Spółka Project Management Predevelopment z Warszawy prowadzi obecnie inwestycję dla jednego ze swoich klientów/inwestorów, który chce na blisko 11 hektarach położonych za Starostwem Powiatowym w Łajskach zbudować zespół budynków przemysłowo-magazynowo-usługowych wraz z segmentami socjalno-biurowymi. W wieliszewskim urzędzie wszczęto właśnie postępowanie środowiskowe w tej sprawie.
Urząd Gminy w Wieliszewie 27 czerwca 2022r. wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „budowie zespołu przemysłowo-magazynowo-usługowego wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną” na 9 działkach łącznie mierzących blisko 11 hektarów, położonych pomiędzy ulicami generała Władysława Sikorskiego, Kolejową, Kościelną i Fabryczną w miejscowości Łajski w gminie Wieliszew. Mowa tu o działkach położonych za Starostwem Powiatowym w Legionowie. Inwestorem zastępczym jest spółka Project Management Predevelopment z Warszawy.
Można składać wnioski i zastrzeżenia
Z uwagi na to, że prowadzenie działalności przemysłowo-magazynowo-usługowej jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te mają się wypowiedzieć, czy w przypadku tej inwestycji konieczne jest opracowanie raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Oprócz tego, z dokumentacją zebraną w przedmiotowej sprawie, zainteresowane strony mogą się zapoznać w referacie ochrony środowiska wieliszewskiego magistratu w ciągu najbliższych 30 dni. W tym czasie mogą też składać do niej swoje wnioski i zastrzeżenia.
Czym zajmuje się inwestor zastępczy?
Spółka Project Management Predevelopment z Warszawy zajmuje się kompleksowym zarządzaniem różnego rodzaju procesami inwestycyjnymi, w tym formalnościami związanymi z legalizacją danego przedsięwzięcia. – Naszym zadaniem jest zdefiniowanie oraz realizacja w imieniu inwestora wszystkich wymagań niezbędnych do otrzymania pozwolenia na budowę, m. in. uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, warunków technicznych i innych uzgodnień z organami administracji państwowej i gestorami sieci – to jeden z celów działalności tej firmy zawarty na jej stronie internetowej. I tak, w ramach tych formalności przed-inwestycyjnych, menadżerzy z Projekt Management Predevelopment załatwiali je na rzecz inwestorów, którzy zbudowali m. in. halę detailingu samochodowego w Poznaniu, fabryki rowerów w Brześciu koło Włocławka oraz szereg parków logistycznych w m. in. Warszawie i Zakroczymiu. Głównym inwestorem, który współpracuje z ww. spółką jest koncern Panattoni, który skupia się na budowie dużych obiektów produkcyjnych i magazynowych w ramach własnych centrów logistycznych. Natomiast wśród kluczowych klientów Panattoni są takie firmy jak m .in. Amazon, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros, BSH, czy też Tesco.