UG Wieliszew odmówił spółce „Polindus” ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie osiedla mieszkaniowego na terenach przy ul. Sikorskiego, nieopodal legionowskiego Starostwa Powiatowego, na których w 2011r. ogromny pożar strawił prowadzoną tam działalność przemysłową. Od powyższej decyzji, spółka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.
Wnioski zostały złożone
Firma „Polindus”, właściciel terenu, na którym w 2011r. spalił się „Bistyp”, złożył do UG Wieliszew dokumenty, w których prosił o możliwość budowy osiedla mieszkaniowego, składającego się z 15 bloków. Spółka pierwszy wniosek złożyła 3 lutego 2012r. Dotyczył on zabudowy mieszkaniowej z częścią usługową i całą towarzyszącą infrastrukturą. Następnie, 17 maja 2012r. firma złożyła uzupełnienie do wniosku, w którym znalazła się dodatkowo część dotycząca m.in. parkingu samochodowego na ponad 60 miejsc. Wraz z wnioskiem, inwestor złożył także oświadczenia, że podstawowe media, w przypadku rozpoczęcia budowy, będą zapewnione. Dotyczyło to podłączenia sieci energetycznej, wody i kanalizacji. Właściwe instytucje wystawiły stosowne zaświadczenia, załączone przez inwestora do wspomnianego wniosku. Nowe osiedle miałoby stanąć na terenie, gdzie do tej pory prowadzono działalność głównie produkcyjną.
Protest Legionowa
Lokalizacja działki po byłym kombinacie „Bistyp” wymagała licznych uzgodnień, bowiem teren ten znajduje się na styku gmin Wieliszew i Legionowo. Dotychczas, po obu stronach granicy prowadzona była wyłącznie działalność przemysłowa. Gdyby po wieliszewskiej stronie stanęło nowe osiedle mieszkaniowe, zagrożona byłaby, wydzielona miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, strefa przemysłowa gminy Legionowo. W związku z czym, władze Legionowa ostro protestowały przeciwko takim planom.
Sprzeciw lokalnych przedsiębiorców
Zgody na powstanie osiedla nie wyraziły także 3 okoliczne przedsiębiorstwa, które obawiały się w przyszłości protestów jego przyszłych mieszkańców. Przewidywane protesty znacznie ograniczyłyby swobodę działania firm prowadzących działalność w otoczeniu terenu planowanego osiedla. Argumenty przedsiębiorców odwoływały się głównie do uciążliwości terenu, tj. do natężenia hałasu, parkingów samochodów ciężarowych, utylizacji odpadów elektrycznych oraz składu złomu. Ponadto przedsiębiorcy zwracali uwagę, że nieopodal działki przy ul. Szarych Szeregów znajdują się przedsiębiorstwa, które są uciążliwe dla siedlisk ludzkich takie jak np. kruszarnia betonu, czy PEC.
UG Wieliszew nie wyraził zgody
W rezultacie UG Wieliszew, w dniu 15 października 2012r. podjął decyzję odmowną w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla nowego osiedla mieszkaniowego we wsi Łajski. – Decyzją z dnia 15 października 2012r. nr 111/2012 Wójt Gminy Wieliszew odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie osiedla budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią usługową wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, na terenie działki o nr ewid. 748/5 we wsi Łajski w gminie Wieliszew. Od powyższej decyzji firma „Polindus” wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, za pośrednictwem Wójta Gminy Wieliszew. W dniu 17 listopada 2012r. odwołanie firmy „Polindus” wraz z aktami sprawy zostało przesłane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie – oficjalnie poinformował redakcję UG Wieliszew.
ms