Polindus: Nie czujemy nacisków

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na terenie Gminy Wieliszew, w miejscu dawnego kombinatu Bistyp, przy ulicy Sikorskiego trwa rozbiórka byłych już hal produkcyjnych. Pod koniec września będzie wiadomo, czy naprzeciwko starostwa powiatowego powstanie wielkie osiedle. O planach na przyszłość i samej inwestycji z dyrektorem generalnym POLINDUS Sp. z o.o. Oddział Legionowo – Łajski, Robertem Fonfara, rozmawia Iwona Wymazał.


Kiedy Pan przewiduje powstanie osiedla mieszkaniowego?
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, firma Polindus – Bistyp wpierw musi uzyskać z gminy Wieliszew decyzję o uzyskaniu warunków zabudowy, przy czym nadmienić trzeba, że termin uzyskania ww. decyzji został przesunięty na 30 września 2012. Na razie firma otrzymała jedynie zawiadomienie, że sprawa dotycząca wydania decyzji o warunkach zabudowy nie może być załatwiona w zwykłym terminie, ze względu na skomplikowany charakter sprawy.

Na jakim etapie jest obecnie ta inwestycja?
Przeprowadzone zostało studium wykonalności i stworzona ogólna koncepcja architektoniczna.

Kto ma być inwestorem tej budowy? Czy przewidywana jest współpraca z inną firmą?
Rozważane są różne warianty przeprowadzenia tej inwestycji.

Dla kogo adresowana jest ta oferta? Czy dla mieszkańców Warszawy, czy też dla młodych ludzi z Legionowa?
Koncepcja skłania się do rozpoczęcia na tym terenie taniego budownictwa nisko powierzchniowego dla potrzeb możliwie szerokiego kręgu klientów, szczególnie mieszkańców Legionowa i gminy Wieliszew.

W jakim standardzie wykonywane byłyby te mieszkania? Ile nowych mieszkań powstanie? Jaki metraż przeważałby na osiedlu?
Na tak szczegółowe pytania będzie można odpowiedzieć najwcześniej po uzyskaniu warunków zabudowy, po rozpoczęciu fazy projektowej. Nasza koncepcja opiera się na założeniu, że na tym osiedlu znajdą się mieszkania dla różnych odbiorców. Znajdą się tam lokale o zróżnicowanym standardzie i metrażu. Koncepcja przewiduje na terenie osiedla powierzchnię na działalność usługową oraz handlową. Chcemy stworzyć miejsce, które zapewni mieszkańcom dobre warunki do wypoczynku. Duża ilość terenów zielonych na terenie osiedla stwarza możliwości do powstania obiektów rekreacyjnych np. place zabaw, place sportowe. Niebagatelne znaczenie ma bliskość i dogodny dojazd do terenów rekreacyjnych wokół Zalewu Zegrzyńskiego.

Co oprócz domów mieszkalnych powstanie na osiedlu? Czy nie przewiduje Pan problemów z zapewnieniem infrastruktury na tym terenie? Czy były rozmowy na ten temat z Gminą Wieliszew?
Jak już powiedziałem, co do szczegółów związanych z obiektami na terenie osiedla jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozmawiać na ten temat. W zakresie zaś infrastruktury technicznej, w tym wodociągowej i energetycznej, otrzymaliśmy pozytywne odpowiedzi od dostawców tych mediów.

Do tej pory była to strefa o charakterze przemysłowym. Czy okoliczne firmy mogą obawiać się nacisków ze strony przyszłych mieszkańców i ograniczania ich działalności?
Nie podejmujemy się dywagacji na temat obaw okolicznych firm.

Nieoficjalnie mówi się o blokowaniu tej inwestycji przez legionowskie urzędy i niektórych przedsiębiorców. Czy nie boi się konkurencji legionowskich deweloperów?
Nic nam oficjalnie nie wiadomo o blokowaniu tej inwestycji. Z doniesień prasowych wiemy jedynie o negatywnym nastawieniu Prezydenta Legionowa do koncepcji budownictwa mieszkaniowego na tym terenie. Zaznaczam jednak, że do tej pory, poza doniesieniami prasowymi, Prezydent Legionowa nie skontaktował się z nami w celu omówienia swoich wątpliwości. Nie sądzimy, żeby Prezydent zablokował inwestycję, która w efekcie będzie korzystna dla mieszkańców miasta. Nie wierzymy również w krążące pogłoski, że deweloperzy działający na rynku wywierają nacisk na Urząd Miasta, w celu zablokowania inwestycji. Mamy nadzieję, że osiedle powstanie i będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie regionu w zakresie mieszkań dla obywateli.

Bardzo dziękuję za rozmowę.