Projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wieliszew może uwzględnić inne niż do tej pory planowane lokalizacje cmentarza. W tej sprawie odbywają się konsultacje społeczne.
Spotkanie dotyczące innych niź dotychczas planowana lokalizacji cmentarza w związku z projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wieliszew odbyło się w czwartek, 20 stycznia, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Wieliszew. Byli na nim obecni zainteresowani tematem radni, proboszczowie parafii oraz przedstawiciele urzędu. Konsultacje będą równieź prowadzone z właścicielami gruntów, geologami i projektantami studium.
– Uwaźam, źe to spotkanie i ewentualne decyzje w sprawie zmiany studium są odpowiedzią na sygnały dotyczące potrzeb mieszkańców gminy. Dzięki konsultacjom, jako wójt, będę mógł podjąć odpowiednie kroki i zbadać, czy lokalizacja cmentarza na tzw. Kwietniówce ma być jedyną, czy ewentualnie szukać rozwiązań alternatywnych w Wieliszewie i Skrzeszewie – powiedział bezpośrednio po spotkaniu w urzędzie Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki.
Wójt bliźej ludzi
Wójt Paweł Kownacki zapowiadał w kampanii, źe udostępni mieszkańcom gminy więcej moźliwości kontaktu z Urzędem. Teraz wywiązuje się z obietnic.
Od 1 lutego wójt przyjmuje interesantów dwa razy w tygodniu, a nie – jak dotychczas – jeden raz. W ten sposób Paweł Kownacki jednocześnie wywiązuje się z deklaracji składanych podczas kampanii wyborczej, zapowiadających zbliźenie Urzędu do potrzeb mieszkańców gminy Wieliszew.
Po zmianach wójt Kownacki przyjmuje mieszkańców jak dotychczas, w poniedziałki, w godz. 14.00–16.30 oraz dodatkowo w czwartki, w godz. 14.30–15.30.
Jeźeli tematem spotkania jest sprawa, w której wszczęto juź postępowanie, oraz w celu umówienia spotkania w innym terminie, wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem tel. (22) 782 27 32.
Stowarzyszenie na start
Wszelkie inicjatywy integrujące społeczność lokalną gminy Wieliszew i wspierające jej rozwój, zawsze są godne naśladowania. Właśnie taką inicjatywą wykazali się mieszkańcy Janówka, którzy 28 grudnia 2010 r. powołali do źycia „Stowarzyszenie Sąsiedzkie”.
Stowarzyszenie skupia mieszkańców Osiedla Domków Jednorodzinnych, zlokalizowanego w pobliźu kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym. Prezesem stowarzyszenia został Marek Babecki. W skład zarządu weszli równieź: wiceprezes Henryk Droźdz i skarbnik Arkadiusz Świetlicki. Mieszkańcy wybrali takźe komisję rewizyjną w składzie: Jarosław Czajkowski, Tomasz Gubernat i Paweł Sonnenberg.
– Powstanie naszego stowarzyszenia to dowód wspólnoty mieszkańców osiedla, którzy chcą uczestniczyć w zarządzaniu, współdziałaniu dla dobra rozwoju naszego osiedla i kontaktów z działającymi juź stowarzyszeniami na terenie gminy – uzasadniają powstanie stowarzyszenia przedstawiciele zarządu.
Źycząc członkom stowarzyszenia wielu sukcesów w aktywnej działalności, na rzecz dobra wspólnego wszystkich mieszkańców mam nadzieję, źe juź wkrótce stanie się ono wzorem do naśladowania dla wszystkich tych, którym bliska jest działalność społeczna.
Wspólne lepienie
Dzieci zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy. Pomysł został zrealizowany zgodnie z programem projektu „Comenius”.
Lepienie przedmiotów z gliny naleźy do najbardziej kreatywnych zabaw i jest jedną z ulubionych form wyrazu najmłodszych. Aby poznać specyfikę tego materiału, dzieci z Przedszkola Nr 1 w Wieliszewie uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych 10 stycznia w Centrum Kultury w Łajskach. Pod okiem artystki plastyk Iwony Kupisiewicz, lepiąc i bawiąc się, dzieci wykonały swoje pierwsze prace.
Inf. UG Wieliszew, oprac. agro
Na zdjęciu głównym: Konsultacje w sprawie lokalizacji cmentarza