Na terenie gminy Wieliszew ponad stu wolontariuszy posadziło 1000 sadzonek 12 gatunków drzew w ramach projektu “Czas na Las”

side view of father and son planting tree at park

fot.adobe.stock

W miniony piątek (25 kwietnia) na Łąkach Krubińskich Fundacja Aeris Futuro wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy Wieliszew z wójtem Pawłem Kownackim na czele oraz ponad 100 wolontariuszami posadzili 1000 sadzonek 12 gatunków drzew w ramach akcji “Czas na Las”. Głównym celem akcji jest wsparcie bioróżnorodności oraz ograniczenie ekspansji obcych gatunków inwazyjnych.

 

 

Jak informuje Urząd Gminy Wieliszew głównym celem akcji sadzenia drzew, która odbyła się 25 kwietnia 2025 r. na terenie gminy Wieliszew, jest wsparcie bioróżnorodności oraz ograniczenie ekspansji obcych gatunków inwazyjnych. Obszar gminy został wzbogacony o 1000 sadzonek rodzimych gatunków drzew, co stanowi cenny wkład w proces odbudowy lokalnych ekosystemów. W akcję zaangażowanych zostało ponad 100 wolontariuszy

 

 

Na terenie gminy Wieliszew posadzone zostały sadzonki poniższych gatunków drzew:

– Dąb szypułkowy – 175 szt.
– Klon polny – 75 szt.
– Klon jawor – 50 szt.
– Lipa drobnolistna – 50 szt.
– Olsza czarna – 400 szt.
– Grab pospolity – 50 szt.
– Wiąz szypułkowy – 75 szt.
– Kalina koralowa – 25 szt.
– Brzoza brodawkowata – 25 szt.
– Czereśnia ptasia – 25 szt.
– Jabłoń dzika – 25 szt.
– Jarząb pospolity – 25 szt.

– Ochrona różnorodności biologicznej to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Bioróżnorodność jest bowiem kluczowa dla utrzymania stabilnych i trwałych ekosystemów oraz odgrywa istotną rolę dla zdrowia i dobrobytu ludzkości. Zapewnia nam nie tylko czyste powietrze, świeżą wodę i zróżnicowaną, zdrową żywność, ale także jest źródłem wiedzy dla medycyny oraz inspiracji dla sztuki i kultury (…) Wybierając rodzime gatunki i precyzyjne dopasowując rośliny do warunków siedliska, maksymalizujemy szanse na zdrowy i stabilny wzrost drzew. Dzięki takiemu podejściu na terenie nasadzenia szybciej pojawią się zwierzęta, które przyspieszą i wzmocnią regenerację terenu. Posadzone drzewa zapewnią bowiem schronienie i bazę żerową dla ptaków, zapylaczy oraz ale także całego spektrum innych, rodzimych organizmów. Obecność drzew to oczywiście, wiele innych korzyści dla środowiska, jak również okolicznych mieszkańców. Drzewa poprawiają jakość powietrza, wspierają retencję wody oraz tworzą zielone przestrzenie, które mogą być miejscem do wypoczynku i relaksu dla wszystkich odwiedzających teren. – przekazali wieliszewscy urzędnicy.