Pani Marta mieszkająca przy ulicy Warszawskiej w Michałowie-Reginowie w gminie Wieliszew od pół roku walczy o ustawienie ekranów akustycznych przed swoim domem w związku z planowaną rozbudową drogi krajowej nr 61 (DK nr 61) na odcinku z Legionowa do Zegrza Południowego. Wykonawca tej inwestycji tj. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) tych zabezpieczeń w tym miejscu jednak nie uwzględnił. Dlaczego?
Pani Marta z ulicy Warszawskiej 92 w Michałowie-Reginowie boi się, że przez brak ekranów akustycznych przy jej posesji, hałas dobiegający z rozbudowanej krajówki zniszczy życie i zdrowie jej rodziny. Od pół roku próbuje przekonać wykonawcę tej inwestycji o konieczności montażu takich zabezpieczeń przy jej domu. Jak dotąd bez skutku.
Hałas zniszczy nam życie!
GDDKiA nie bierze pod uwagę informacji z gminy Wieliszew odnośnie dopuszczalnego poziomu hałasu dochodzącego do mojej działki oraz działek sąsiadujących, twierdząc, że z powodu braku zagospodarowania przestrzennego jest to działka usługowa. Gmina wystosowała pismo z informacją, ze działka jest działką mieszkalną z zabudową jednorodzinną i hałas w ciągu dnia nie może przekraczać 61 decybeli. W projekcie przebudowy drogi zaplanowano pomniejszenie mojej działki o ponad 10 metrów, a co za tym idzie zostanie usunięty mój obecny pas zieleni, który rozciąga się po całej długości działki wzdłuż drogi na szerokość 10 metrów. Drzewa i krzewy znikną. Obecna ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami, które dochodzą od drogi zniknie i pozostaniemy bez żadnej ochrony. Jak mogę zawalczyć o to, by ekrany zostały postawione? Każde moje pismo zostaje potraktowane w sposób nieludzki. Liczy się tylko symulacja dokonywana przez programy komputerowe. Nie dokonano żadnych pomiarów hałasu, czy zanieczyszczeń w terenie. Nikt nie pofatygował się, by przyjechać i zobaczyć, jak żyje się przy obecnej drodze, a będzie jeszcze gorzej jeśli rozbudowana zostanie do 4 pasów. Nadmieniam również, że gmina Wieliszew z każdym dniem się rozrasta, powstają nowe bloki. Drogi lokalne już nie są w stanie udźwignąć natłoku aut mieszkańców, a rozbudowana droga krajowa stanie się bardzo atrakcyjną alternatywą dla mieszkańców, co znacznie zwiększy ilość aut jeżdżących przy moim domu. Po drugiej stronie ulicy ekrany zostaną postawione. Kilkanaście metrów od mojej działki, zarówno w kierunku Legionowa i Zegrza ekrany również zostaną zamontowane. Bez ekranów pozostaje 7 działek, z czego 6 jest działkami mieszkalnymi o zabudowie jednorodzinnej. Hałas i zanieczyszczenia będą odbijać się i powracać do działek bez ekranów – pisze do redakcji Gazety Powiatowej pani Marta. Podobne pisma trafiają też do m. in. Ministerstwa Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Kancelarii Premiera i Prezydenta oraz do ekologicznych organizacji pozarządowych, w tym do organizacji Zielone Mazowsze.
Pomiary poziomu hałasu
Kluczowymi dla montażu ekranów akustycznych pod wskazanym adresem są wyniki badań poziomu hałasu. Normy dla terenów mieszkaniowych nie mogą przekroczyć 61 decybeli w ciągu dnia i 56 decybeli w ciągu nocy. Wyniki badań przeprowadzonych przy użyciu własnego urządzenia mobilnego przez panią Martę mówią, że poziom hałasu w ciągu dnia dochodzi w tym miejscu nawet do 75 decybeli. GDDKiA odpowiedzialna za poszerzenie DK nr 61 z Legionowa do Zegrza Południowego twierdzi, że jest on niższy, ponieważ analiza akustyczna wykonana na potrzeby raportu oddziaływania wskazanej inwestycji drogowej na środowisko wykazała, że poziom hałasu w tym miejscu będzie wynosił 56 decybeli. – Z waszych pomiarów mamy 56 decybeli. To już jest poziom hałasu na granicy normy. Wycięcie naszego pasa zieleni i poszerzenie drogi da inny odczyt i ekrany będą konieczne – interweniuje po raz kolejny w GDDKiA pani Marta. – Zgodnie z informacją udzieloną przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji przy ulicy Warszawskiej 92 w Michałowie-Reginowie nie były wykonywane badania pomiaru hałasu. Poziom hałasu został określony na podstawie modelowania w specjalistycznym oprogramowaniu, w którym zostały wyznaczone punkty receptorów zlokalizowane na wysokości budynków mieszkalnych. Zabezpieczenia akustyczne są projektowane dla perspektywy oddania drogi do użytkowania po realizacji zadania, nie dla stanu aktualnego. Wykonane pomiary za pomocą urządzenia mobilnego nie są miarodajne i w znaczący sposób mogą odbiegać od pomiarów wykonanych po realizacji inwestycji. Zastosowanie nowej nawierzchni oraz zwiększenie płynności ruchu samochodowego spowoduje spadek uciążliwości akustycznej powstającej w wyniku ruchu samochodowego po realizacji inwestycji – taką odpowiedź uzyskuje.
Ustawienie ekranów przy posesjach w Michałowie-Reginowie wciąż jest możliwe! – twierdzi wieliszewski magistrat
Zapytaliśmy wieliszewski magistrat, jakie działania podjął, aby wesprzeć panią Martę w walce o montaż ekranów akustycznych przy jej posesji. – Od początku pojawienia się problemu zasygnalizowanego przez mieszkańców Michałowa-Reginowa z ulicy Warszawskiej, gmina Wieliszew podjęła dialog z GDDKiA oraz z Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów. Korespondencja toczy się od lipca 2021r. do dzisiaj. Jedną z przesłanek, dla których GDDKiA nie jest skłonna do postawienia ekranu akustycznego na wysokości wskazanych działek jest fakt, że w ramach istniejącej infrastruktury istnieją urządzenia przeciwhałasowe pochłaniające po przeciwnej stronie nieruchomości DK nr 61, które nie powodują efektu odbijania się dźwięku, tylko go pochłaniają. Jednocześnie GDDKiA zobowiązała się do analizy postulatów Wójta Gminy Wieliszew, aby zainstalować ekrany akustyczne na wysokości zamieszkałych budynków. W ostatniej korespondencji z dnia 13 stycznia 2022r. gmina zaznaczyła, że wskazane tereny należy zaklasyfikować jako te, które są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i jednocześnie podlegające ochronie akustycznej. Pragniemy również podkreślić, że postawienie ekranu akustycznego na wysokości wskazanych nieruchomości nadal jest możliwe, jako zmiana nieistotna na etapie robót budowlanych, do czego gmina Wieliszew będzie przekonywała zarząd GDDKiA – informuje Małgorzata Jendryczka, kierowniczka Referatu Organizacji i Informacji w Urzędzie Gminy Wieliszew.
O lokalizacji ekranów zdecyduje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – tłumaczą się wykonawcy inwestycji
O odniesienie się do tych kwestii poprosiliśmy też GDDKiA. – GDDKiA Oddział Warszawa nie decyduje o umiejscowieniu bądź nie ekranów akustycznych. Zabezpieczenia akustyczne powstają w oparciu o wydane decyzje, postanowienia oraz pozwolenia. Inwestycja jest realizowana w systemie projektuj i buduj. Wykonawca zgodnie z przepisami zaprojektował ekrany akustyczne. Wykonany został raport o oddziaływaniu na środowisko w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia. Ostateczna ich lokalizacja będzie zatwierdzona postanowieniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w ramach procedury uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Pomiary, na podstawie których będzie można stwierdzić ewentualne przekroczenia norm hałasu, muszą być wykonane odpowiednią aparaturą pomiarową oraz w określony sposób, wskazany w regulacjach prawnych. Wyniki pomiarów wykonanych np. za pomocą urządzeń nieposiadających właściwej kalibracji lub wykonane w niewłaściwych warunkach atmosferycznych nie mogą być podstawą do nałożenia obowiązku dobudowy ekranów. W październiku 2021r. do wykonawcy robót wpłynęło pismo gminy Wieliszew zawierające prośbę o zakwalifikowanie kilku działek jako terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, w których dopuszczalne poziomy hałasu wynoszą 61 decybeli w ciągu dnia oraz 56 decybeli w nocy. W odpowiedzi, GDDKiA zwróciła się o jednoznaczne wskazanie klasyfikacji terenu jaka została dokonana przez gminę – wyjaśnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiej GDDKiA.
Do sprawy będziemy wracać.