Gdzie powstanie powiatowy szpital rejonowy?

szpital-onkologiczny

Szpital onkologiczny w Wieliszewie (fot. GP)

Krajowa Fundacja Medyczna, prowadząca Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, chce objąć mieszkańców powiatu legionowskiego szerszą opieką medyczną. Fundacja chce rozszerzyć usługi medyczne świadczone w szpitalu o izbę przyjęć i dwa dodatkowe oddziały szpitalne – wewnętrzny i chirurgii ogólnej. Propozycję w tej sprawie złożyła do radnych powiatu legionowskiego.

 

Dwie rozważane lokalizacje
Podczas ostatniej 25-lipcowej sesji radnych powiatowych zapoznano się z powyższą propozycją. Starosta Jan Grabiec podkreślił, że obecnie Mazowiecki Szpital Onkologiczny z Wieliszewa jest traktowany jako główny partner-inwestor, który wspólnie z władzami powiatowymi mógłby wybudować szpital rejonowy dla mieszkańców Legionowa i okolic. Placówka bowiem posiada świetny nowoczesny sprzęt medyczny i co najważniejsze jest zainteresowana tą inwestycją. Szpital rejonowy mógłby powstać przy prowadzonej przez spółkę powiatową przychodni NZOZ „Legionowo”. W tej lokalizacji zaś, mógłby ściśle współpracować ze szpitalem onkologicznym w Wieliszewie – chociażby w zakresie wykonywanych badań na tamtejszym profesjonalnym sprzęcie medycznym. Innym rozważanym wariantem jest rozbudowa Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie o izbę przyjęć i co najmniej dwa oddziały szpitalne – na początek wewnętrzny i chirurgii ogólnej. – Lokalizacja szpitala w Wieliszewie byłaby dla nas rozwiązaniem akceptowalnym – wyjaśniał radnym starosta Jan Grabiec.

Władze powiatu nadal szukają inwestorów
Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) pozytywnie odniesie się do prośby władz powiatu legionowskiego o zarezerwowanie dodatkowych środków na kontrakty dla planowanego za ok. 3 lata powiatowego szpitala rejonowego, władze powiatu są gotowe jeszcze w tym roku ogłosić konkurs dla inwestorów zainteresowanych budową takiej placówki. Wówczas władze wieliszewskiego szpitala mogłyby wystartować w tym konkursie i zaprezentować swoje rozwiązania i koncepcje medyczne. – Rozmowy odnośnie szpitala rejonowego w powiecie legionowskim powinniśmy prowadzić w sposób transparentny i z rożnymi zainteresowanymi podmiotami – przekonywał radnych starosta Jan Grabiec podczas 25-lipcowej sesji. Zaznaczył jednocześnie, że powiat legionowski może wesprzeć potencjalnego inwestora jedynie pomocą i doświadczeniami spółki powiatowej prowadzącej przychodnię NZOZ „Legionowo”. Nie chce natomiast angażować żadnych swoich środków budżetowych w tę inwestycję ani zaciągać na ten cel żadnych kredytów. Jednocześnie w umowie z inwestorem, który wygrałby wspomniany konkurs, powiat legionowski zagwarantowałby sobie możliwość współdecydowania o istotnych kwestiach w nowo powstałym szpitalu. Również sam powiat mógłby współdecydować o podstawowych kierunkach rozwoju tej placówki medycznej.

ms