Wieliszew. Śmieci odbierane tylko raz w miesiącu? Mieszkańcy oburzeni. Co na to urzędnicy?

Heavy machinery at the Robin Hood Bay landfill

ColinD13 on Foter.com / CC BY

Śmieci zmieszane, selektywne i zielone obierane tylko raz w miesiącu – to najnowszy harmonogram odbioru odpadów w gminie Wieliszew na najbliższy kwartał. Mieszkańcy się oburzają, a urzędnicy wyjaśniają, że to m. in. gwarant niepodnoszenia podatków śmieciowych, a w dłuższej perspektywie czasowej nawet szansa na ich obniżenie.

 

Harmonogram odbioru odpadów na terenie gminy Wieliszew w pierwszym kwartale 2021r. oburzył społeczność gminną i wywołał burzliwą dyskusję w sieci. – Raz w miesiącu? To chyba żart! – to najczęstsze komentarze. Mieszkańcom nie podobają się takie rozwiązania i pytają władze gminy o powody tej decyzji. Wielu z nich domaga się albo zwiększenia częstotliwości odbioru śmieci, albo obniżenia podatków śmieciowych w związku z redukcją kursów śmieciarek.

 

 

Żeby nie było podwyżek

Zmiana częstotliwości odbioru odpadów komunalnych pozwoliła nam, jako gminie, nie podnosić na razie kosztów odbioru odpadów od mieszkańców, a mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie opłaty zostaną obniżone. Przy prawidłowej segregacji nie powinno być problemów z odbiorem odpadów. W okresie od kwietnia do października odbiór odpadów zmieszanych odbywać się będzie co 14 dni – to odpowiedź Urzędu Gminy w Wieliszewie na jedną z takich reklamacji. Próby wytłumaczenia mieszkańcom takiego stanu rzeczy podjął się również wójt Paweł Kownacki. W swojej wypowiedzi zasygnalizował otwarcie na dyskusję o potrzebie zwiększenia częstotliwości odbioru śmieci w sezonie jesienno-zimowym.

Jestem otwarty na dyskusję – mówi wójt Paweł Kownacki

Zgodnie z art. 6r ust. 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: „Dopuszcza się zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym, że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza, niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza, niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych.” W związku z powyższym zgodnie z zapisami ww. ustawy odpady zmieszane w miesiącach od listopada do marca mogą być odbierane z częstotliwością mniejszą, niż 14 dni. Prawidłowa segregacja odpadów w podziale na 5 frakcji tj. plastik, papier, szkło, odpady biodegradowalne (tzw. zielone), powinna znacznie ograniczyć ilość odpadów zmieszanych – przekształcając je na tzw. odpady resztkowe. Należy pamiętać, że odpady zmieszane są to odpady, których nie możemy wrzucić do żadnej frakcji odpadów segregowanych. Pamiętajmy również, iż odpady biodegradowalne to nie tylko trawa i liście, ale także odpadki kuchenne tj. obierki z warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki od jajek, resztki posiłków (z wykluczeniem mięsa i tłuszczu), itp. – odpady te w miesiącach od kwietnia do października są odbierane z częstotliwością, co 14 dni, a w miesiącach od listopada do marca z częstotliwością, co 28 dni. Należy również pamiętać, że odpady typu butelka, słoik, opakowanie po jogurcie nie wymagają wcześniejszego mycia – ważne jest w tym przypadku, aby pojemniki były opróżnione – wyjaśnia wójt Paweł Kownacki. – Otrzymujemy również informację od mieszkańców, którzy wcześniej wnioskowali o częstszy odbiór odpadów, że „bardziej uważna segregacja odpadów zmniejsza ilość tych zmieszanych, a ograniczenie wywozu odpadów zmieszanych w żaden sposób nie utrudniło im życia, i okazało się, że wcale nie ma dużo więcej śmieci w pojemniku, niż podczas odbioru, co 14 dni.” Jeśli jednak radni uznają, że problem jest poważniejszy i należy zmienić tę częstotliwość również w okresie jesienno-zimowym to jestem otwarty na dyskusję. Wymagać to będzie dokładniejszej analizy, gdyż obecnie rozliczani jesteśmy nie ryczałtowo, ale za dokładną ilość odpadów i takie zmiany wpłyną na pozycję wydatkową w systemie śmieciowym – dodaje.

Trwa przetarg na odbiór śmieci w 2021r.

Obecnym operatorem śmieciowym gminy Wieliszew są firmy EKO MAX Recykling i MS-EKO. Firmy te obsługują również miasto Legionowo oraz gminy Nieporęt, Jabłonna i Serock. Odbiory śmieci w sezonie jesienno-zimowym w innych legionowskich gminach są częstsze np. w gminie Nieporęt i mieście Legionowie odpady zmieszane z zabudowy jednorodzinnej odbierane są 2 razy w miesiącu. Warto również dodać, że obecnie trwa przetarg na operatora śmieciowego gminy Wieliszew w 2021r. Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty po 14 stycznia 2021r.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 19

  1. Chyba będzie coś zalatywać na osiedlach. Obym się mylił.

  2. Od 1 stycznia przestali odbierać śmieci z działek rekreacyjnych. Dziś przyszło pismo z gminy Wieliszew że mam sobie sam załatwić wywóz śmieci 🙁

    • A potem zdziwienie, że rowy pełne śmierci

  3. Wystarczy dobrze segregować, a nie wszystko do jednego kubła z mieszanymi i się napewno zmieści a worków żółtych i niebieskich przybędzie. A w lato będą odbierać co 14 dni, tak piszą. Ja nie widzę problemu.

  4. Dziwne, że sąsiednie gminy mają te same przedsiębiorstwo do odbioru odpadów, ale już ceny inne – nasza gmina Wieliszew jak zawsze najdrożej i to nie tylko to, można byłoby wymieniać długo np. Najwyższa opłata adiacencka w okolicy i wiele innych

  5. co tam ceny za śmieci, dziurawe ulice , ważne ze PP wójta macie najsprawniejszy 😉 , wszyscy widzą ile podbiegów jakie czasy i umiejętność podzielności uwagi rajdowca w czasie wideorodeo

    • Widzę, że wójt ma zagorzałego fana. Pozazdrościć śledzenia prywatnego profilu wójta. Może warto sprawdzić czy nie płaci za reklamy strony za publiczne pieniądze. To taka podpowiedź dla fana :). Może jakiś dostęp do informacji publicznej? Mam jeszcze kilka podpowiedzi dla obsesyjnego fana – mam – może czy kupił izotonik za swoje czy za cudze.
      Swoją drogą niezłe zajęcie, oglądać profil nielubianego człowieka. Podziwiam.

      • obu was pełno na fb az strach otwierać lodówkę, nie tylko podziwiam bo nie „chcem ogladac a muszem”

        • To ciekawe spostrzeżenie: pato-hejterzy poświęcają dużą część swojego życia na śledzenie i komentowanie czyjegoś. Zdziwienie przychodzi im dopiero wraz z odebraniem pozwów z Sądu. Lubię te sprawy – zarzuty są proste i powtarzalne, pisma krótkie a rozstrzygnięcia są na pierwszej sprawie. Pieniądze są zwykle w ciągu 14 dni, choć ostatnio jedna hejterka przelała jeszcze tego samego dnia równowartość swoich wakacji. Za ostatnie 3 lata. Czy hejterom nie szkoda życia i pieniędzy?

          • Tyle słów i zero konkretów, każdy ma prawo do swojego zdania i słów krytyki jeżeli owa krytyka nie narusza dobrego imienia
            To są subiektywne odczucia osoby która czuje się pokrzywdzona
            Na razie mamy jeszcze wolność wypowiedzi i żadni uzurpatorzy mecenasi nam jej nie odbiorą

          • Pan faktycznie ma problem ze zrozumieniem: wolność wypowiedzi ma swoje ograniczenia a pilnuje ich Sąd. I nawet już legionowski Sąd coraz lepiej rozpoznaje czym jest hejt, czym prześladowanie a czym molestowanie. Prokuratura wciąż nie wie, o co chodzi (o lat wciąż tak samo), ale lokalny Sąd już całkiem daje radę.

        • a wystarczy znać ustawę i podstawy arytmetyki i statystyki, jeśli dana społeczność wytwarza co dwa tygodnie 50 , miesięcznie 100 ton śmieci i w punkcie odbioru rozlicza sie z tony dostarczonych śmieci to logika oszczędności w wywożeniu do raz w miesiącu powoduje ze śmieci lądują w lasach, rowach lub są podrzucane sąsiednim gminom, lub na osiedlowych śmietnikach 😉 a i tak wtedy może nie 100 ton ale na pewno ok 70 gmina musi zapłacić. Dodatkowy problem to ustawa narzuca terminy sanitarne ! Co do działkowców wykluczanie jest niezgodne z ustawa śmieciowa ale i kodeksem cywilnym naruszaniem interesu społecznego. Ustawa podaje konkretna formułę naliczania opłat dla działkowców, opinia mieszkańców na portalu spolecznosciowym jest jednoznaczna….

          • jesu, tyle pisania a wszystko kompletnie bez sensu: wyrzucanie śmieci w lesie nie oznacza jakichkolwiek oszczędności, interes społeczny nie istnieje w kodeksie cywilnym a opinia mieszkańców nie ma najmniejszego znaczenia wobec przepisów prawa. Do książek a nie do komentowania.

  6. Może trzeba na własną rękę wywozic śmiecie na przykład do gminy może wyjt udostempni sale konferencyjną do gromadzenia śmieci.

  7. Witam
    Od samego początku, jak tylko gminy „przejęły” wywożenie śmieci z Olszewnicy Starej śmieci segregowane wywożone są RAZ w miesiącu

    • ….Zmiana częstotliwości odbioru odpadów komunalnych pozwoliła nam, jako gminie, nie podnosić na razie kosztów odbioru odpadów od mieszkańców, a mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie opłaty zostaną obniżone.
      BARDZO CIEKAWE
      ostatnio wójt pod moim postem napisał że dokladają pieniądze do wywozu naszych śmieci a tu nagle może być obniżka no kurczę czegoś tu nie rozumiem

      • Droga pod Urzędem Gminy w Wieliszewie dziurawa się zrobiła niemiłosiernie….Ładna reklama gminy, nie ma co. Może by te dziury i dziurki zasypać właśnie tymi niechcianymi śmieciami?

        • Prawie wszystkie drogi gminne to drugi szutrowe z dziurami jak ser szwajcarski a kiedy jest już asfalt położony to właśnie wyglądają tak jak ta koło gminy oraz np. ul. Słoneczne etc.

  8. grudzień-kwiecień nie zbierać „zielonych” tylko za to mieszane. „Zielone ” ,których b.mało kompostować i zakopywać w dołkach na posesjach. Ziemia rozłoży i nie zatruje. A czy takie duże składowiska „ekologiczne” są zdrowe.????????????

Dodaj komentarz