Stowarzyszenia Młodzi dla Rozwoju EMKA i Aktywni dla Łajsk zakwestionowały pomyślną decyzję środowiskową, wydaną przez wójta gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego na rzecz przedsięwzięcia polegającego na budowie punktu selektywnego zbiórki śmieci przy skrzyżowaniu ulic Władysława Sikorskiego i Szarych Szeregów w Łajskach. – Organ popierając stanowisko stowarzyszeń wnosi prośbę o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia – dowiadujemy się z pisma skierowanego przez wieliszewskich urzędników do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie.
Bez szczegółowego raportu środowiskowego
Przypomnijmy. 18 lipca 2023 r. wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki wydał pozytywną decyzję środowiskową dla realizacji inwestycji polegającej na prowadzeniu punktu selektywnego zbiórki śmieci na mierzącej nieco ponad 1,2 hektara działce położonej na skrzyżowaniu ulic Władysława Sikorskiego i Szarych Szeregów w Łajskach w gminie Wieliszew. Konkretnie chodzi o fragment działki na którym działał kiedyś zakład Bistyp, później Polindus. Decyzja została wydana na wniosek firmy Punkt Recycling Evra z Obornik, która w innych częściach Polski zajmuje się zbiórką i przetwarzaniem elektrośmieci. Wydano ją, bez stwierdzenia konieczności przeprowadzenia szczegółowszej oceny środowiskowej. W takim raporcie kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi. Głównym zadaniem takiego dokumentu jest przedstawienie wszystkich możliwych zagrożeń związanych z jej realizacją. Informowaliśmy o tym w m. in. tej wiadomości.
Zaniepokojenie społeczne
Upublicznienie powyższych informacji zaniepokoiło mieszkańców i samorządowców mieszkających w sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia. Niektórzy z nich zapowiedzieli wniesienie odwołań od tej decyzji administracyjnej. Jedną z takich osób jest legionowski, niezrzeszony radny, Sławomir Traczyk, który zwrócił się do wójta gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego z prośbą o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Władza sama wnioskuje o uchylenie wydanej przez siebie decyzji środowiskowej
Również dwa stowarzyszenia aktywnie działające na terenie gminy Wieliszew tj. Młodzi dla Rozwoju EMKA i Aktywni dla Łajsk zakwestionowały zasadność wydania powyższej decyzji i w wymaganych terminach zwróciły się do decydentów o uznanie ich za strony tego postępowania administracyjnego, odwołując się zarazem od powyższej decyzji środowiskowej. – Organ popierając stanowisko stowarzyszeń wnosi prośbę o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia – napisała w piątek, 4 sierpnia 2023 r. Magdalena Radzikowska, zastępczyni wieliszewskiego wójta w piśmie skierowanym do warszawskiego SKO.
Co może SKO?
SKO są organami wyższego stopnia w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej, należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego. Podstawowym ich zadaniem jest ponowne rozstrzygnięcie danej sprawy, i to jako całości. Zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami, SKO w Warszawie ma teraz jeden lub dwa miesiące – w zależności od skomplikowania – na ustosunkowanie się do tegoż odwołania. Z kolei, na decyzję wydaną przez ten organ nadzorczy, strony mogą wnieść jeszcze skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.
Argumenty wieliszewskich stowarzyszeń
– Stowarzyszenie w złożonym wniosku o uznanie za stronę postępowania, w ocenie organu, wykazało ważny interes społeczny, jakim jest dbałość o zdrowie mieszkańców, prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży oraz ich bezpieczeństwo. Ważnym aspektem podniesionym przez stowarzyszenie jest bezpośrednie sąsiedztwo planowanego punktu zbiórki odpadów z intensywnie wykorzystywanym obiektem sportowym. Stowarzyszenie ponadto od początku swojej działalności tj. od początku 2003 r., prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz rozwoju gminy Wieliszew, organizując również wiele proekologicznych akcji oraz uczestnicząc w akcjach organizowanych przez gminę – dowiadujemy się z postanowienia władz gminy Wieliszew, uznającego stowarzyszenie Młodzi dla Rozwoju EMKA za stronę w tym postępowaniu środowiskowym. – Stowarzyszenie w złożonym wniosku o uznanie za stronę postępowania, w ocenie organu, wykazało ważny interes społeczny, jakim jest dbałość o zdrowie mieszkańców, prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży oraz ich bezpieczeństwo. Ważnym aspektem podniesionym przez stowarzyszenie jest bezpośrednie sąsiedztwo planowanego punktu zbiórki odpadów z intensywnie wykorzystywanym obiektem sportowym oraz stosunkowo niewielka odległość od Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki oraz Przedszkola Samorządowego w Łajskach, do których to placówek uczęszcza ponad 600 dzieci. Stowarzyszenie ponadto od początku swojej działalności tj. od 2006 r., prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz rozwoju gminy Wieliszew, organizując również wiele proekologicznych akcji oraz uczestnicząc w akcjach organizowanych przez gminę – tak z kolei brzmi uzasadnienie do postanowienia władz gminy Wieliszew, uznającego stowarzyszenie Aktywni dla Łajsk za kolejną stronę w tym samym postępowaniu środowiskowym.
Do sprawy będziemy wracać.