Przed nami 19. edycja najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2019”, które odbędą się w Wieliszewie (hala sportowa przy SP nr 2) w dniach 5-7 kwietnia. Wstęp jak zawsze wolny, a w tajniki tańców polskich pomogą wprowadzić każdego zainteresowanego wydarzenia towarzyszące – ogólnopolskie warsztaty i sympozjum.
piątek, 5 kwietnia (4 lokalizacje, 14.00-16.00)
– 10. Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne „Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego”
piątek, 5 kwietnia (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, 18.00-20.00)
– 5. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: polonez
sobota, 6 kwietnia (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie)
– 10.00-14.00: Konkurs (zmagania w kat. I) oraz eliminacje MP (kat. II-VII)
– 16.00-20.00: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski, ćwierć i półfinały MP, dekoracja kat. I (konkurs)
niedziela, 7 kwietnia (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, 9.00-14.00)
– finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie
Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Powiecie Legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz dwunasty! W dniach 5-7 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentują się najlepsze pary z niemal wszytskich ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie już zmagania będą mogli Państwo śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w Internecie (odnośnik na stronie www.mazur.wieliszew.pl). Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp z o.o., sponsorem głównym Mistrzostw jest przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury wspierający Mazura od wielu edycji. Wydarzeniu partneruje legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty dla dwóch wyróżniających się par. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz czwartyMałżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, zaś wsparcia medialnego udzielił taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca. Na publiczność, która w taneczny weekend 5-7 kwietnia odwiedzi Wieliszew, czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!
„Mazur” to jednak nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w piątkowych (5 kwietnia, godz. 14-16) Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez najlepszych instruktorów w kraju! Ze względu na limit warsztatowych miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń – karta indywidualnego zgłoszenia oraz szczegóły dostępne na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Zainteresowanych polską kulturą zapraszamy ponadto na piątą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” (5 kwietnia, godz. 18-20) w tym roku poświęconego polonezowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy. Wstęp wolny!
Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 18. edycji konkursu, w tym jedenastokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.
Oficjalna strona wydarzenia z transmisją na żywo: www.mazur.wieliszew.pl