Co powstanie w centrum Wieliszewa?

52046625e73d8.jpg

Do 28 lutego br. w UG Wieliszew można składać wnioski o dopuszczenie udziału w konkursie na opracowanie najlepszej koncepcji architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznych terenów w obszarze 3 działek zlokalizowanych w centrum Wieliszewa. Rozstrzygnięcie tego jednoetapowego, otwartego konkursu, organizowanego zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych nastąpi w maju br. Do wygrania jest 15 tys. zł brutto, zaś UG Wieliszew na zrealizowanie zwycięskich projektów planuje przeznaczyć nie więcej jak 20 mln zł brutto.

 

Celem konkursu jest uzyskanie optymalnych zasad zagospodarowania i kształtowania zabudowy oraz stworzenie przestrzeni o wysokim standardzie użytkowym i estetycznym. Konkurs pozwoli na przeprowadzenie możliwie szerokiej konfrontacji twórczych pomysłów projektowych dotyczących przedmiotu konkursu, a także wyłonienie najlepszej przestrzennie formy architektonicznej i użytkowej dla projektowanych przestrzeni publicznych pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym, ekonomicznym i eksploatacyjnym, mając oczywiście na uwadze rozwój całej gminy – informuje wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Do takowego zagospodarowania zostały przeznaczone 3 gminne działki. Pierwsza z nich przy ul. Modlińskiej i ul. Niepodległości zabudowana jest trzema budynkami, w których obecnie znajdują się wieliszewska OSP, kwiaciarnia i sklepy spożywczo-przemysłowy i mięsny. Do uczestników konkursu należy takie zagospodarowanie tego terenu, aby mógł pozostać w tym miejscu budynek OSP, zaś kwestię rozbudowy bądź rozbiórki pozostałych budynków pozostawiono otwartą. Drugim gminnym terenem, który jest przedmiotem wspomnianego konkursu, jest obszar całkowicie niezagospodarowany przy ul. Modlińskiej w Wieliszewie, w pobliżu tamtejszego kościoła. Trzecim z kolei jest grunt, również obecnie niezagospodarowany, a zlokalizowany w Wieliszewie przy ul. Kościelnej, w sąsiedztwie tamtejszego gimnazjum. W przypadku tych dwóch ostatnich działek, organizator konkursu pozostawił jego uczestnikom całkowitą dowolność w projektowaniu tychże przestrzeni, nie nakładając na nich żadnych wiążących ich wytycznych, poza tymi wynikającymi z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

 

Tylko fachowcy mogą wziąć udział w konkursie
Do konkursu może przystąpić każdy, kto posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń i przynależy do właściwej izby samorządu zawodowego. Może to być także grupa osób, z których co najmniej jedna, posiada wspomniane powyżej kwalifikacje. Nie mogą w nim wziąć udziału osoby będące członkami komisji rozstrzygającej tenże konkurs, a także te, które go przygotowywały i organizowały. W skład komisji oceniającej prace konkursowe wejdą m.in. architekt Ewa Zaremba-Kasprowicz, Andrzej Kalinowski, wójt Paweł Kownacki, wieliszewscy radni Łukasz Miętek i Jacek Kuciński, Naczelnik Wydziału Architektury z legionowskiego Starostwa Powiatowego, Mirosława Wypych i zastępca wójta Zenon Popławski. Jury będzie oceniać „pomysły architektoniczne” na zagospodarowanie centrum Wieliszewa pod kątem walorów kompozycji urbanistycznej i architektonicznej, zastosowania rozwiązań technicznych i funkcjonalnych oraz według ekonomiczności użytych rozwiązań.


Muszą być co najmniej dwa pomysły
Jeśli do konkursu architektonicznego nie zgłosi się co najmniej dwóch uczestników i nie zostaną złożone co najmniej dwie prace konkursowe, komisja rozstrzygająca o jego wynikach, może zawnioskować w UG Wieliszew o jego unieważnienie. Uczestnicy przygotowują się do konkursu tylko i wyłącznie na swój koszt. UG Wieliszew nie zwraca poniesionych przez nich kosztów, nawet w przypadku wygranej.

ms