Urzędnicy ocenili aktualność wieliszewskich przepisów przestrzennych, w tym studium gminnego z 2018r. Wnioski wyciągnięte z tej analizy staną się podstawą do zmian w przestrzeni publicznej tej gminy.
W pierwszej kolejności reform należy się spodziewać na terenach o szczególnych wartościach przyrodniczych i krajobrazowych oraz na tych z największymi liczbami decyzji o warunkach zabudowy i wniosków o zmianę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
Studium i 107 planów
Specjaliści z referatu gospodarki przestrzennej, geodezji i nieruchomości wieliszewskiego magistratu ocenili aktualność gminnych przepisów przestrzennych, w tym studium z 2018r. oraz łącznie 107 mpzp. Z wnioskami wynikającymi z tej oceny 23 stycznia zapoznali się radni. Wszyscy zgodzili się co do konieczności wdrożenia reform przestrzennych w gminie. – W związku z dynamicznym rozwojem budownictwa w gminie Wieliszew należy dążyć do tego, aby jak największy obszar gminy był pokryty mpzp, zaś o kolejności ich przygotowania powinny decydować ochrona terenów o cennych wartościach przyrodniczych i krajobrazowych, konieczność równoważenia celu publicznego z potrzebami mieszkańców i inwestorów, zahamowanie chaotycznego rozmieszczania nowej zabudowy oraz kondycja budżetu gminy Wieliszew – to najważniejsze konkluzje, do których doszli samorządowcy.
Wieliszewska polityka przestrzenna w liczbach
Wieliszewska przestrzeń tylko w nieco ponad 31 procentach jest zagospodarowana planistycznie – w gminie obowiązują studium z 2018r. oraz łącznie 107 mpzp. W latach 2015-2019 tworzenie nowych tego typu przepisów nabrało tempa, bo powstało aż 21 mpzp, zaś obecnie kolejnych 21 jest w trakcie tworzenia. Motorem tych zmian były i są m. in. wnioski właścicieli nieruchomości. W ostatnim pięcioleciu do wieliszewskiego magistratu wpłynęło 85 wniosków o sporządzenie lub o zmianę mpzp. Większość z nich dotyczyła zmiany przeznaczenia działek pod zabudowę jednorodzinną, a tylko niewielka ich część odnosiła się do opracowania mpzp dla terenów, gdzie ich w ogóle nie ma. W konsekwencji wieliszewski samorząd przychylił się do tych próśb i obecnie pracuje nad projektami aż 21 nowych mpzp. Mowa tu zwłaszcza o dokumentach regulujących przestrzeń we wsiach Topolina, Michałów-Reginów, Komornica, Krubin w rejonie ulic Nowodworskiej i Jeziornej, Góra w obrębie terenów Polskiej Akademii Nauk, Łajski, w tym w rejonie ulicy Kościelnej, Wieliszew w rejonie ulic Polnej, Leśnej, Spokojnej, Alei Solidarności, Kościelnej, Modlińskiej i Wiśniowej oraz w obrębach PGR i Kwietniówka, Skrzeszew w rejonie ulic Spokojnej, Szkolnej, Dojazdowej i Polnej oraz Olszewnica Stara w rejonie ulic Warszawskiej i Wojska Polskiego. W przypadku aż 10 tych nowych mpzp konieczne jest uzyskanie czasochłonnych zgód na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
Ryzyka i szanse dla ładu przestrzennego gminy Wieliszew
Zdaniem wieliszewskich urzędników gminne studium z 2018r. nie spełnia wszystkich obecnie obowiązujących wymagań prawnych, ale jako podstawa wewnętrznej polityki przestrzennej gminy jest jak najbardziej aktualne. W ich opinii aż 8 gminnych mpzp wymaga nowelizacji – dokumenty te regulują mierzącą łącznie przeszło 150 hektarów przestrzeń we wsiach Komornica, Krubin, Łajski, Skrzeszew, Olszewnica Stara i Wieliszew, zwłaszcza w rejonie ulicy Polnej. Eksperci zwrócili również uwagę na pewne niepokojące zjawiska mogące w przyszłości zaburzyć ład przestrzenny gminy. – Intensywny, niekontrolowany i przypadkowy rozwój zabudowy mieszkaniowej oraz wysokie zainteresowanie możliwościami inwestycyjnymi na terenach chronionych i tych o szczególnych walorach przyrodniczych – to najważniejsze zagrożenia, jakie zauważyli w swojej analizie. Narzędziami minimalizującymi te ryzyka są zaś w ich opinii pierwszeństwo tworzenia, bądź aktualizacji mpzp dla terenów z dużą liczbą decyzji o warunkach zabudowy i wniosków o sporządzenie nowych lub zmianę starych mpzp. Priorytetem powinno też być tworzenie zakazów zabudowy w mpzp dla terenów o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.