Wieliszew. Zmiana herbu gminy. Tworzeniem nowych symboli gminnych zajmą się profesjonaliści

urzad-gminy-wieliszew

Urząd Gminy Wieliszew, fot. GP/kg (archiwum)

 

Jest kilka powodów, dla których należy zmienić herb Wieliszewa. Jednym z nich jest niezgodność z zasadami heraldyki. By więcej nie było takich wpadek, tym razem sprawą mają się zająć profesjonaliści. Bardzo prawdopodobne, że przy tej okazji zostanie też opracowany wzór Odznaki Za Zasługi Dla Gminy Wieliszew.
Herb i barwy gminy to bardzo istotne elementy. W Wieliszewie były zmodyfikowane ostatni raz w 1996 roku. Jak się okazuje, popełniono wtedy kilka błędów. Teraz najwyraźniej przyszedł czas, by je naprawić. – Mogę potwierdzić, że w związku z rozpoczęciem prac nad zmianą Statutu Gminy Wieliszew, którego załącznikiem graficznym jest właśnie herb, wpłynął wniosek o przeanalizowanie jego zgodności z zasadami heraldyki – informuje naszą redakcję Magdalena Pietrzak z Urzędu Gminy w Wieliszewie. Wśród zgłaszających ten problem mieszkańców gminy znalazł się również miłośnik lokalnej historii Krzysztof Klimaszewski. Udało nam się z nim porozmawiać nieco dłużej na ten temat. Okazuje się, że początki rozmów na ten temat z wójtem miały miejsce kilka lat temu.

 

Herb odnoszący się do historii

Pan Krzysztof zwraca uwagę na fakt, że na herbach wielu gmin czy miast możemy odnaleźć nawiązania do ich historycznych korzeni, a w herbie Wieliszewa tego właśnie brakuje. – Postanowiłem poszukać tych herbów, które funkcjonowały na różnych pieczęciach gminy istniejącej do 1883 roku. Chciałem dotrzeć również do pieczęci rodów związanych z Wieliszew, bądź też z okolicznymi miejscowościami. Niestety nie znalazłem żadnych nawiązań do obecnego herbu. – opowiada Krzysztof Klimaszewski. Okazuje się, że przedstawienie na niebieskiej tarczy złotego symbolu rzeki i stylizowanej na wieże kościelne litery „W” odnosi się do położenia geograficznego oraz dwóch krańców gminy ze znajdującymi się tam kościołami. Liść dębu ma stanowić nawiązanie do poprzedniego herbu gminy Skrzeszew, z której gmina Wieliszew została wyodrębniona.

Zdaniem pana Krzysztofa przy ewentualnej zmianie herbu należy wziąć pod uwagę ród Poniatowskich, mocno związany z terenem obecnej gminy. Stanisław Poniatowski, bratanek króla, był właścicielem majątku Góry aż po Krubin i Olszewnicę Starą, praktycznie połowa terenu obecnej gminy. Książę Józef Poniatowski, drugi bratanek króla Stanisława Augusta, związany był z samym Wieliszewem. – Można by nawiązać do Ich herbu. Jest jeszcze druga propozycja do rozważenia. Wieliszew i okoliczne wsie, Łajski, Michałów, Skrzeszew, Kałuszyn przez sześć wieków były własnością klasztoru Kanoników Regularnych w Czerwińsku. Kanonicy Regularni również mają swój herb i to piękny herb – opowiada Krzysztof Klimaszewski. Okazuje się więc, że herbu Wieliszewa nie trzeba wymyślać. Można dumnie czerpać z historii tych ziem i nawet w postaci herbu te dzieje eksponować

Pełen profesjonalizm

Jest jeszcze kwestia formalna, którą dostrzega również Urząd Gminy. Pojawiły się głosy, że obecny herb jest niezgodny z zasadami heraldyki. W tej sprawie gmina ma uzyskać opinię eksperta z tej dziedziny. Również jeśli dojdzie do opracowania nowego herbu, zajmą się tym specjaliści, by uniknąć potencjalnych błędów. – W związku z tym, że nowy herb ma się opierać na zasadach sztuki heraldycznej, nie będziemy ogłaszać konkursu wśród mieszkańców, tylko ogłosimy zapytanie ofertowe do firm specjalizujących się w tej dziedzinie, o przeprojektowanie herbu – dostosowanie jego wizerunku zgodnie z zasadami sztuki heraldycznej i miejscową tradycją historyczną oraz ustawą o odznakach i mundurach. Opracowanie zgodnych z wizerunkiem herbu projektów flagi, proporczyka, banneru, sztandaru, trzech pieczęci ozdobnych organów (Wójt Gminy Wieliszew, Rada Gminy Wieliszew, Gmina Wieliszew) oraz Odznaki Za Zasługi dla Gminy Wieliszew wraz z uzasadnieniem heraldyczno-weksylologicznym – informuje Magdalena Pietrzak.