19 kwietnia przypadała 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Podkreślając niezłomność minionych dni, warto przypomnieć, w jaki sposób sami walczący odnosili się do tego, co wydarzyło się wiosną 1943 r. w Warszawie: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby nie dać się zarżnąć, kiedy po nas z kolei przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Słowa Marka Edelmana, zastępcy komendanta w getcie, zawarte w powieści reportażowej Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, malują przed nami obraz dramatycznych wydarzeń, którym my jesteśmy dziś winni podziw i szacunek, gdyż… łączy nas pamięć.
Uczniowie SP w Skrzeszewie upamiętnili 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, udziałem w projekcie edukacyjnym „Ocalić od zapomnienia”.
Młodzież z klasy 4-8 podczas lekcji języka polskiego i godzin z wychowawcami, pogłębiła wiedzę na temat II wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do zagłady. Zajęcia prowadzili edukatorzy Z Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” łącząc się z dziećmi on-line.
Nauczyciele i uczniowie wszystkich klas przystąpili do akcji „Żonkile 2025”.
Ponadto uczniowie stworzyli papierowy mur z cegieł, na którym wypisali swoje marzenia, dążenia i wartości jakimi się w życiu kierują. Mur upamiętnił ofiary getta, które też miały marzenia, też chciały żyć i cieszyć się kolejnym dniem na Ziemi. Projekt przygotowały i przeprowadziły panie Eliza Tomaszewska i Justyna Kownacka, nauczycielki w w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie.