”Plaźa w Wieliszewie” jest jedynym miejscem w gminie, gdzie kąpielisko jest strzeźone. Gmina nie ma środków na organizowanie dodatkowych miejsc do plaźowania. – Mamy jedno kąpielisko, które gmina nadzoruje – i to nie są małe koszty, źeby to było zorganizowane. Mamy podpisaną umowę dzierźawy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, który jest właścicielem tego terenu. Opłacamy koszty tej umowy. Opłacamy ratowników, musimy zabezpieczyć wyposaźenie ratownicze – mówi Zenon Popławski, zastępca wójta gminy.
Jednak jeszcze podczas tych wakacji wieliszewska plaźa przejdzie prawdziwą metamorfozę. – Zagospodarowanie terenu plaźy i kąpieliska w Wieliszewie ma na celu poprawę warunków wypoczynku i rekreacji przy zachowaniu naturalnych walorów przyrodniczych obrzeźa Zalewu Zegrzyńskiego. Celem jest równieź podniesienie poziomu bezpieczeństwa uźytkowników tego miejsca – mówi Paweł Kownacki, wójt gminy Wieliszew. Do końca lipca ma zostać wybudowany chodnik, plac z kostki brukowej, boisko do piłki plaźowej i miejsce do grillowania. Przeprowadzona ma zostać takźe modernizacja schodów wejściowych. – Z myślą o rodzinach z dziećmi zostanie wygrodzony placyk zabaw, pojawią się nowe urządzenia zabawowe. Dla starszych uźytkowników przygotowane zostanie profesjonalne boisko do siatkówki plaźowej, dodatkowo zamontowane zostaną 2 betonowe stoły do ping-ponga – dodaje wójt. Całość zagospodarowania plaźy mają uzupełnić dodatkowe kosze na śmieci i stojaki rowerowe. –Dodatkowo został opracowany projekt stałej organizacji ruchu, dotyczący dojazdu do plaźy. Jesteśmy na etapie zamówienia znaków drogowych, które w ciągu najbliźszych tygodni zostaną ustawione w terenie – mówi Roman Kamiński z Referatu Gospodarki Komunalnej. Na razie plaźa wyposaźona jest w jedną kabinę sanitarną TOI-TOI serwisowaną 2 razy w tygodniu – piątek i poniedziałek, kontener i kosze na odpady.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Od 15 czerwca w godz. 10 – 18, na plaźy dyźurują w pełnej gotowości pracownicy legionowskiego WOPR-u. Miejsce jest wydzielone linami i bojkami wraz z brodzikiem dla dzieci. Na plaźy zanjduje się 6 bojek – trzy z opisem głębokości 4 m i trzy z opisem 1,2 m. Nad bezpieczeństwem czuwać będą takźe funkcjonariusze wieliszewskiej policji i policji rzecznej. Komisariat Policji w Wieliszewie będzie prowadził akcję “Bezpieczne wakacje 2012″. – Będą realizowane dodatkowe zadania, takie jak monitorowanie wzmoźonego ruchu, sprawdzanie, czy dzieci nie przebywają bez opieki, kontrolowanie plaź strzeźonych i niestrzeźonych – mówi Katarzyna Greśkiewicz, kierownik Referatu Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Gminy w Wieliszewie. Na stronie internetowej urzędu ma pojawić się baner informujący o średniej temperaturze wody oraz informacje dla źeglarzy o przeszkodach znajdujących się na dnie jeziora. Poziom bezpieczeństwa ma zwiększyć takźe bezpłatny system wczesnego ostrzegania przez sms. Na numery telefonów zarejstrowane w bazie przesyłane będą informacje o zagroźeniach na wodzie, wyjątkowej sytuacji poźarowej i metereologicznej. – W tym roku zarejestrowało się dodatkowo 400 osób. W tej chwili w systemie mamy w sumie 900 osób. Myślę, źe powinno być drugie tyle – mówi Katarzyna Greśkiewicz. Gmina Wieliszew pracuje nad programem „Bezpieczeństwo nad Jeziorem Zegrzyńskim”. Prowadzony jest we współpracy z Komisariatem Rzecznym w Nieporęcie. Dotyczy bezpieczeństwa najmłodszych. – Program obejmuje gminy powiatu połoźone nad Zalewem. Celem jest zmniejszenie liczby utonięć i nieszczęśliwych wypadków poprzez kształtowanie prawidłowych postaw podczas wypoczynku nad wodą – dodaje. Rozporowadzane są plakaty i ulotki zawierające numery alarmowe, instruktaź pierwszej pomocy i waźne informacje dla plaźowiczów – równieź na plaźy w prostej formie graficznej.
A my przypominamy, źe od 25 czerwca obowiązuje nowy rozkład jazdy autobus L9, którym moźna dojechać na wieliszewską plaźę.
/Katarzyna Śmierciak