Historyczna decyzja Rady Gminy Gminy Wieliszew. 15 lipca 2025 roku, stosunkiem głosów 12 za, przy jednym wstrzymującym się i dwóch radnych nieobecnych, przyjęła uchwałę o ustanowieniu nowego herbu gminy. To moment przełomowy, który zamyka okres obowiązywania dotychczasowego, niezatwierdzonego wzoru i otwiera drogę do symboliki opartej na rzetelnych źródłach historycznych i zasadach heraldyki.
Dlaczego zmiana była konieczna?
Dotychczasowy herb Wieliszewa nie był zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, nie spełniał wymogów państwowej heraldyki i nie mógł pełnić funkcji znaku urzędowego. Samorząd podkreśla, że herb to nie tylko element identyfikacji wizualnej, ale przede wszystkim symbol władzy publicznej, który podlega ochronie prawnej. Nowy wzór to odpowiedź na potrzebę uporządkowania identyfikacji gminy i nadania jej znaku zgodnego z tradycją i prawem.
Symbolika nowego herbu
Przyjęty herb przedstawia w błękitnym polu tarczy hiszpańskiej dwa złote tintinnabulum – dzwonki opatów czerwińskich. Po prawej stronie znajduje się księżyc posadzony na krzyżu z dzwonkami drzewcem w dół, po lewej zaś słońce w tej samej konfiguracji. Motywy te nie są przypadkowe. Krzyże opatów czerwińskich to najstarsze znane symbole związane z ziemiami Wieliszewa, wspomniane w źródłach już w średniowieczu. Wprowadzenie ich do herbu to akt przywrócenia pamięci o dawnych właścicielach i duchowych opiekunach tych terenów.
Inspiracje historyczne
Twórcy herbu opierali się na rzetelnych źródłach, w tym na „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera i innych uznanych opracowaniach historycznych. Symbolika słońca i księżyca odwołuje się do ikonografii chrześcijańskiej, ale także przypomina o bogactwie przyrodniczym i kulturowym gminy.
Krok ku przyszłości z szacunkiem dla przeszłości
Władze Wieliszewa podkreślają, że przyjęcie nowego herbu to nie tylko decyzja estetyczna, lecz także akt historycznej odpowiedzialności. – „To symbol, który łączy naszą lokalną tożsamość z duchem miejsca i zobowiązuje do troski o dziedzictwo” – mówi przewodniczący Rady Gminy.
Nowy herb stanie się fundamentem budowania spójnego wizerunku gminy, który z dumą odwołuje się do historycznych źródeł, a jednocześnie odpowiada współczesnym standardom prawa i heraldyki.