Wieliszew. Rusza renowacja północnego brzegu Jeziora Wieliszewskiego. Prace potrwają przez najbliższy miesiąc (zdjęcia)

jezoro wieliszewskie 2

Jezioro Wieliszewskie, fot. Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki Facebook

Firma Kama Bis z Warszawy za nieco ponad 313 tys. zł dokona renowacji i odmulenia północnego brzegu Jeziora Wieliszewskiego. – Większość kosztów zostanie pokryte z dotacji samorządu Województwa Mazowieckiego! – obwieszcza w mediach społecznościowych wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.

W poniedziałek, 12 września 2022 r. Urząd Gminy (UG) w Wieliszewie rozstrzygnął przetarg na wykoszenie północnego brzegu Jeziora Wieliszewskiego i odmulenie tego akwenu oraz jego strefy przybrzeżnej. Inwestycję w ciągu najbliższego miesiąca wykona firma Kama Bis z Warszawy. Będzie to kosztowało nieco ponad 313 tys. zł. Większość tych pieniędzy będzie pochodziła z budżetu samorządu Mazowsza. Celem tej inwestycji jest zwiększenie pojemności Jeziora Wieliszewskiego, poprawienie jego retencji oraz jakości obecnej w nim wody i znajdujących się w nim fauny i flory. Tym samym, akwen ma zostać lepiej dostosowany do różnych form rekreacji i wypoczynku.

 

Zakres inwestycji

Jezioro Wieliszewskie ze względu na małe przepływy i stosunkowo niewielkie głębokości ma tendencje do zarastania i zamulania. Miejscowy samorząd regularnie podejmuje prace konserwatorskie na tym akwenie. W ostatnim czasie podjęto kroki, aby zwiększyć przepływy w jeziorze. – Działanie to polegało na wybudowaniu przegrody na rowie B i skierowanie części wody z tego rowu bezpośrednio do jeziora. W celu zwiększenia retencji dokonano pogłębienia i poszerzenia dolnej części jeziora. Zasadniczym czynnikiem poprawiającym retencję było wybudowanie przepustozastawki w dolnej części jeziora. Urządzenie piętrzące podniosło poziom lustra wody w zbiorniku, dzięki czemu ograniczyło zarastanie. Jezioro stało się miejscem lęgu ptaków i stałym miejscem ich bytowania. Dzięki wysokiemu poziomowi wody swoje gniazda założyły tu liczne stada łabędzi – dowiadujemy się ze stron internetowych Urzędu Gminy (UG) w Wieliszewie. Zakres kolejnej planowanej na tym akwenie inwestycji – co jest zresztą przedmiotem rozstrzygniętego obecnie przetargu – obejmuje wykoszenie północnego brzegu tego jeziora oraz jego odmulenie wraz z jego strefą przybrzeżną. Oprócz tego planuje się m. in. konserwację wcześniej zbudowanej tu przepustozastawki.

 

Roboty te będą wykonane na odcinku 875 metrów, począwszy od mostka w ciągu ulicy Spacerowej, w górę jeziora na długości 550 metrów do wysokości ulicy Storczyków i w dół od mostka na długości 325 metrów – wskazują urzędnicy. – Renowację Jeziora Wieliszewskiego najlepiej wykonać w okresach niskich stanów wód gruntowych sierpień – październik oraz po okresie lęgu ptactwa – sygnalizują następnie.

Zdjęcia: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki Facebook