapoznać się ze szczegółami tych działań, zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia w mieszczącej się w Ostrołęce delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Zakończono projektowanie
Powyższą inwestycję wykona Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie. W 2022 r. instytucja ta wybrała firmę, która miała zająć się jej projektowaniem. W zakres tej usługi weszło także zaprojektowanie przebudowy dwóch innych położonych w gminie Wieliszew skrzyżowań. Mianowicie, prace dotyczyły modernizacji skrzyżowań ulic Nowodworskiej i Szkolnej w Skrzeszewie oraz Modlińskiej, Słonecznej, Polnej i Popiełuszki w Wieliszewie. Ostatecznie zdecydowano, że projekty przebudowy 3 skrzyżowań DW nr 631 tj. ulic Nowodworskiej i Modlińskiej z drogami przebiegającymi przez teren gminy Wieliszew wykona firma Urban Media z Warszawy. Łącznie kosztowało blisko 660 tys. zł. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.
Brano pod uwagę światła. Zdecydowano się na rondo
Dla każdego z 3 powyżej wspomnianych skrzyżowań projektanci z firmy Urban Media z Warszawy zaproponowali po 2 rozwiązania. W grę wchodziły albo wyposażenie ich w światła, albo przebudowanie ich w ronda. W przypadku skrzyżowania ulic Modlińskiej i porucznika Józefa Przedpełskiego w Wieliszewie rozwiązaniem, na które się ostatecznie zdecydowano jest rondo.
Koncepcja ronda na skrzyżowania ulic Modlińskiej i porucznika Józefa Przedpełskiego w Wieliszewie, fot. Paweł Kownacki wójt gminy Wieliszew Facebook (archiwum GP)