Jak informują pracownicy Urzędu Gminy Wieliszew zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy mają obowiązek kontroli mieszkańców, których nieruchomości są niepodłączone do kanalizacji sanitarnej, czyli wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków. W gminie Wieliszew takie kontrole ruszą pod koniec stycznia 2024 roku. Do 20 stycznia przyszłego roku właściciele powyższych posesji mają czas, aby zgłosić zbiornik bezodpływowy na nieczystości płynne (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
– Gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego nieczystości płynnych (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków proszeni są o zrobienie tego niezwłocznie w terminie do 20 stycznia 2024 roku. Aby wywiązać się z ustawowego obowiązku, należy przedstawić w siedzibie Urzędu Gminy Wieliszew umowę zawartą z firmą asenizacyjną oraz dowody opłaty za wykonane usługi. Do umowy oraz dowodów opłat należy dołączyć zgłoszenie szamba/przydomowej oczyszczalni (wzór zgłoszenia dostępny jest na stronie czystagmina.wieliszew.pl). Dowodem opłaty może być m.in. rachunek, przelew, BLIK. – poinformowali w komunikacie wieliszewscy urzędnicy.
Kontrole posesji, które są niepodłączone do kanalizacji sanitarnej
Obowiązkiem osób, które posiadają zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych jest:
- podpisanie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności asenizacyjnej,
- regularne pozbywanie się nieczystości ciekłych oraz zbieranie dowodów uiszczania opłat potwierdzających korzystanie z takich usług.
Jak przekazał Urząd Gminy Wieliszew po 20 stycznia 2024 roku gospodarstwa domowe, które nie przedstawią dokumentów zostaną poddane kontroli. – Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia a co za tym idzie w przypadku stwierdzenia podczas kontroli braku umowy oraz dowodów opłat za ww. usługi na gospodarstwo domowe zostanie nałożona grzywna. – dodają wieliszewscy urzędnicy.
Obowiązujące przepisy
Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 3 ust. 3 ustawy Dz. U. z 2023, poz. 1469 t.j. z późn. zm.) nałożyła od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce obowiązek prowadzenia elektronicznych ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednocześnie przypomina się, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, obowiązani są w razie kontroli do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transportu nieczystości ciekłych przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.