Wieliszew. Przy Kościelnej będzie można budować tylko 3-piętrowe bloki. Samorząd uchwalił nowy miejscowy plan dla tej okolicy

Szklarnie Kosćielna (1)

Ulica Kościelna w Wieliszewie, fot. GP/kg (archiwum)

Wieliszewski samorząd uchwalił nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 29 hektarów położonych w rejonie ulicy Kościelnej w Wieliszewie. Nowe przepisy określają sposób zagospodarowania nieruchomości do niedawna zabudowanych m. in. szklarniami, w których przeszłości uprawiano warzywa.

28 kwietnia 2022r. Rada Gminy Wieliszew w formie uchwały ustanowiła nowy mpzp dla terenów o łącznej powierzchni 29 hektarów położonych w sąsiedztwie ulicy Kościelnej w tzw. obrębie PGR w Wieliszewie. Dotąd na tych działkach obowiązywał mpzp z 27 czerwca 2013r. Dokument ten ustalał zasady ładu przestrzennego nie tylko dla nieruchomości położonych w rejonie ulicy Kościelnej, ale również dla całego obrębu PGR w Wieliszewie.

 

Tereny pod 3-piętrowe bloki

Przyjęty mpzp dla okolic ulicy Kościelnej w Wieliszewie ustanawia tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, usługową i tereny zieleni urządzonej. Podobne przeznaczenie tych terenów przyjęto też w mpzp z 2013r. Co ważne, względem wcześniejszych rozwiązań, teraz intensywność tej zabudowy jest nieco mniejsza. W przypadku zabudowy wielorodzinnej tj. nowych bloków zmniejszono ich dopuszczalną wysokość – plan z 2013r. dopuszczał bloki o wysokości do 15 metrów z maksymalnie czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną, nowy plan dla tej okolicy dopuszcza natomiast bloki nie wyższe, niż 12 metrów z maksymalnie trzema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Nowe przepisy zwiększają też z 30 do 40 procent powierzchnię biologicznie czynną dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowanych oraz zmniejszają z 40 do 30 procent maksymalną powierzchnię zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych.

Obiekty usługowe i zieleń urządzona

Nowy mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z ulicą Kościelną obrębie PGR Wieliszew dopuszcza tu też lokalizację usług nieuciążliwych, w tym maksymalnie dwukondygnacyjnych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m² o wysokości nie większej, jak 12 metrów. Powierzchnia biologicznie czynna dla zabudowanych w ten sposób działek oraz maksymalna powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni tych nieruchomości mają wynosić odpowiednio po 25 i 40 procent. Nowy mpzp dla nieruchomości sąsiadujących z ulicą Kościelną w obrębie PGR Wieliszew lokalizuje tu również tereny zieleni urządzonej. W ramach tej zabudowy, oprócz samej zieleni mogą tu powstawać m. in. drogi pieszo-rowerowe, parkingi i obiekty sportowo-rekreacyjne.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów o łącznej powierzchni 29 hektarów położonych w sąsiedztwie ulicy Kościelnej w tzw. obrębie PGR w Wieliszewie, fot. UG Wieliszew

Uwagi mieszkańców

Podczas procedury uchwalania tych przepisów wniesiono łącznie tylko 3 uwagi. Nie zostały one uwzględnione, bo albo nie dotyczyły rozwiązań mogących być w nich ujętych, albo nie mieściły się w definicjach wskaźników intensywności zabudowy powszechnie stosowanych w tego rodzaju prawie. Mieszkańcy domagali się m. in. wprowadzenia wskaźnika zadrzewnienia pod postacią 1 drzewa na 5 miejsc parkingowych, minimalnych obwodów pni i wysokości drzew, czy też zasad lokalizacji szyldów i banerów reklamowych w przestrzeni publicznej. Jeden z postulujących zauważył, że w wyniku uchwalenia mpzp dla tej okolicy w tym brzmieniu nastąpi zmiana charakteru gminy Wieliszew. – Realizacja zabudowy wielorodzinnej określonej w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wieliszew spowoduje, że w przyszłości przybędzie od 7 tys. do nawet 12 tys. mieszkańców Wieliszewa. Wiąże się to ze zmianą charakteru, z gminy wiejskiej na miejsko – wiejską wraz z wszystkimi ułomnościami takimi jak m. in. przeludnienie, hałas, zanieczyszczenie, wzrost liczby naruszeń prawa, wzrost natężenia ruchu drogowego. Dodatkowo należałoby sprawdzić, czy postępowanie w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego nie jest obarczone wadami prawnymi dyskwalifikującymi ten dokument. Ewentualne stwierdzenia wad prawnych należałoby rozważyć pod kątem art. 231 §1 kk. Należałoby sprawdzić czy nie doszło do pozbawienia korzyści finansowych gminy w przypadku gdyby doszło do odrolnienia gruntu – napisał. – Uwaga nie dotyczy rozwiązań planu zagospodarowania przestrzennego – odpisał mu wójt Paweł Kownacki. A decyzję tę utrzymał w mocy cały wieliszewski samorząd.

Tereny po szklarniach z warzywami na celowniku deweloperów

Na części terenu, na którym wprowadzono powyższe reformy przestrzenne zlikwidowano niedawno szklarnie, w których w przeszłości hodowano warzywa. Działka, na której wykonano te roboty mierzy około 10 hektarów i ciągnie się od skrzyżowania ulic Kościelnej i Podgórnej aż do Osiedla Natura. Jest własnością firmy ogrodniczej ze Śniadkowa Górnego. W styczniu 2022r. dowiedzieliśmy się, że cześć z tych nieruchomości już została sprzedana, a część jest jeszcze do kupienia. Z uwagi na prywatność tych transakcji, sprzedawca, czyli firma ogrodnicza ze Śniadkowa Górnego nie ujawniała wówczas danych swoich kontrahentów. Wiemy jednak, że wskazanym terenem interesowały się duże warszawskie firmy oraz lokalni deweloperzy z powiatu legionowskiego i nowodworskiego.