Ogłoszono przetarg na rewitalizację Jeziorka Wieliszewskiego. Oferty można składać do 2 lipca. Wygra ten wykonawca, który zaproponuje najniższą cenę wykonania powyższej inwestycji. Modernizacja tego zbiornika wodnego zaplanowana jest na połowę lipca.
100 kg ryb
Gmina Wieliszew chce, aby wykonawca, wybrany drogą tego przetargu, wykonał kanał przepływowy o szerokości 2 m na terenie Jeziorka Wieliszewskiego oraz żeby usunął znajdującą się w nim roślinność. Dzięki temu w zbiorniku zostanie zapewniony swobodny przepływ wód. Planowane jest również częściowe oczyszczenie jeziorka i jego odmulenie. Po wykonaniu powyższych prac porządkowych, gmina Wieliszew planuje także zarybić zbiornik ok. 100 kg ryb, głównie karpi, linów, karasi i szczupaków.
Radni podjęli odpowiednie kroki
Wieliszewscy radni już od dawna planowali uatrakcyjnić turystycznie teren w okolicach Jeziorka Wieliszewskiego i przeznaczyć go na potrzeby rekreacyjne. Taki nawet kierunek rozwoju tego obszaru przyjęli w planie rewitalizacji miejscowości Wieliszew oraz w „Programie rozwoju turystyki Gminy Wieliszew na lata 2013–2018”, podjętymi podczas 25-kwietniowej sesji RG Wieliszew. Dzięki tym „krokom prawnym”, gmina Wieliszew zyskała możliwość wspierania działań na rzecz oczyszczania tego cennego jeziora i może je włączyć w zasób swoich atrakcji turystycznych. Zyskała także możliwość finansowania rozbudowy infrastruktury turystycznej na terenie całej gminy Wieliszew z środków zewnętrznych.
Kto jest właścicielem?
Dosyć długo na przeszkodzie w realizacji tych planów stały uwarunkowania wynikające z prawa własności. Gmina Wieliszew nie mogła nic zrobić w kierunku zagospodarowania tego zbiornika wodnego, ponieważ nie była ani właścicielem, ani dzierżawcą gruntów, na których on jest położony. Nie mogła wobec tego realizować swoich zadań własnych oraz pozyskiwać zewnętrznych funduszy na realizację inwestycji na tym terenie. Obowiązkiem dbania o Jeziorko Wieliszewskie obciążony był właściciel gruntu, czyli w tym konkretnym przypadku – wspólnota gruntowa wsi Wieliszew. W tym roku na szczęście udało się zawrzeć odpowiednie porozumienie między UG Wieliszew, a tą wspólnotą w zakresie planowanej rewitalizacji Jeziorka Wieliszewskiego. W związku z czym, gmina Wieliszew mogła ogłosić odpowiedni przetarg na realizację inwestycji.
Z roku na rok jezioro kurczy się
Na terenie gminy Wieliszew znajduje się wiele zbiorników wodnych, będących pozostałością dawnego koryta rzeki Narew. Największym z nich jest właśnie Jezioro Wieliszewskie. Niestety, obecnie akwen jest mocno zaniedbany, zanieczyszczony i pozarastany. W wyniku bujnie rozwijającej się w nim roślinności wodnej, glonów oraz opadających z drzew liści, jezioro kurczy się z roku na rok. Podobny problem dotyka także inne zbiorniki wodne znajdujące się na terenie gminy Wieliszew, takie jak jeziora Klucz i Góra, oraz jezioro Ławeczno w Topolinie.
„Perełka turystyczna” gminy Wieliszew
Zarówno wieliszwskie władze, jak i mieszkańcy chcą stworzyć z Jeziorka Wieliszewskiego i terenów wokół niego położonych perełkę turystyczną gminy – unikalne miejsce rekreacji, wypoczynku i uprawiania różnych sportów, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla licznie przyjeżdżających nad Zalew Zegrzyński turystów. Po opracowaniu spójnej koncepcji zagospodarowania tych obszarów pojawi się wreszcie szansa pozyskania na ten cel środków unijnych, bowiem UE chętnie uczestniczy w realizacji tego typu proekologicznych projektów.
ms