Mieszkańcy Wieliszewa protestują przeciwko budowie osiedla Heron przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie. Na ostatniej połączonej komisji skarg, wniosków i petycji oraz rewizyjnej zapadła decyzja, że strona społeczna ma zaproponować kancelarię prawniczą, która przeanalizuje procedurę wydania warunków zabudowy dla osiedla i poszuka ewentualnej możliwości jej unieważnienia. Ponadto, w internecie trwa zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie.
Przypomnijmy. Irlandzka firma Heron Property Polska planuje przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, w pobliży stacji Wieliszew Centrum, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego zbudować osiedle mieszkaniowe, na którym w kilkunastu blokach w ciągu najbliższej dekady ma powstać około 1950 nowych mieszkań. Nowe osiedle może zasiedlić nawet 5 do 7 tysięcy nowych mieszkańców, co ma m. in. sprawić, że liczba mieszkańców wsi Wieliszew po 2035 r. podwoi się do liczby ponad 14 tysięcy. Bardzo szczegółowo na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.
Stop betonowaniu Wieliszewa i petycja obywatelska
Budowie sprzeciwia się część mieszkańców. Protestujący założyli specjalny profil na Facebooku pt. Stop betonowaniu Wieliszewa, na którym przedstawiają liczne argumenty przemawiające za odstąpieniem od planów budowy tego osiedla. Stworzyli również petycję, w której namawiają innych mieszkańców gminy Wieliszew do poparcia ich protestu. – Presja ma sens. Angażowanie się ma sens. Działanie ma sens. Podpisz petycję. Zatrzymajmy razem niszczącą Wieliszew inwestycję na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (WOChK) – zachęcają ich w mediach społecznościowych. Powyższą petycję wciąż można podpisać na tej stronie internetowej. Do piątku, 25 kwietnia 2025 r. zawarte w niej postulaty poparło 506 osób.
Procedury
W środę, 23 kwietnia 2025 r. radni z komisji rewizyjnej oraz skarg, wniosków i petycji na wniosek sprzeciwiających się realizacji tej inwestycji mieszkaniowej obywateli pochylili się nad problematyką gminnych procesów administracyjnych, w wyniku których irlandzki deweloper uzyskał zgodę na budowę gigantycznego osiedla mieszkaniowego przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie. Chodzi dokładnie o prawne podstawy i uwarunkowania wydania decyzji o warunkach zabudowy dla mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości położonej przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, czyli przy drodze wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631), częściowo przylegającej do zrewitalizowanej linii kolejowej i ronda w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt, w bardzo bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego. Tą konkretną decyzję administracyjną wydał wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki w lipcu 2021 r.
Na wskazanej działce nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Ogólne wieliszewskie studium przyjęte przez ten samorząd w 2000 r., zaś następnie zmienione w 2013 r. wspomnianą nieruchomość przeznacza pod zabudowę mieszkaniową realizowaną w formie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Wobec powyższego, inwestor, aby móc zabudować tę nieruchomość musiał uzyskać decyzję administracyjną ustalającą szczegółowe warunki jej zabudowy. Tego rodzaju decyzje wydaje wójt gminy Wieliszew. Jeżeli inwestor dostarczy wymagane dokumenty i spełni określone w przepisach warunki nie ma możliwości nie wydania warunków zabudowy. Rodzaj zabudowy określony jest na podstawie najbliżej sąsiadującej zabudowy. W tym przypadku było to między innymi osiedle TBS Wieliszewi i Royal w Wieliszewie. Wydanie w lipcu 2021 r. tej konkretnej decyzji ustalającej szczegółowe warunki zabudowy tej mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości, poprzedzone zostało przeprowadzeniem postępowania środowiskowego i wydaniem w styczniu 2018 r. pomyślnej decyzji środowiskowej na rzecz opisanego powyżej przedsięwzięcia mieszkaniowego. Obie te decyzje administracyjne są prawomocne i w oparciu o zawarte w nich zapisy, deweloper w marcu 2025 r. wystąpił do Starostwa Powiatowego w Legionowie o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz budowy pierwszego z tych łącznie 15 planowanych w tej lokalizacji bloków oraz budynku przedszkola. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Bez szczegółowego raportu środowiskowego dla budowy blisko 2 tysięcy mieszkań
Protestujący przeciwko budowie mieszkańcy podnoszą, że decyzyjność organów wykonawczych gminy Wieliszew w przypadku tej konkretnej inwestycji mieszkaniowej jest niezrozumiała, głównie z uwagi na brak nakazania inwestorowi wykonania szczegółowego raportu środowiskowego. Jest to dokument, który jest sporządzany na etapie postępowania środowiskowego, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. W przypadku osiedla mieszkaniowego planowanego przez irlandzką spółkę przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki nie wydał takiego polecenia. Jak tłumaczy włodarz, kierował się przy tym opiniami zasięgniętymi u m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te orzekły, że wykonanie tego szczegółowego raportu środowiskowego dla tego konkretnego przedsięwzięcia nie jest bowiem konieczne. – Dziwi mnie, że dla znacznie mniejszych przedsięwzięć mieszkaniowych i innych inwestycji realizowanych na terenie gminy Wieliszew, wójt, mimo braku stosownych rekomendacji ze strony wspomnianych instytucji, samodzielnie zlecał jednak wykonanie tych szczegółowych raportów środowiskowych, a w przypadku budowy tak naprawdę nowego miasteczka w centrum wsi Wieliszew tego nie uczynił – mówiła kilka tygodni temu na łamach Gazety Powiatowej Małgorzata Jendryczka, wieliszewianka, pełniąca w przeszłości funkcję kierowniczki referatów organizacyjnego oraz informacji i promocji w Urzędzie Gminy (UG) Wieliszew, zaś obecnie koordynatorka protestu obywatelskiego wymierzonego w powstrzymanie tej inwestycji mieszkaniowej.
Czy można zakwestionować decyzję o warunkach zabudowy? Trwa śledztwo
Na wniosek mieszkańców dopatrujących się nieprawidłowości w procedurze administracyjnej przeprowadzonej w wieliszewskim magistracie, a formalnie umożliwiającej budowę nowego osiedla mieszkaniowego w Wieliszewie, komisje rewizyjna oraz skarg, wniosków i petycji we wtorek, 23 kwietnia 2025 r. zaproponowały Małgorzacie Jendryczce wybranie niezwiązanych zawodowo z wieliszewskim magistratem kancelarii lub działających w pojedynkę ekspertów – na okoliczność sporządzenia opinii prawnej, w której prześledzone mają zostać procedury wydania decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia mieszkaniowego. Eksperci mają też wypowiedzieć się w tym opracowaniu, co do prawnych możliwości podważenia tej już prawomocnej decyzji administracyjnej. Co ważne, ich wynagrodzenie zostanie sfinansowane z tegorocznego budżetu gminy Wieliszew. Udało nam się ustalić, że na kolejnym wspólnym posiedzeniu tych 2 powyżej wspomnianych komisji merytorycznych, zaplanowanym na wtorek, 6 maja 2025 r. władze gminy Wieliszew poznają nazwy firm lub działających w pojedynkę ekspertów gotowych do przygotowania tej ekspertyzy, a także koszty wykonania tych opracowań.
Zrzutka na szczegółowy raport środowiskowy
Oprócz tego, wieliszewianie sprzeciwiający się budowie tego osiedla mieszkaniowego zrzucają się na wykonanie szczegółowego raportu środowiskowego dla tej inwestycji. Koszt takiego wszechstronnego opracowania waha się od 15 do 30 tys. zł. Aby móc wesprzeć tę inicjatywę, należy skontaktować się z administratorami profilu pt. Stop betonowaniu Wieliszewa na Facebooku.
Do sprawy będziemy wracać.