Wieliszewski samorząd przymierza się do opracowania nowej strategii rozwoju gminy. Wieliszewianie już teraz mogą włączyć się w ten proces. Wystarczy, że przyjdą na zaplanowane na tę okoliczność spotkanie, które odbędzie się w Urzędzie Gminy (UG) w Wieliszewie we wtorek, 19 listopada 2024 r. i podpowiedzą władzom tej gminy w jakim kierunku pod względem przestrzennym, społecznym i gospodarczym powinna podążać ich mała ojczyzna w kolejnych dekadach.
We wtorek, 19 listopada 2024 r., o godzinie 18 w sali koncertowej imienia Krzysztofa Klenczona w gmachu UG w Wieliszewie zorganizowane zostanie spotkanie dla wieliszewian, w całości poświęcone nowej strategii rozwoju gminy Wieliszew w latach kolejnych. Ten decydujący o kierunkach rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego danego samorządu dokument – pochodzący de facto z 2008 r. – już się zdezaktualizował i trzeba na nowo go napisać. – Chcemy wspólnie stworzyć wizję naszej gminy na nadchodzące lata, dlatego to spotkanie jest doskonałą okazją, aby podzielić się swoimi pomysłami, sugestiami oraz oczekiwaniami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców – państwa zaangażowanie pomoże uczynić gminę Wieliszew jeszcze lepszym miejscem do życia – zachęcają wieliszewian do udziału w tym spotkaniu lokalni decydenci.
Czemu służy strategia rozwoju gminy?
Strategia rozwoju gminy to dokument, który pozwala na zaplanowanie rozwoju gminy zgodnego z jej potrzebami. Traktowana jest jako podstawowy i najważniejszy dokument samorządu lokalnego, w niej zawarte są wytyczne dla dokumentów wdrożeniowych oraz planistycznych planowania przestrzennego. Proces sporządzania strategii stwarza również możliwość wypowiedzi mieszkańców na temat ich opinii na temat rozwoju gminy. O ile nie jest to dokument dla gminy obligatoryjny, o tyle wiele gmin chce go mieć, aby rozwój przebiegał zgodnie z planem. Podobnie jest u nas. To, że gmina działa w oparciu o dokument strategiczny pozwala na usprawnienie wielu procesów, nie mówiąc już o tym, że często o finansowe wsparcie za środków zewnętrznych na realizację projektów w pierwszej kolejności mogą ubiegać się te gminy, w których te projekty wynikają właśnie z obowiązującej strategii. Dobra strategia uwzględnia zarówno potencjał gminy np. jej lokalizację, dobrze rozwijające się gałęzie gospodarki, czy też wyjątkowe walory przyrodnicze, ale też mogące pojawić się zagrożenia i uciążliwości. Dlatego zanim gmina przystąpi do aktualizacji celów rozwoju, czy też do formułowania zupełnie nowych dokładnie analizuje aktualny stan i możliwości realizacji działań. To ważne, aby przygotować gminę na zmiany, które w ostatnim czasie zachodzą dość dynamicznie – tak potrzebę stworzenia tego dokumentu przy czynnym udziale lokalnej społeczności uzasadnia większość samorządowców z powiatu legionowskiego.
Jednym z pierwszych etapów tworzenia tego strategicznego z punktu widzenia rozwoju lokalnego dokumentu jest diagnoza mocnych i słabych stron danego samorządu oraz szans i zagrożeń dla jego dalszego rozwoju przestrzennego, społecznego i gospodarczego.