Nieporęt/Wieliszew. Debata o stanie gmin. Mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na wotum zaufania dla wójtów Mazura i Kownackiego

Kownacki Mazur

Wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki i wójt gminy Nieporęt, Maciej Mazur, fot. GP

Nieporętczanie i wieliszewianie będą mogli zabrać głos w debatach o stanie gmin Nieporęt i Wieliszew w 2021r. Ich opinie mogą mieć wpływ na wotum zaufania dla wójtów Macieja Mazura i Pawła Kownackiego. „Przesłuchania” publiczne włodarzy tych dwóch gmin odbędą się w pierwszej połowie czerwca 2022r. – w gminie Nieporęt 9 czerwca 2022r., a w gminie Wieliszew 14 czerwca 2022r.

Każdy, kto chce zabrać głos musi wykazać się odpowiednim poparciem społecznym

Dyskusje o stanie gmin Nieporęt i Wieliszew w 2021r. odbędą się podczas gminnych sesji zaplanowanych w gminie Nieporęt na czwartek, 9 czerwca 2022r., a w gminie Wieliszew na wtorek, 14 czerwca 2022r. W dyskusjach tych mogą wziąć udział mieszkańcy wskazanych samorządów. Jednak, aby szefowie rad tych dwóch gmin mogli udzielić im głosu, potrzebne jest wykazanie się odpowiednim poparciem społecznym. Każdy z mówców musi zebrać przynajmniej po 20 podpisów na specjalnym formularzu, zaś druk z tymi podpisami dostarczyć do przewodniczących rad tych dwóch gmin. W przypadku gminy Nieporęt, trzeba to zrobić do środy, 8 czerwca 2022r., natomiast w przypadku gminy Wieliszew do poniedziałku 13 czerwca 2022r.

 

Czasu jest niewiele

Chętni aktywiści już teraz powinni zacząć zbierać podpisy, ponieważ do czerwcowych sesji w gminach Nieporęt i Wieliszew zostało zaledwie kilka lub kilkanaście dni. W raportach o stanie tych dwóch gmin, oprócz licznych statystyk m. in. demograficznych i oświatowych, zawarto też sprawozdanie z realizacji wszystkich uchwał podjętych przez rady tych samorządów w 2021r. Podsumowano również realizację wszystkich gminnych inwestycji.

Obowiązek publikacji w sieci raportu o stanie danego samorządu w roku poprzednim nałożyła nowelizacja kodeksu wyborczego w 2018r. Nad zawartymi w tych dokumentach informacjach odbywa się debata z udziałem radnych i mieszkańców. Dopiero po takich dyskusjach, rady poszczególnych samorządów podejmują uchwały w przedmiocie udzielenia swoim szefom tj. wójtom, burmistrzom, prezydentom i starostom wotum zaufania.