Wieliszew. Gmina prostuje informację o wymienionych piecach – jest ich więcej, ale wciąż wiele jest do zrobienia

smog-zadymienie-dym-zanieczyszczenie

Problem zanieczyszczenia powietrza jest coraz bardziej dostrzegalny (fot. czytelnik)

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy przygotowany wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym artykuł na temat liczby pieców, które wymieniono i ile jeszcze jest ich do wymiany we wszystkich gminach w powiecie legionowskim. Statystyki nie napawają radością. Najgorzej w zestawieniu wypadła gmina Wieliszew, ale okazało się, że urzędnicy przekazali nam błędne dane. 

Podczas zbierania materiału do wcześniej wymienionej publikacji urzędnicy z Wieliszewa poinformowali nas, że w latach 2017 – 2020 łącznie wymieniono 35 kotłów węglowych. Po naszej publikacji zwrócili się do nas o sprostowanie tych informacji, bo okazało się, że przekazano nam nieprawdziwe informacje. W piątek 27 listopada otrzymaliśmy materiał, w którym zebrano wszystkie (nie tylko kotły na paliwa stałe – wymienione na kotły gazowe) informacje na temat liczby wymienionych w gminie Wieliszew pieców.

 

 

 

– Biorąc pod uwagę wszystkie informacje dotyczące wymiany kotłów w latach 2016-2020, w skład których wchodzą zarówno kotły węglowe, gazowe i te na biomasę – dane przedstawiają się bardziej optymistycznie.  W latach 2016-2017 we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w gminie zmodernizowano 59 kotłowni. – czytamy we wstępie pisma kierowanego do redakcji Gazety Powiatowej. Poniżej szczegółowe dane o piecach wymienionych przy współpracy z gminą:

W 2016 r. udzielono 18 dotacji na wymianę kotłów, w tym:

– kotłów gazowych na gazowe – 5;
– kotłów węglowych na gazowe – 9;
– kotłów węglowych na kotły pellet (biomasa) – 4.

W 2017 r. udzielono 41 dotacji na wymianę kotłów, w tym:

– kotłów gazowych na gazowe – 13;
– kotłów węglowych na gazowe – 23;
– kotłów węglowych na kotły pellet (biomasa) – 5.

Od 2018 wypłacane są dotacje pochodzące z budżetu gminy, związane z wymianą pieców.

W 2018 r. udzielono 49 dotacji na wymianę kotłów, w tym:

– kotłów gazowych na gazowe – 25,
– kotłów węglowych na gazowe – 19,
– kotłów węglowych na kotły na pellet (biomasa) – 5.

W 2019 r. udzielono 36 dotacji, w tym:
– kotłów gazowych na gazowe – 21,
– kotłów węglowych na gazowe – 13,
– kotłów węglowych na kotły na pellet (biomasa) – 2.
W 2020 r. udzielono 36 dotacji, w tym:
– kotłów gazowych na gazowe – 16,
– kotłów węglowych na gazowe – 10,
– kotłów węglowych na gazowe wraz z gazową instalacją wewnętrzną – 6,
– kotłów węglowych na kotły na pellet (biomasa) – 4.
– Przed naszą gminą jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii ekologii. W przyszłych latach również będziemy prowadzić intensywne działania walki ze smogiem, pomagając mieszkańcom w wymianie pieców i prowadząc akcje proekologiczne. – podsumowują w piśmie urzędnicy z Wieliszewa.

Według Programu Ochrony Powietrza (POP) aktualnie na terenie gminy Wieliszew do wymiany jest ponad 1 900 pieców na paliwa stałe. Obecnie trwa zbieranie nowych danych, które pozwolą tę liczbę zweryfikować. Piece opisane w POP jak urządzenia do wymiany muszą być zastąpione przez nowocześniejsze lub zasilane na inne paliwa do 2026 roku.