21 czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Wieliszew pojawiło się ogłoszenie o przetargu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla Wieliszewskiego Centrum Integracji Społecznej. To pierwszy krok do budowy dziesięciooddziałowego przedszkola i trzyoddziałowego żłobka.
Koncepcja powstania Wieliszewskiego Centrum Integracji Społecznej pojawiła się z chwilą, gdy Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) przekazała nieodpłatnie Gminie Wieliszew 3 ha ziemi. Akt notarialny w tej sprawie podpisano 24 października 2014 r. Lokalizacja gruntu okazała się wyjątkowo dogodna. Obszar znajdujący się naprzeciwko Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II otworzył nowe możliwości. Gminni włodarze zdecydowali o opracowaniu koncepcji programowo – przestrzennej, która zakłada powstanie na tym terenie następujących obiektów: przedszkola i żłobka, na projekt których ogłoszono właśnie przetarg; nowej szkoły z halą sportową, dwukondygnacyjnego Ośrodka Zdrowia, czterech boisk, amfiteatru oraz ogródków i zielników.
Zadania wykonawcy
Zadaniem wykonawcy, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu, będzie wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo – kosztorysowej na budowę jednego budynku, który będzie pełnił rolę przedszkola i żłobka wraz z zapleczem kuchennym, technicznym oraz administracyjnym. Projekt będzie obejmował również zagospodarowanie terenu. W trakcie robót budowlanych wykonawca pełnić będzie nadzór autorski. Ponadto uzyska wymagane decyzje, pozwolenia i uzgodnienia niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Legionowie. Po zawarciu umowy, wykonawca będzie miał 240 dni na zrealizowanie zadania.
Ogólne informacje
Z uwagi na to że przedszkole i żłobek będą stanowiły dwa odrębne podmioty w wytycznych dla potencjalnego projektanta znajduje się zalecenie, aby to uwzględnić. Każda z tych placówek zostanie wyposażona w oddzielne wejście, zakłada się jednak istnienie jednego wspólnego węzła kuchennego. Już teraz wiadomo, że będzie to budynek dwukondygnacyjny. Na parterze znaleźć się mają: hol wejściowy z klatką schodową, windą, szatnie, 3 oddziały żłobka, bezpośrednie wyjście na tarasy zewnętrzne, pomieszczenia dla pielęgniarki pracującej dla żłobka, 4 oddziały przedszkola, pomieszczenia dostępne z zewnątrz (toaleta, magazyn na zabawki i sprzęt terenowy), pomieszczenia administracyjne żłobka i przedszkola, zaplecze kuchenne, jadalnia i zaplecze techniczne. Na piętrze znajdą się natomiast: sala wielofunkcyjna do zajęć terapii sensorycznej, sala zajęć plastycznych, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia socjalne personelu oraz zespół trzech pomieszczeń terapeutycznych – dla logopedy, psychologa i pedagoga. Przedszkole i żłobek będą wyposażone dodatkowo w place zabaw z podziałem na grupy wiekowe oraz ogródek.
Szczegóły
Każda z sal ma być zróżnicowana kolorystycznie, aby ułatwić dzieciom orientację w przestrzeni. Zakłada się, że sale będą przestronne, nasłonecznione – ale z przewidzianym zabezpieczeniem przed słońcem. W przedszkolu i żłobku znajdą się sale dydaktyczne z wydzielonymi strefami do wypoczynku i zabawy. Zespół sanitarny będzie wyposażony w brodzik i pomieszczenie na środki i narzędzia utrzymania czystości. Sanitariaty będą dostosowane również do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Dla kogo?
Obecne złożenia przewidują istnienie dziesięciu oddziałów przedszkola, a w każdym z nich po maksymalnie 25 dzieci. Kadra pedagogiczna przedszkola obejmie 20 nauczycieli i 3 specjalistów. Personel obsługi stanowić będzie: 5 pracowników kuchni, konserwator, 5 woźnych, 3 pomoce nauczyciela. Personel administracyjny obejmie: dyrektor, wicedyrektor, kierownika gospodarczego, sekretarkę i intendenta. Żłobek natomiast składać się ma z trzech oddziałów. Już teraz przewiduje się tam kadrę pedagogiczną złożoną z 12 opiekunów, personel administracyjny w osobach dyrektora i intendenta, oraz personel obsługi składający się z: 2 woźnych i 4 pomocy.