Uchwalono nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 3,6 hektarów położonych w rejonie Alei Solidarności w Wieliszewie. Wbrew wcześniejszym założeniom, intensywność zabudowy dla tego terenu wcale nie została tak znacząco obniżona.
24 lutego 2022r. Rada Gminy Wieliszew uchwaliła nowy mpzp dla 3,6 hektarów położonych w rejonie Alei Solidarności w tzw. obrębie PGR w Wieliszewie. Mowa tu o terenach rolniczych odłogowanych i zieleni niskiej, stanowiących ponad 92 procent powierzchni wskazanego obszaru. W ich sąsiedztwie znajdują się m. in. prywatne przedszkole i żłobek, jednorodzinne szeregowce, bloki, stacja paliw i droga wojewódzka nr 631 (DW nr 631). Na tych działkach wciąż jeszcze obowiązuje mpzp z 27 czerwca 2013r. Dokument ten ustala zasady ładu przestrzennego nie tylko dla nieruchomości położonych w rejonie Alei Solidarności, ale również dla całego obrębu PGR w Wieliszewie.
Intensywność zabudowy jest mniejsza, ale miała być jeszcze mniejsza
Wbrew wcześniejszym założeniom przyjętym na etapie tworzenia nowego mpzp dla 3,6 hektarów położonych w sąsiedztwie Alei Solidarności w Wieliszewie, intensywność zabudowy dla nieruchomości tu położonych wcale nie została tak znacząco obniżona. Uchwalone prawo na wskazanym terenie ustanawia zabudowę m. in. usługową, jednorodzinną bliźniaczą i szeregową oraz wielorodzinną, czyli taką, jaką dopuszcza tu mpzp z 2013r.
Wciąż będzie można budować 4-piętrowe bloki w rejonie Alei Solidarności w Wieliszewie
W przypadku zabudowy wielorodzinnej tj. nowych bloków zmniejszono ich dopuszczalną wysokość – plan z 2013r. dopuszczał bloki o wysokości do 15 metrów z maksymalnie czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, nowy mpzp dla tej okolicy dopuszcza natomiast bloki nie wyższe, niż 14 metrów, jednak z wciąż maksymalnie czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Nowe przepisy przewidują też zwiększenie z 30 do 40 procent powierzchni biologicznie czynnej dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowanych. Podczas tworzenia tych rozwiązań, przyjęto bardziej rygorystyczne założenia – mowa bowiem była o blokach nie wyższych niż 12 metrów z maksymalnie trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną oraz o zmniejszeniu z 40 i 50 do 25 procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych. Aktualnie wskaźnik ten utrzymano na poziomie 40 procent.
Szeregowce z maksymalnie 4 segmentami w szeregu mieszkalnym
W przypadku zabudowy jednorodzinnej dopuszczono tu domki jednorodzinne w formie bliźniaków i szeregowców, składających się z nie więcej jak 4 segmentów w jednym szeregu. Wysokość tych budynków nie może wyższa, jak 10 metrów, a one same nie mogą mieć więcej jak 2 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Powierzchnię biologicznie czynną na tych terenach ustalono na poziomie 40 procent, a maksymalną powierzchnię zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych na poziomie 30 procent.
Obiekty usługowe
Nowy mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z Aleją Solidarności w obrębie PGR Wieliszew dopuszcza lokalizację usług nieuciążliwych, w tym maksymalnie dwukondygnacyjnych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m² o wysokości nie większej, jak 12 metrów. Wcześniej zakładano, że takie budynki nie będą mogły być wyższe, jak 10 metrów. Także wcześniej przewidywano, że powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowanych w ten sposób działek oraz maksymalna powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni tych nieruchomości będą wynosić po 30 procent. Obecnie wartości tych wskaźników ustalono na poziomach 25 procent w przypadku powierzchni biologicznie czynnej i 40 procent w przypadku maksymalnej powierzchni zabudowy.
Usługi oświaty z dużymi obiektami usługowymi w tle
Na wskazanym terenie wydzielono też teren usług oświaty. W funkcji podstawowej przeznaczono go pod wolnostojącą zabudowę usługową z zakresu opieki nad dziećmi i oświaty, w tym m. in. pod żłobek, przedszkole i szkołę, a funkcji uzupełniającej pod lokalizację usług nieuciążliwych, w tym maksymalnie dwukondygnacyjnych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m² o wysokości nie większej, jak 12 metrów. Udział powierzchni biologicznie czynnej na tym terenie ustalono na poziomie 25 procent, a maksymalną powierzchnię zabudowy w stosunku do powierzchni tych nieruchomości na poziomie 40 procent.
Miejsca parkingowe
Nowy mpzp dla 3,6 hektarów położonych w sąsiedztwie Alei Solidarności w Wieliszewie określa też liczbę wymaganych miejsc parkingowych, w zależności od rodzaju zrealizowanej tu zabudowy. Mowa jest o m. in. 2 miejscach parkingowych na jeden dom jednorodzinny i jedno mieszkanie w bloku oraz o jednym miejscu parkingowym na każde 60 m² powierzchni użytkowej w budynku stojącym na terenach usługowych.