Ekshumacje zakończone. W Wieliszewie znaleziono łącznie szczątki 115 sowieckich żołnierzy. Pochowani zostaną w Białobrzegach

IMG_8888_wynik

Na terenie placu rozbudowy DK61 w Wieliszewie prowadzone były prace ekshumacyjne szczątków ludzkich. Jak ustaliła Gazeta Powiatowa znaleziono szczątki 115 sowieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej złożonych w 11 mogiłach. Teraz Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zajmie się pochówkiem żołnierzy sowieckich na cmentarzu w Białobrzegach.

 

 

Od kilku dni w gminie Wieliszew na placu budowy związanej z rozbudową Drogi Krajowej nr 61 na odcinku Legionowo – Zegrze swoje prace prowadzili również historycy IPN, co potwierdziła Gazeta Powiatowa w niedzielę (6 listopada) udając się na miejsce zdarzenia (więcej pisaliśmy TUTAJ). Okazało się, że w okolicy rozbieranego niedawno starego wiaduktu kolejowego odnaleziono szczątki żołnierzy sowieckich prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. O tym, że są to szczątki żołnierzy sowieckich miały świadczyć odnajdywane przedmioty, takie jak hełmy, mundury i buty.

 

 

– W połowie lipca br. podczas wykonywania prac ziemnych w rejonie wiaduktu kolejowego, budowanego w ramach rozbudowy DK61 Legionowo – Zegrze odnaleziono szczątki ludzkie. Nadzór archeologiczny wygrodził teren. Następnie powiadomiona została Policja i Prokurator, którzy przeprowadzili swoje działania. Na budowie byli obecni przedstawiciele IPN, którzy zakończyli swoje działania w niedzielę (6 listopada br. – przyp. red.). – poinformowała w poniedziałek (7 listopada) Gazetę Powiatową Małgorzata Tarnowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odkryto szczątki 115 osób

Na miejscu do niedzieli (6 listopada) swoje działania w tym ekshumację odnalezionych szczątków ludzkich prowadzili historycy IPN. Jak ustaliła Gazeta Powiatowa historycy znaleźli szczątki 115 radzieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej. – Na miejscu ujawnionych zostało jedenaście mogił, w których znaleźliśmy szczątki 115 żołnierzy sowieckich z 1944 roku. Ustaliliśmy, że są to żołnierze sowieccy ponad wszelką wątpliwość poprzez odnalezienie elementów umundurowania i osprzętu. Po zakończonej ekshumacji szczątki te zostaną przygotowane do pochówku na cmentarzu wojennym w Białobrzegach. – poinformował Gazetę Powiatową rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz.

Rys historyczny

Walki w rejonie Wieliszewa toczyły się w pierwszej połowie października 1944 r. Nacierające jednostki sowieckie dążyły do likwidacji niemieckiego zgrupowania w widłach Wisły i Narwi. Rejon Wieliszewa obsadzał 9. Pułk Grenadierów Pancernych SS „Germania” z 5. Dywizji Pancernej SS „Wiking”. Rubież obrony stanowiła szosa Legionowo – Zegrze. Sowieckie grupy szturmowe wielokrotnie przekraczały linię szosy i nasyp kolejowy, a następnie były wypierane na pozycje wyjściowe. Obie strony poniosły bardzo duże straty. Cmentarz garnizonowy, na którym znajdowały się niemieckie stanowiska, został całkowicie zniszczony.

Bezpośrednio po zakończeniu walk poległych czerwonoarmistów pochowano w kilku zbiorowych mogiłach wzdłuż drogi po jej zachodniej stronie. W 1948 r. w ramach akcji komasowania wojennych pochówków dokonano częściowej ekshumacji tych mogił, jednak zrobiono to bardzo niestarannie, pomijając wiele grobów, a z innych podejmując jedynie fragmenty zwłok. Właśnie ten frontowy cmentarz został aktualnie odkryty.

-Działania podjęte przez IPN wynikają z fundamentalnego poszanowania dla ludzkich szczątków. Niedopuszczalne byłoby prowadzenie prac budowlanych i zniszczenie wojennych pochówków, choć oczywiście częściowe wstrzymanie robót było dla inwestora i wykonawcy poważnym utrudnieniem. Wbrew głoszonej przez stronę rosyjską propagandzie o bezczeszczeniu i profanowaniu szczątków poległych czerwonoarmistów w związku z realizacją ustawy o zakazie propagowania komunizmu, IPN nigdy nie naruszał i nie likwidował grobów wojennych. Przeciwnie, w minionych latach Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w ramach swoich zadań ustawowych przeniósł z polowych mogił i pobojowisk na cmentarze wojenne szczątki ok. 250 żołnierzy Armii Czerwonej. Teraz dodajemy do tej liczby 114 czerwonoarmistów z Wieliszewa, którzy znaleźli swoje miejsce spoczynku na cmentarzu wojennym pozostającym pod opieką i na utrzymaniu wojewody mazowieckiego.  – móiw Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura: dr Rafał Leśkiewicz.