W mieszczącym się przy ulicy 600-lecia w Wieliszewie Zakładzie Wodociągu Północnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) z Warszawy, oprócz stacji ozonowania pośredniego i filtrów węglowych ma również powstać magazyn tlenu. Wszystko po to, aby zmniejszyć dawki chloru i dwutlenku chloru, stosowane do dezynfekcji wody i odczuwalnie zmienić smak i zapach dostarczanej warszawiakom wody. W wieliszewskim magistracie trwa w tej sprawie postępowanie środowiskowe.
Ważą się losy magazynu tlenu planowanego przy ulicy 600-lecia w Wieliszewie, na terenie należącego do stołecznego MPWiK Zakładu Wodociągu Północnego. Wieliszewscy urzędnicy prowadzą w sprawie tej inwestycji procedurę środowiskową. Przed wydaniem przedmiotowej decyzji, zainteresowane strony mogą zapoznać się z zebraną dokumentacją i ewentualnie wnieść do niej swoje uwagi.
Urząd Gminy (UG) w Wieliszewie od 16 stycznia 2025 r. prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pt. budowa stacji magazynowania skroplonego tlenu składającej się z 2 zbiorników kriogenicznych magazynujących tlen ciekły oraz trzech parownic atmosferycznych wraz z kompletnym osprzętem technicznym zabezpieczającym oraz kontrolnym realizowanej na potrzeby Zakładu Północnego. Inwestycję przy ulicy 600-lecia w Wieliszewie chce zrealizować MPiWK w Warszawie.
Z uwagi na to, iż powyższa inwestycja jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wieliszewscy urzędnicy zwrócili się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi.
Można składać wnioski i uwagi
Obecnie, wskazana procedura środowiskowa jest na finiszu, a magistrat jest u progu wydania pomyślnej decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia. Jednak przed jej ostatecznym podjęciem, zainteresowane strony mogą zapoznać się ze zgromadzoną w tym postępowaniu administracyjnym dokumentacją oraz ewentualnie wznieść do niej swoje zastrzeżenia i uwagi. Można to uczynić jeszcze tylko w przyszłym tygodniu w UG w Wieliszewie.
15 stycznia 2025 r. wieliszewski magistrat wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla powyższego przedsięwzięcia.
Modernizacja Zakładu Wodociągu Północnego. Woda dla warszawiaków będzie miała lepsze smak i zapach
MPWiK chce przy ulicy 600-lecia w Wieliszewie zbudować magazyn tlenu. Jest to element szerszej inwestycji polegającej na budowie we wskazanej lokalizacji także i stacji ozonowania pośredniego i filtrów węglowych. Dzięki utlenieniu wody w powyższych obiektach zawarte w niej substancje chemiczne zostaną rozbite na mniejsze cząstki, a aktywny węgiel będzie mógł z niej wyłapać więcej zanieczyszczeń. Co więcej, dzięki realizacji tych przedsięwzięć uda się zmniejszyć dawki chloru i dwutlenku chloru, stosowane do dezynfekcji wody i odczuwalnie zmienić smak i zapach dostarczanej warszawiakom wody. Pozwolenie na budowę na rzecz stacji ozonowania pośredniego i filtrów węglowych w tej lokalizacji Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pod koniec kwietnia 2022 r. Wcześniej, na rzecz tych przedsięwzięć MPWiK uzyskało pomyślną decyzję środowiskową. Wydał ją UG w Wieliszewie.
Z tlenem trzeba się ostrożnie obchodzić
Skroplony tlen trzeba magazynować wyłącznie w przeznaczonych do tego zbiornikach kriogenicznych, które są cieplnie izolowane. Dla osób niedoświadczonych w postępowaniu z tlenem ciekłym, może on stanowić poważne zagrożenie. Gaz ten w wysokich stężenia działa dusząco, zatem wówczas niewskazane jest jego wdychanie. Jego kontakt z oczami jest bolesny, a obrażenia trudno się goją i mogą doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Styczność skroplonego tlenu ze skórą zwykle kończy się poważnym odmrożeniem.
Warszawskie MPWiK uruchomiło Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie w 1986 r. Zaopatruje on w wodę północne dzielnice lewo i prawobrzeżnej Warszawy, w tym m. in. Białołękę, Bielany, Bemowo, Targówek, Pragę Północ, a także część Woli i Żoliborza. Z założenia, źródło zasilania w wodę tego zakładu miało być niezależne od Wisły. To zadecydowało o wyborze na ten cel Jeziora Zegrzyńskiego, z którego woda jest ujmowana poprzez ujęcie typu brzegowego.