Wieliszewscy radni właśnie przystąpili do uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla części Skrzeszewa oraz rejonu ulic Janiny, Bagiennej, Wczasowej, Juliusza Słowackiego i Kościelnej w Topolinie. Oznacza to tyle, że póki co zapalono zielone światło do powstania nowych opracowań planistycznych dla wskazanych części gminy Wieliszew. Procedura związana z wejściem w życie tych zmian potrwać nawet kilka lat. Wstępne plany urzędników zakładają, że we wskazanych rejonach gminy Wieliszew w przyszłości będzie realizowana jedynie m. in. ekstensywna zabudowa letniskowa oraz jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Położone tu lasy, łąki i pastwiska mają być natomiast obronione przed silną presją urbanistyczną.
W środę, 27 marca 2025 r. Rada Gminy Wieliszew podjęła uchwałę upoważniającą miejscowy samorząd do rozpoczęcia prac nad opracowaniem mpzp dla części wsi Skrzeszewa oraz rejonu ulic Janiny, Bagiennej, Wczasowej, Juliusza Słowackiego i Kościelnej we wsi Topolina. Jest to procedura bardzo skomplikowana i czasochłonna. Wejście w życie zaplanowanych w tych przestrzeniach reform może bowiem zająć nawet i kilka lat.
Obszar objęty uchwałą z 27 marca 2025 r. o przystąpieniu do uchwalania mpzp, fot. UG Wieliszew
Chcą chronić łąki i pastwiska w Skrzeszewie i Topolinie przed silną presją urbanistyczną
Przystąpienie do prac zmierzających do uchwalenia mpzp dla części wsi Skrzeszewa oraz rejonu ulic Janiny, Bagiennej, Wczasowej, Juliusza Słowackiego i Kościelnej we wsi Topolina to chęć dostosowania przepisów mających w przyszłości obowiązywać w tych przestrzeniach do zapisów ogólnego wieliszewskiego studium pochodzącego z 2018 r. – Głównym celem sporządzenia mpzp jest ochrona cennych przyrodniczo obszarów położonych we wsiach Skrzeszew oraz Topolina. Obszar opracowania projektu mpzp w większości stanowią użytki leśne i rolne, zwłaszcza zaś łąki. Poprzecinane one są siecią rowów melioracyjnych i kanałów z uwagi na położenie w prakorycie rzeki Narew. Sporządzenie mpzp ma na celu przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości pod ekstensywną zabudowę letniskową oraz mieszkaniową jednorodzinną, układy komunikacyjne i obszary wyłączone z zabudowy, czyli łąki, pastwiska, wody powierzchniowe oraz lasy. Planuje się dostosowanie zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu do potrzeb lokalnych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju w oparciu o ustalenia studium. Sporządzenie mpzp ma na celu uporządkowanie przestrzeni, ograniczenie realizacji w oparciu o wydawane decyzje o warunkach zabudowy intensywnej zabudowy mieszkaniowej – pisze wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki w uzasadnieniu do dopiero co podjętej uchwały. – Obszar mpzp w większości znajduje się w granicach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Ponadto w granicach projektu mpzp znajdują się liczne stanowiska archeologiczne o charakterze zabytkowym. Mając na uwadze wysoką wartość przyrodniczą i kulturową opisanego obszaru należy podjąć wszelkie starania w celu ochrony powyższych terenów przed silną presją urbanistyczną – dodaje wieliszewski włodarz.