Wciąż negocjują odszkodowania

52045c382d214.jpg

Nadal nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa III nitki rurociągu „Przyjaźń” na terenie gminy Wieliszew w miejscowościach Łajski, Skrzeszew, Kałuszyn i Topolina. – Warunkiem rozpoczęcia budowy III nitki „Przyjaźni” w Wieliszewie jest uzyskanie niezbędnych zgód wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które przebiega rurociąg. Na dzień dzisiejszy, takiego kompletu zgód właścicielskich jeszcze nie ma – informuje Roman Góralski, rzecznik prasowy państwowej spółki PERN „Przyjaźń” S.A.

Spółka z Olsztyna wycenia wieliszewskie nieruchomości
Budowę ok. 10-kilometrowego odcinka ropociągu na terenie gminy Wieliszew, początkowo zablokowały lokalne władze, które nie uchwaliły miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skutecznie uniemożliwiało to spółce PERN „Przyjaźń” S.A. uzyskanie pozwolenia na budowę. W rezultacie takowy plan, wieliszewscy radni uchwalili jednogłośnie w połowie ubiegłego roku. Wówczas ruszyły negocjacje z właścicielami gruntów dotyczące odszkodowań. O tym, że nie należą one do najłatwiejszych świadczy fakt, że trwają one już ponad rok i nikt nie wie, kiedy się zakończą. Sęk tkwi w wysokości odszkodowań oferowanych przez PERN „Przyjaźń” S.A., na które wielu właścicieli gruntów nie chce się zgodzić. – Wszystko co możemy powiedzieć na ten temat to tyle, że obecnie takie rozmowy trwają i będą kontynuowane w najbliższych miesiącach. W imieniu PERN „Przyjaźń” SA negocjacje prowadzi wykonawca – oznajmił Roman Góralski. Wykonawcą III nitki ropociągu na terenie Wieliszewa jest poznańska spółka Aqua S.A. Z informacji nam przekazanych wiemy, że zleciła ona negocjacje warunków umów cywilnoprawnych z właścicielami gruntów i wycenę nieruchomości innej firmie – mianowicie olsztyńskiej spółce „Faktor”,  która od 1999r. specjalizuje się w wycenie wszystkich rodzajów nieruchomości. – Wyceniamy nieruchomości po obowiązujących na danym terenie cenach rynkowych. Większość właścicieli wieliszewskich nieruchomości jest usatysfakcjonowana proponowanym odszkodowaniem i z nimi już podpisaliśmy umowy cywilnoprawne. Sprawy niezadowolonych z wysokości odszkodowania przekazujemy do Starostwa Powiatowego w Legionowie, gdzie na mocy decyzji administracyjnej wyznaczany jest rzeczoznawca, ustalający kwotę odszkodowania – wyjaśnia Marcin Walczak, rzeczoznawca majątkowy z firmy „Faktor”. Sprawy rozpatrywane w legionowskim starostwie, ze względu na długi czas przewidziany prawem na kompletne postępowanie administracyjne, istotnie opóźniają rozpoczęcie budowy kolejnej części III nitki ropociągu. Z kolei bez kompletu zgód, PERN „Przyjaźń” S.A. nie jest w stanie rozpocząć budowy ropociągu na terenie gminy Wieliszew. – Prowadzimy wszystkie swoje inwestycje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podejmując jednocześnie wszelkie możliwe kroki formalno-prawne – podkreślił Roman Góralski. Gdyby właściciele gruntów, przez które ma przebiegać rurociąg, a którzy są niezadowoleni z wysokości oferowanej „rekompensaty”, byli świadomi wszystkich swoich możliwych kroków formalno-prawnych, zapewne rozpoczęcie budowy ropociągu – nie tylko na terenie Wieliszewa – jeszcze bardziej opóźniłoby się…

Zawsze można się odwołać
Przejmowanie prawa do terenu na cele związane z budową np. rurociągu odbywa się w zgodzie z art. 124 i 124 a. ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997r. – również w drodze decyzji administracyjnej np. starosty. Wydanie decyzji przez starostę musi być poprzedzone rokowaniami między właścicielami gruntów, a w tym przypadku firmą PERN „Przyjaźń” S.A. Dopiero po nieudanych negocjacjach, starosta ogranicza korzystanie z nieruchomości na rzecz spółki. Może on również – gdy wymaga tego np. ważny interes gospodarczy – zadecydować o natychmiastowym zajęciu nieruchomości w imię realizacji wyższego celu publicznego. Obok decyzji „limitującej” korzystanie z gruntu, starosta wydaje również odrębną decyzję dotyczącą odszkodowania. Odszkodowanie ustalane jest w oparciu o opinię rzeczoznawcy majątkowego, który określa wartość danej nieruchomości w formie operatu szacunkowego. Taki operat można podważyć, albo samemu wskazując na błędy formalne i merytoryczne, albo odwołując się do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Również decyzję administracyjną można podważyć, bowiem postępowanie administracyjne w Polsce jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że od decyzji np. starosty, każdej ze stron przysługuje 14 dni na odwołanie do II instancji, czyli do Wojewody Mazowieckiego, który może utrzymać decyzję starosty w mocy, zmienić ją, bądź cofnąć do I instancji, do ponownego rozpatrzenia. Pokrzywdzona strona nie musi podzielać decyzji organu, czy to I, czy to II instancji i dlatego przysługuje jej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Jeśli WSA podzieli jej pogląd, uchyli decyzję administracyjną. Z kolei jeśli wyrok WSA nic nie zmieni, strona, która czuje się pokrzywdzona może wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) poprzez – tylko i wyłącznie – pełnomocnika zawodowego. Skargi o WSA i NSA nie wstrzymują wykonania wydanej decyzji administracyjnej, „prawomocnej” już w II instancji.

III nitka rurociągu „Przyjaźń” jest budowana z powodu oszczędności. Obsługa mocno już wyeksploatowanych dwóch nitek ropociągu jest bardzo droga. Zastąpienie pierwszej nitki trzecią, ma przynieść oszczędności liczone w mln zł w skali roku. Obecnie do realizacji pozostał jeszcze odcinek rurociągu z Zawad do Orzechowa w mazowieckiem, liczący ok. 62 km. Cała III nitka odcinka wschodniego „Przyjaźni” z Adamowa do Płocka, będzie liczyła 232 km.

ms