Wieliszew. Osiem miesięcy wahadła na DW 632 w Komornicy już niebawem. Wójt Paweł Kownacki interweniował w tej sprawie w MZDW

Przepust drogowy w Komornicy nad Kanałem Komornickim w ciągu drogi wojewódzkiej 632 (fot. Google Maps)

Przepust drogowy w Komornicy nad Kanałem Komornickim w ciągu drogi wojewódzkiej 632 (fot. Google Maps)

W ciągu najbliższych kilku tygodni na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) rozpocznie się remont starego przepustu nad Kanałem Komornickim w Komornicy (gmina Wieliszew) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 632. Na czas robót wprowadzony zostanie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Prace budowlane mogą potrwać nawet 10 miesięcy, co oznacza, że utrudnienia drogowe w kierunku zapory w Dębem oraz do Nasielska i Pomiechówki potrwają do końca 2025 roku. Wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki, interweniował w MZDW w sprawie tych utrudnień. Co udało się ustalić? 

 

 

Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, spotkał się w czwartek (20 marca) z przedstawicielami Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (MZDW) oraz Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. w sprawie przebudowy przepustu nad kanałem pod drogą wojewódzką nr 632 w Komornicy, która ma ruszyć już niebawem.

 

 

– Niestety nie jest możliwe by przesunąć tę inwestycję choćby na przyszły rok, ale na nasz wniosek jest realne zrealizowanie nowej organizacji ruchu w postaci innych interwałów w godzinach przedpołudniowych (priorytet kierunek do Warszawy) i popołudniowych (priorytet kierunek z Warszawy). Ponadto ma być zweryfikowany plan długotrwałego zamknięcia wyjazdu ze zwyczajowej leśnej drogi przy Kanale Komornickim. – przekazał w mediach społecznościowych włodarz gminy Wieliszew.

Zakres inwestycji

Przypomnijmy, że celem powyższej inwestycji jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 632 na odcinku od km 48+724 do km 48+754 wraz z rozbiórką istniejącego i budową nowego przepustu nad Kanałem Komornickim w Komornicy. Obecny przepust jest już w złym stanie technicznym.

Na czerwono zaznaczono miejsce planowanej inwestycji w Komornicy (fot. MZDW w Warszawie)

Za wykonanie prac budowlanych będzie odpowiadać: PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT INŻYNIERYJNYCH DIAG-MOST Sp. z o.o. z Warszawy, które wykona je za blisko 2,7 mln zł brutto. W ramach tego zadania planowana jest całkowita rozbiórka istniejącego przepustu oraz budowa nowego w tym samym miejscu. Na długości wykonanego wykopu pod konstrukcję przepustu, planowana jest odbudowa rozebranej konstrukcji jezdni, a także wykonanie powierzchniowego systemu odwodnienia jezdni znajdującej się nad przepustem.

Utrudnienia dla kierowców w Komornicy na czas robót budowlanych

Prace budowlane będą prowadzone przy częściowym wyłączeniu obiektu z ruchu. Ruch drogowy na czas budowy zostanie przeprowadzony wahadłowo przy użyciu sygnalizacji świetlnej, według tymczasowej organizacji ruchu. – Z uwagi na zakres robót i sposób wykonania zadania przez cały okres budowy na przedmiotowym odcinku drogi ruch będzie odbywał się wahadłowo. Jest to optymalny czas na wykonanie wszystkich prac. Zgodnie z zawartą umową wykonawca ma 8 m-cy na wykonanie robót budowlanych i 2 m-ce na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. – informowała Gazetę Powiatową 12 marca Monika Burdon, rzecznik prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

Z powyższej informacji udzielonej naszej redakcji przez MZDW wynika, że utrudnienia drogowe na trasie w kierunku zapory w Dębem i dalej do Nasielska czy Pomiechówka mogą potrwać nawet 10 miesięcy.

Kolejne utrudnienia w ruchu drogowym na DW 632 w 2025 roku

Niestety prace związane z przebudową przepustu nad kanałem w Komornicy, to niejedyne utrudnienia, które czekają w najbliższym czasie kierowców podróżujących DW 632. Już niedługo, bo w wakacje rozpocznie się remont DW 632 w na odcinku od zapory w miejscowości Dębe do ronda w Poniatowie. Dodatkowo, w związku z przebudową Drogi Krajowej nr 61 niedługo planowane jest zamknięcie wjazdu do Wieliszewa od strony ronda w Zegrzu Południowym. Powyższe prace zaplanowane przez drogowców na pewno spowodują duże utrudnienia w ruchu drogowym w tym rejonie powiatu legionowskiego.