Wieliszew. Heron planuje ogromne osiedle. Radni pytają czy środowisko, drogi, wodociąg i szkoły to wytrzymają? Będzie śledztwo i próba negocjacji (wideo)

20250408_162622

Wieliszewski samorząd za pośrednictwem radnych z komisji skarg wniosków i petycji oraz niezależnych prawników, zbada kulisy wydania przez wójta Pawła Kownackiego dwóch decyzji administracyjnych, które umożliwiają budowę dużego osiedla mieszkaniowego na ponad 19 hektarach w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, przy ulicy Modlińskiej. Decyzje te, dotyczące warunków zabudowy dla tego terenu, zostały wydane w 2018 i 2021 na rzecz irlandzkiego dewelopera Heron Property Polska. Mieszkańcy twierdzą, że mogły one zostać wydane z naruszeniem prawa. Część radnych ma potężne wątpliwości czy gmina Wieliszew da radę w tak krótkim czasie przyjąć olbrzymią liczbę nowych mieszkańców i zaspokoić ich potrzeby bytowe. 

Irlandzka firma Heron Property Polska z Warszawy chce na zakupionej w 2007 r. mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości położonej przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, czyli przy drodze wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631), częściowo przylegającej do zrewitalizowanej linii kolejowej i ronda w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt, w bardzo bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego zbudować osiedle mieszkaniowe, na którym w 15 4 i 5-kondygnacyjnych blokach w ciągu najbliższej dekady ma powstać aż 1950 nowych mieszkań. Nowe osiedle ma zasiedlić od 5 do 7 tysięcy nowych mieszkańców, co ma m. in. sprawić, że liczba mieszkańców wsi Wieliszew po 2035 r. podwoi się do liczby ponad 14 tysięcy.

Przedszkole dla 180 dzieci, hipermarket i parking przy stacji kolejowej Wieliszew Centrum

Prezentacja dewelopera Heron Property Polska podczas sesji Rady Gminy Wieliszew, która odbyła się 8 kwietnia 2025 roku, przedstawiła plany budowy osiedla mieszkaniowego. Oprócz bloków mieszkalnych, które mają zapewnić 1950 mieszkań i ponad 2900 miejsc parkingowych w garażach podziemnych i na zewnątrz, deweloper planuje również budowę przedszkola dla 180 dzieci z 50-stanowiskowym parkingiem. Osiedle będzie również wyposażone w ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców Wieliszewa ośrodek kultury, park i plac zabaw dla dzieci. W sąsiedztwie osiedla powstanie hipermarket, a na parterach bloków zaplanowano liczne lokale usługowe oferujące usługi z zakresu zdrowia, urody i innych dziedzin. Deweloper planuje również budowę parkingu typu „Parkuj i jedź” przy stacji kolejowej Wieliszew Centrum, który będzie posiadał 100 miejsc postojowych. Plany te wskazują na kompleksową inwestycję, która ma zapewnić nie tylko mieszkania, ale również infrastrukturę edukacyjną, kulturalną i usługową dla mieszkańców.

2 zjazdy w Modlińską

Z terenu nowego otwartego osiedla mieszkaniowego mają być wybudowane 2 zjazdy w ulicę Modlińską w Wieliszewie, zaś jeden z nich ma zostać wyposażony w sygnalizację świetlną. Deweloper już posiada niezbędne uzgodnienia i zezwolenia drogowe w tym zakresie. Najważniejsze z nich wydane zostały w marcu 2025 r. przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie, czyli przez zarządcę ulicy Modlińskiej w Wieliszewie tj. DW nr 631.

Deweloper chce przekazać gminie 10-milionową donację

Firma Heron Property Polska chce też przekazać do budżetu tego samorządu łącznie aż 10 mln zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na modernizację gminnej infrastruktury oświatowej, drogowej, czy też kanalizacyjno-wodociągowej. Chodzi gównie o zwiększenie jej wydolności, podług spodziewanego drastycznego wzrostu liczby ludności tej miejscowości. Środki mają być spożytkowane na m. in. rozbudowę 2 wieliszewskich podstawówek, budowę nowej szkoły tego typu, czy też na modernizację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Co ważne, ta 10-milionowa donacja ma trafić na konta wieliszewskiego magistratu jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych związanych z finalizacją tego przedsięwzięcia mieszkaniowego. Będzie to pierwszy w historii gminy taki przypadek.

Za budowę osiedla zapłacą blisko miliard złotych

Koszty realizacji tej inwestycji wyniosą prawie 1 miliard złotych, co stworzy benefity w gospodarce o wysokości prawie 3 miliardów złotych, w wyniku etapowej realizacji tej inwestycji w odniesieniu do wynagrodzeń, zakupów materiałów budowlanych, łańcucha dostaw, wykończenia lokali, usług profesjonalnych, usług budowlanych i szerszego pobudzenia gospodarki w związku z wydatkami wokół tej inwestycji – informował we wtorek, 8 kwietnia 2025 r. wieliszewskich radnych Damian Heron, prezes firmy Heron Property Polska z Warszawy.

To osiedle zniszczy środowisko! – oburzają się wieliszewianie

Planowana przy stacji kolejowej Wieliszew Centrum, na terenie Warszawskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, w korytarzu ekologicznym Doliny Dolnego Bugu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Wieliszewskie Łęgi gigantyczna inwestycja mieszkaniowa budzi duży opór społeczny wśród mieszkańców wsi Wieliszew. – To osiedle zniszczy nam życie! – podnoszą oburzeni. – nowi mieszkańcy osiedla będą masowo chodzić na spacery do pobliskich lasów, a swoją obecnością zniszczą ekosystem leśny tamtejszej fauny i flory. Wieliszewskie Łęgi są siedliskiem dla licznych gatunków ptaków, ssaków, gadów i płazów, w tym wielu będących w Polsce pod ścisłą ochroną – zauważają. – Te walory przyrodnicze tego rezerwatu jeszcze nie tak dawno były jednym z ważniejszych argumentów używanych przez władze gminy Wieliszew w celu przeciwstawienia się realizacji szybkiej kolei przez teren naszej gminy, planowanej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Teraz, w obliczu planowania budowy gigantycznego osiedla mieszkaniowego w sąsiedztwie tego samego rezerwatu zostały przez lokalnych decydentów zapomniane – dodają zasmuceni.

Wieczne korki, brak wody, czy też przepełnione przedszkola i podstawówki

Oprócz poważnych zagrożeń dla okolicznej przyrody wynikających z realizacji tej inwestycji mieszkaniowej, wieliszewianie mówią wprost, że gminne drogi, wodociągi i kanalizacja oraz szkoły i przedszkola nie są w stanie przyjąć aż tylu nowych mieszkańców, którzy w liczbie nawet do 7 tysięcy mogą niebawem osiedlić się w tym miejscu. Boją się braku wody, wiecznych korków oraz przepełnionych szkół i przedszkoli. Podnoszą, że oferowana przez dewelopera wielkość donacji na wsparcie tego rodzaju infrastruktury jest niewystarczająca i z pewnością nie zapobiegnie w przyszłości wystąpieniu tego rodzaju problemów.

Radni podzielają obawy mieszkańców

Tę ostatnią argumentację podziela wielu wieliszewskich radnych, w tym tych wybranych do tego ciała z komitetu wyborczego wieloletniego wójta tej gminy, Pawła Kownackiego. Takie obawy, podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej głośno wybrzmiały z ust m. in. Rafała Donarskiego, przewodniczącego Rady Gminy Wieliszew, Jacka Kucińskiego, wiceprzewodniczącego tego ciała oraz Artura Miętka, przewodniczącego komisji oświaty, kultury i sportu. Podzielili je również radni opozycyjni, Artur Sierawski i Edwin Zezoń.

Procedury

Dla działki, na której firma Heron Property Polska chce zbudować osiedle mieszkaniowe nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Ogólne wieliszewskie studium przyjęte przez ten samorząd w 2000 r., zaś następnie zmienione w 2013 r. wskazaną działkę przeznacza pod zabudowę mieszkaniową realizowaną w formie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Z uwagi na brak szczegółowego mpzp dla tego terenu irlandzki deweloper musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy tej nieruchomości. Tego rodzaju decyzje wydaje wójt gminy Wieliszew. Jeżeli inwestor dostarczy wymagane dokumenty i spełni określone w przepisach warunki nie ma możliwości nie wydania warunków zabudowy. Rodzaj zabudowy określony jest na podstawie najbliżej sąsiadującej zabudowy. W tym przypadku było to osiedle wojskowe w Zegrzy Południowym. Wydanie w lipcu 2021 r. tej konkretnej decyzji ustalającej szczegółowe warunki zabudowy tej mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości, poprzedzone zostało przeprowadzeniem postępowania środowiskowego i wydaniem w styczniu 2018 r. pomyślnej decyzji środowiskowej na rzecz opisanego powyżej przedsięwzięcia mieszkaniowego. Obie te decyzje administracyjne są prawomocne i w oparciu o zawarte w nich zapisy, deweloper w marcu 2025 r. wystąpił do Starostwa Powiatowego w Legionowie o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz budowy pierwszego z tych łącznie 15 planowanych w tej lokalizacji bloków oraz budynku przedszkola. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Bez szczegółowego raportu środowiskowego dla budowy blisko 2 tysięcy mieszkań

Wielu wieliszewian podnosi, że decyzyjność organów wykonawczych gminy Wieliszew w przypadku tej konkretnej inwestycji mieszkaniowej jest niezrozumiała, głównie z uwagi na brak nakazania temu przedsiębiorcy wykonania szczegółowego raportu środowiskowego. Jest to dokument, który jest sporządzany na etapie postępowania środowiskowego, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. W przypadku osiedla mieszkaniowego planowanego przez irlandzką spółkę przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki nie wydał takiego polecenia. Jak tłumaczy włodarz, kierował się przy tym opiniami zasięgniętymi u m.in. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te orzekły, że wykonanie tego szczegółowego raportu środowiskowego dla tego konkretnego przedsięwzięcia nie jest bowiem konieczne. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że opinie wskazanych instytucji nie wiązały rąk wieliszewskiemu włodarzowi i pomimo ich rekomendacji, mógł on zlecić wykonanie tego szczegółowego raportu środowiskowego dla tej gigantycznej inwestycji mieszkaniowej. – Dziwi mnie, że dla znacznie mniejszych przedsięwzięć mieszkaniowych i innych inwestycji realizowanych na terenie gminy Wieliszew, wójt, mimo braku stosownych rekomendacji ze strony wspomnianych instytucji, samodzielnie zlecał jednak wykonanie tych szczegółowych raportów środowiskowych, a w przypadku budowy tak naprawdę nowego miasteczka w centrum wsi Wieliszew tego nie uczynił – mówi Małgorzata Jendryczka, wieliszewianka, pełniąca w przeszłości funkcję kierowniczki referatów organizacyjnego oraz informacji i promocji w Urzędzie Gminy (UG) Wieliszew. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, dla tej nieruchomości w przeszłości  (jeszcze dla poprzednich właścicieli działki) mogła być wydawana szczegółowa opinia oddziaływania na środowisko. Na tę chwilę nie znamy jej treści.

 

Brak dobrej woli?

Brak zlecenia przez organy gminy wykonania szczegółowego raportu środowiskowego dla planowanego przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie osiedla 15 bloków z blisko 2 tysiącami mieszkań, wielu wieliszewian oraz reprezentujących ich interesy radnych ocenia jako brak dobrej woli, tak ze strony władz samej gminy, jak i ze strony przedstawiającego się jako uczciwego i działającego z poszanowaniem reguł zrównoważonego rozwoju tej miejscowości dewelopera. Na kierowane w jego stronę podczas wtorkowej sesji przez m. in. radnego Artura Sierawskiego i byłą wieliszewską urzędniczkę, Małgorzatę Jendryczkę prośby wykonania tego opracowania poza zamkniętą już procedurą administracyjną nie reagował on jednoznacznie. Zasłaniał się już posiadanymi decyzjami w tym zakresie. – Gdyby deweloper, pomimo posiadania prawomocnych decyzji umożliwiających budowę tego osiedla w tym miejscu, wykonał ten szczegółowy raport środowiskowy i wykazał w nim, że to przedsięwzięcie w zaprezentowanym kształcie rzeczywiście nie zniszczy fauny i flory w pobliskim środowisku i nie obniży jakości życia ludzi mieszkających w otoczeniu tej inwestycji, to uspokoiłby opinię publiczną. Nie widzę jednak takiej woli po jego stronie – ocenia Małgorzata Jendryczka.

Śledztwo z udziałem niezależnych prawników

Na wniosek mieszkańców dopatrujących się nieprawidłowości w procedurze administracyjnej przeprowadzonej w wieliszewskim magistracie, a formalnie umożliwiającej budowę nowego osiedla mieszkaniowego w Wieliszewie, komisja skarg, wniosków i petycji przy pomocy niezależnych prawników ma w najbliższym czasie prześledzić kulisy wydania tych 2 decyzji administracyjnych oraz sprawdzić prawne uwarunkowania ich ewentualnego podważenia. Główne zarzuty jakie mieszkańcy stawiają wójtowi to pominięcie w procedurze środowiskowej kontekstu ekologicznego przez nieuwzględnienie faktu wynikającego z lokalizacji działki inwestycyjnej w pobliżu Rezerwatu „Wieliszewskie Łęgi” oraz na terenie Warszawskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego, niewłaściwe odniesienie do „dobrego sąsiedztwa”  pomijając walory przyrodnicze i ekologiczne terenu inwestycji, oraz brak analizy wpływu na bezpośrednie sąsiedztwo z Rezerwatem Łęgi Wieliszewskie.

Zmniejszenie skali

Podczas spotkania z przedstawicielami Heron Property Polska, radni Rafał Donarski, Jacek Kuciński, Artur Miętek, Artur Sierawski i Edwin Zezoń wyrażali obawy dotyczące planowanej zabudowy mieszkaniowej w Wieliszewie. Ich zdaniem, skala inwestycji jest nieproporcjonalna do obecnej infrastruktury edukacyjnej, drogowej i wodociągowo-kanalizacyjnej, a oferowana przez dewelopera donacja jest niewystarczająca na pokrycie kosztów niezbędnych inwestycji by zaspokoić potrzeby podwojonej liczby mieszkańców. W związku z tym, radni chcą rozmawiać z deweloperem, aby zmniejszyć skalę inwestycji. Proponowane zmiany obejmują rezygnację z 5-kondygnacyjnych bloków, zwiększenie liczby miejsc parkingowych z 1,5 do 2 na mieszkanie, budowę szkoły podstawowej zamiast ośrodka kultury, poprawę połączeń komunikacyjnych oraz modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Te propozycje mają na celu złagodzenie oporu społecznego i wypracowanie kompromisu. Rozmowy z Heron Property Polska są planowane w najbliższym czasie.

 

Aktualizacja 6.30, 11.04.2025

Po publikacji otrzymaliśmy maila z UG Wieliszew. Jego treść publikujemy poniżej:

w nawiązaniu do opublikowanego artykułu, chciałabym się odnieść do niektórych sformułowań z prośbą o ich sprostowanie:

Wielu wieliszewian podnosi, że decyzyjność organów wykonawczych gminy Wieliszew w przypadku tej konkretnej inwestycji mieszkaniowej jest niezrozumiała, głównie z uwagi na brak nakazania temu przedsiębiorcy wykonania szczegółowego raportu środowiskowego

Zgodnie z opinią Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, iż dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z zabudową usługową, obiektów infrastruktury technicznej oraz urządzeń budowlanych związanych z projektowaną inwestycją na terenie działki o nr ew. 18/4 w miejscowości Wieliszew, gmina Wieliszew, dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie istniała konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. RDOŚ w swojej opinii wskazał konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach warunków i wymagań, które musiały być spełnione przez Inwestora, co też zostało poczynione.

 

Mieszkańcy twierdzą, że mogły one zostać wydane z naruszeniem prawa

Wydanie WZ przez Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego było prawomocne.

Decyzja ustalająca warunki zabudowy została wydana przez Wójta Gminy Wieliszew po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2021r. poz. 735 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021 r. poz. 741 z późn. zm.). Wobec nie złożenia przez strony postępowania odwołania od przedmiotowej decyzji, stała się ona ostateczna. Podczas sesji nadzwyczajnej w dniu 8 kwietnia 2025 r. mieszkańcy nie stwierdzili „naruszenia prawa” zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak również w samej decyzji o warunkach zabudowy. Nie ma podstaw do stwierdzenia „nieprawidłowości w procedurze administracyjnej przeprowadzonej w wieliszewskim magistracie”.

 

Śledztwo z udziałem niezależnych prawników

W przedmiotowej procedurze wydawania decyzji o warunkach zabudowy nie doszło do naruszenia prawa. Wszelkie dokumenty zostaną przedłożone radcy prawnemu, który nie jest związany stosunkiem pracy z kancelarią prawną obsługującą Urząd Gminy Wieliszew – na wniosek Radnych Gminy Wieliszew. Nadmienić należy, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego „Radca prawny, przy wykonywaniu czynności zawodowych, powinien być wolny od wszelkich wpływów wynikających z jego osobistych interesów, nacisków z zewnątrz oraz ingerencji z jakiejkolwiek strony lub z jakiegokolwiek powodu. Wyrażone przez kogokolwiek polecenia, ograniczające niezależność sugestie czy wskazówki, nie mogą wpływać na prezentowane przez niego stanowisko w sprawie.” Wobec powyższego należy stwierdzić, iż wszelkie opinie i wyrażane stanowiska radców prawnych wykonujących obsługę prawną Urzędu Gminy Wieliszew były i są niezależne.

 

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, dla tej nieruchomości w przeszłości  (jeszcze dla poprzednich właścicieli działki) mogła być wydawana szczegółowa opinia oddziaływania na środowisko. Na tę chwilę nie znamy jej treści.

Istnieje wzmianka w akcie notarialnym zawartym między poprzednim właścicielem a Spółką Heron, iż poprzedni właściciel informuje, że na tym terenie nie ma potrzeby wykonywania raportu, a jedynie uzyskanie decyzji środowiskowej.

 

 

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 26

  1. Apel do mieszkańców Wieliszewa: zacznijcie zbierać podpisy pod odwołaniem Wójta Kownackiego!!!

    • wystraczyło że zmienił sie STAROSTA i Roman Wileki Budowniczy dorwał się do żłoba i cyk – buduuuuujta piekła nie ma.

    • Super niech buduja. Nirmalny stan rzeczy to rozwój.

      • Jak widać są też i tacy……fiu, fiu

      • Przez rozwój rozumiesz betonoze, wieczne korki, niebezpieczne ulice pełne nowych lokalsow którym się spieszy do tej pracy w stolicy „20minut” od czworakow??

  2. Bardzo dobra inwestycja, mieszkanie przy SKM I za 30 minut jesteś przy metrze na Gdańskim, a przejdziesz przez drogę masz Zalew Zegrzynskim.
    Jakieś 500 metrów masz Market Biedronka do której zaraz zrobią ścieżkę wzdłuż torów S4.
    Kawałek dalej masz S40.
    Rewelacyjne miejsce do mieszkania pod Warszawą.
    Dodatkowo te 7000 mieszkańców wpłynie na zwiększenie kursów S4 do Zegrza, jeśli będzie nadal tematu pilnował Kownacki. To dzięki niemu jest stacja Wieliszew centrum.

    • nie wiem co brałeś. nie idź tą drogą.

    • rozumiem ironię ale to już przesada…

    • Post pisany za zlecenie pazernego dewelopera, czy żart, którego nie zrozumiałam?

    • zanim nap… kolejne bzdury sprawdź sobie częstotliwość tej SKM wprost prawie do centrum stolicy, zobacz jakie jest obłożenie podstawówek w okolicy już teraz, zerknij na rondko w Zegrzu w piąteczek, w majówkę i na koniec majówki, w upały w weekend… zrozumiesz – to wygrałeś….

  3. A tu proszę przeczytajcie sobie jak władze gminy Wieliszew skutecznie odmówiły wydania WZ na budowę osiedla mieszkaniowego w Łajskach.

    Hasło w archiwum gazety powiatowej Bistyp wiadomość z dnia 03.07.2013

    Dodam tylko , że skala rzeczonej inwestycji była wielokrotnie mniejsza od Heronu….

    • no ale Heron to sponsoruje rowerki burmistrzowie, tak więc, wiesz… moze nawet na ‚gryla’ w Mikołajkach zaprosili (oficjalnie konferencja)…

  4. Kolejna podobna sprawa też Łajski.

    Proszę wpisać hasło wyszukiwania w archiwum gazety powiatowej Polhild

    cyt. >…gmina nie chce budowy osiedla w Łajskach….?

    A tam było planowane zaledwie 600 mieszkań …….

  5. I kolejne olbrzymie osiedle , którego inwestycja została zablokowana . tym razem Wieliszew centrum – tereny po byłych szklarniach.

    Hasło Ekorozumki wiadomość z dnia 04.12.2024

    Można ….można….

  6. Apeluję w tym miejscu do wszystkich ludzi dobrej woli i inicjatywy , ale skutecznej .

    Proszę Was zastopujcie to szaleństwo….

    Proszę wpiszcie sobie w archiwum GP lub TO Leg. hasła dotyczące infrastruktury wodno kanalizacyjnej na terenie naszego powiatu i poczytajcie stanowiska przedstawicieli tych instytucji a w szczególności MPWiK w sprawie odbioru ścieków z naszego terenu tj. głównie Wieliszewa jak również przpustowości i odbioru ścieków z szambiarek na terenie Orzechowa – punkt należący do MPWiK.

    Legionowo jako miasto nie ma tego problemu bo jest połączone z oczyszczalnią ścieków Czajka w Warszawie.

    Decyzje w sprawie warunków przyłączenia poszczególnych podmiotów do sieci kanalizacji ściekowej MPWiK są wydawane przez poszczególnych decydentów, którzy dziś są a jutro odejdą np na emeryturę a problem z przepustowością sieci będzie dotyczył nas wszystkich mieszkańców , nie będę się rozwodził jak to w praktyce wygląda, każdy myślący sam sobie odpowie na to pytanie

    Czy wyobrażacie sobie taką sytuację ? Wybudowanie nowych kolektorów zbiorczych odbiory ścieków to nie są proste tematy pod każdym względem zaczynając od finansowego a kończywszy na logistyczno infrastrukturalnym …….

    • A ty co zrobisz w tym temacie?

    • Czajka tez nie ma nieskończonej możliwości odbioru a wystarczy zobaczyć ILE bloków stawiają na Tarchominie i domów na Białołęce… co jak któregoś dnia powiedzą powiatowi Legionowskiemu NIET..? czy powiat zarządzany przez byłego Prezydenta I Deweloperskiego robi COKOLWIEK w sprawie budowy oczyszczalni miejskiej?

  7. Dlaczego …uźwa jeszcze nie protestujecie?! Chcecie obudzić się w betonowej kloace i co rano stać po pół godziny w korkach? Wieliszewianie, obudźcie się, czas powstrzymać to szaleństwo!

    • Walczcie o S4 co 30 minut, a nie biadolicie.
      Okolica jest atrakcyjna z uwagi na 30 min do stolicy i zalew.

  8. Deweloper, to nie nowotwór złośliwy, można go powstrzymać. Niech niszczy inne tereny. Woj. mazowieckie ma tyle wolnych miejsc, mniej cennych przyrodniczo. Niech tam wznosi blokowiska.

    • co zatem planujesz aby go powstrzymać

      • ja jestem na sesjach rady gminy kiedy tycza tego tematu. naprawdę im nas więcej tym presja społeczna większa. dlatego przychodźcie a nie klikajcie w necie.

  9. heheh Heron da DONACJE 10mln (pewnie z prywatnej kieszonki prezesa?) heheh na rowery Kownackiego??

  10. a to ciekawostka z 2013: miało być 300 DOMÓW „Przykładem niezrealizowanych, aczkolwiek ambitnych planów inwestycji mieszkaniowych w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego, jest inicjatywa Heron Property. Ta irlandzka firma jest właścicielem dwudziestu hektarów gruntów inwestycyjnych w Wieliszewie i od kilku lat planuje na tym terenie inwestycję „miasteczka” 300 domów jednorodzinnych wraz z pełną infrastrukturą usługowo-handlową, przedszkolami, klubami fitness etc. Przyczyną zatrzymania startu są tu jednak trudności związane z procedurami administracyjnymi.”

  11. Jeszcze trzeba pamiętać, że dzięki Heronowi realizowana jest bezsensowna koncepcja węzła DK61 z DW631, która w praktyce zablokuje to skrzyżowanie w połączeniu z wyjazdem z planowanego osiedla.

  12. Panie Kownacki czekamy na obiecana ścieżkę rowerowa wzdłuż torów od Wieliszew centrum do Zegrza, żeby można było podjechać do Biedry.
    Jakoś nikt nie robi kompletnie nic żeby zrobić lokalna od ronda w Zegrzu do mostu w Zegrzu, nawet Biedra dla której jest to wzrost sprzedaży o 50%.
    Może Wójtowie by tak wzięli się za temat lokalnej w Zegrzu to tylko 800 metrów.

Dodaj komentarz