Być może kościół w Wieliszewie przestanie być najwyższą budowlą w ścisłym centrum Wieliszewa. RSJ HOUSE Sp. z o.o.,Sp. K., na podstawie tzw. ustawy covidowej, przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Modlińskiej chce wybudować 8 piętrowy wieżowiec. Mieszkańcy i Urząd Gminy protestują.
Do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynęło zgłoszenie o zamiarze budowy 8 kondygnacyjnego (plus garaże podziemne) budynku, który ma służyć pomocy osobom znajdującym się w izolacji i poszkodowanym przez epidemię koronawirusa. Działka, na której ma powstać ta olbrzymia budowla jest niewielka ze słabym dojazdem z uwagi na bliskość ruchliwego a zarazem niewielkiego skrzyżowania. Wzmianki o pierwszym osiedlu „covidowym” pojawiły się w gminie Stare Babice. Okazuje się, że i w gminie Wieliszew miałaby powstać taka zbudowa. – Wiadomość dotyczącą casusu osiedla „covidowego” w Gminie Stare Babice odebrałem jako kuriozalną, nie spodziewałem się, że wyobraźnia deweloperów przerośnie najgorsze moje obawy i spowoduje sytuację mogącą bardzo poważnie naruszyć bezpieczeństwo w Gminie Wieliszew. Jestem więc zdecydowanie przeciwny powstaniu planowanych inwestycji czyli budowie 8 kondygnacyjnego bloku w centrum Wieliszewa, budynków w Skrzeszewie (w tym wielorodzinnych), domów w Krubinie – mówi Paweł Kownacki, Wójt Gminy Wieliszew.
Jak ustaliliśmy w Urzędzie Gminy Wieliszew, budowa wieżowca w centrum Wieliszewa jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został przyjęty uchwałą Nr XIII/110/11 Rady Gminy Wieliszew z dnia 7 października 2011 roku ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego Nr 240* z dnia 31 grudnia 2011 roku, poz. 8606. Według planu na działce, na której miałby powstać wieżowiec, może być tylko i wyłącznie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wolnostojąca. Poza budową bloku wcześniej mówiło się także, że na działce może powstać sklep wielkopowierzchniowy, ale i taki plan zabudowy nieruchomości był wykluczony względami bezpieczeństwa. – Usytuowanie tak wielkiego budynku w centrum wsi Wieliszew stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Blok miałby powstać na wprost kościoła i tuż przy szkole, do której uczęszcza 500 uczniów, bezpośrednio przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 631 z drogą powiatową ulicą Kościelną. Ta inwestycja to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia – kierowców, pieszych, uczniów, jak i przyszłych mieszkańców rzeczonej inwestycji – ocenia wójt Paweł Kownacki.
Ustawa covidowa
Takie działanie dewelopera umożliwiają przepisy, które zostały uchwalone w ustawie „antycovidowej” w marcu bieżącego roku. Legislatura dała wtedy możliwość pominięcia zwykłych przepisów dotyczących pozwolenia na budowę, o ile inwestor wykaże, że jego działanie przyczyni się do walki z pandemią. – Wójt jak i radni gminy nie mają bezpośrednio możliwości zatrzymania tej inwestycji, gdyż wnioski, które wpłynęły do Starostwa Powiatowego, opierają się o przepisy ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepisy tej ustawy pozwalają na niestosowanie prawa budowlanego, konserwatorskiego, zagospodarowania przestrzennego. Deweloper składając wniosek powołał się właśnie na te zapisy i oficjalnie chce wybudować budynki przeznaczone na pobyt ludzi poddanych izolacji w związku z COVID-19 – informuje urząd gminy.
Mieszkańcy oburzeni, gmina donosi do prokuratury
Informację o planach dewelopera przekazał na swoim koncie facebookowym wójt gminy, Paweł Kownacki. Gdy ludzie poznali tę koncepcję, zaczęli żądać zablokowania inwestycji. – Gmina złożyła zawiadomienia do odpowiednich służb w tym i do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niezgodne z prawem wykorzystanie przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych celu uzyskania korzyści majątkowych spółki. Został również złożony wniosek do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie o wstrzymanie robót budowlanych. Gmina już angażuje i informuje mieszkańców o planach dewelopera. Poprosiłem o interwencję naszych parlamentarzystów oraz samorządowców Sejmiku Województwa Mazowieckiego – mówi Wójt Paweł Kownacki. W rozmowie z naszym tygodnikiem dewelopera krytykują także mieszkańcy gminy Wieliszew. – Jak dla mnie to bandyckie wykorzystywanie tych przepisów. Nikt przecież nie jest w stanie nam wmówić, że nagle do Wieliszewa ściągnie kilkaset rodzin wyłącznie poszkodowanych przez koronawirusa. Czy ci ludzie otrzymają za darmo mieszkania i domy od dewelopera? W jaki sposób taki blok, czy osiedle domków, może pomóc zwalczać wirusa? To nonsens. Zaburzony zostanie układ całej wsi. Plan budowy takiego budynku w centrum to policzek wymierzony lokalnej społeczności – komentuje pan Józef, mieszkaniec ulicy Modlińskiej.
Co na to deweloper?
W sprawie budowy bloku próbowaliśmy się skontaktować z deweloperem odpowiedzialnym za plan budowy wieżowca. Udało nam się dodzwonić do członku zarządu spółki RSJ House Remigiusza Szlubowskiego, ale nie udzielił on nam żadnej informacji z uwagi na to, że obecnie przebywa na wyjeździe. Otrzymaliśmy zapewnienie, że usłyszymy komentarz w tej sprawie po jego powrocie, w przyszłym tygodniu.
Inne inwestycje na podstawie ustawy
Nasza redakcja ustaliła, że wniosek w sprawie budowy bloku w centrum Wieliszewa, to nie jedyna planowana na podstawie ustawy antycovidowej inwestycja w powiecie legionowskim. Do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek osoby fizycznej o budowę budynku wielolokalowego z zapleczem sanitarno-gospodarczym i częścią magazynową o czterech kondygnacjach naziemnych wraz z niezbędna infrastrukturą w Skrzeszewie przy ulicy Szkolnej. Ta sama osoba złożyła jeszcze dwa wnioski – jeden o budowę trzech budynków mieszkalnych na innej działce w Skrzeszewie i wielkie, bo liczące pięćdziesiąt domów, osiedle w Krubinie. Inna osoba fizyczna chce budować budynek dwukondygnacyjny w Skrzeszewie na działce nr 347/5.
GAZ-System S.A. Oddział w Rembelszczyźnie na podstawie ustawy chce zrealizować dwie inwestycje podzieloną na dwa etapy, a polegającą na wykonaniu robót budowlanych w zakresie budowy budynku socjalno-biurowego kontenerowego wraz z instalacjami oraz budowę.
Firma KM-CONSTRUCTION sp. z o.o. sp. k. złożyła wniosek o dostosowanie budynku jednorodzinnego w Białobrzegach dla potrzeb osób objętych kwarantanną lub/i pracowników służby zdrowia.
Do sprawy planowanych inwestycji będziemy jeszcze wracać.