Wieliszew. Budowa instalacji teleinformatycznej odłożona na kolejny rok

pawel-kownacki

Paweł Kownacki (fot. GP/am)

W ostatnim czasie w Urzędzie Gminy Wieliszew toczyło się postępowanie przetargowe o udzielenie zamówienia na budowę instalacji teleinformatycznej oraz wymianę centrali telefonicznej. Niestety przedłożone oferty zawierały wyższe kwoty niż przewidziane środki na ten cel. Z tego powodu standardy e-urzędu muszą zaczekać na kolejne podejście – w przyszłym roku.
18 listopada bieżącego roku w wieliszewskim BIP-ie pojawiło się ogłoszenie przetargu na budowę instalacji teleinformatycznej z wydzieloną siecią elektryczną oraz budową serwerowni z niezbędnym wyposażeniem na potrzeby projektu „e-urząd – urząd przyjazny mieszkańcom” oraz na wymianę centrali telefonicznej wraz z jej konfiguracją. Zadanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza objęła budowę instalacji teleinformatycznej, a druga wymianę centrali telefonicznej.

 

E- urząd

Można powiedzieć, że już teraz Urząd Gminy Wieliszew spełnia wiele standardów e-urzędu, ponieważ istnieje możliwość załatwiania spraw urzędowych przez internet. Jak wyjaśnia wójt Paweł Kownacki, chęć realizacji dwóch wyżej wspomnianych zadań nie wynika przede wszystkim ze względów technologicznych, ale z tego, że sieć, z której korzysta Urząd, jest przestarzała i konieczna jest jej wymiana. – Sieć jest coraz bardziej przeciążona – mówi. Nie oznacza to, że mieszkańcy nie odczują zmiany po zrealizowaniu inwestycji. – Będziemy pracować efektywniej – przekonuje Kownacki. Co dokładnie to oznacza, dowiemy się zapewne w przyszłości. Zazwyczaj zastosowanie programu „e – urząd – urząd przyjazny mieszkańcom” oznacza m. in. możliwość korzystania z ePUAP za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej, co już dziś funkcjonuje w wieliszewskim urzędzie.

Kto się zgłosił

5 grudnia pojawiła się oficjalna informacja z otwarcia ofert dotyczących przetargu, o którym jest mowa. Łącznie przystąpiło do niego 6 wykonawców. Dwie z firm zdecydowały się podjąć pierwszego zadania – budowa serwerowni teleinformatycznej, trzy drugiego zadania – wymiana centrali telefonicznej, a jedna obu zadań. Okazało się jednak, że kwoty ofertowe przekroczyły sumę, jaką Urząd Gminy zamierzał przeznaczyć na ten cel, czyli – 705 tys. brutto.

Warunek

W ogłoszeniu przetargu postawiono warunek, który wpływał na to, kto mógł przystąpić do przetargu. O zamówienie mogły ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek realizujących zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych. Paweł Kownacki wyjaśnia, że chodzi tutaj o dodatkowe parametry, których stosowanie wspiera niepełnosprawnych. Zapytaliśmy wójta, czy nie sądzi, że spełnienie powyższego warunku nie spowodowało podbicia ceny. – Nie był to żaden wygórowany zapis, bo wiele firm przystąpiło do przetargu – odpowiedział.

Może kolejny rok

Kiedy pytam, czy będzie kolejna próba ogłoszenia przetargu w tym temacie, wójt odpowiada, że nie w tym roku. – Będę prosił radnych, żeby pozwolili mi raz jeszcze spróbować – zapewnia.