Z powodu upałów służby ratunkowe coraz częściej wzywani są do zasłabnięć. Wczoraj 70-letniemu mężczyźnie, który zasłabł, pomagali strażacy oraz sąsiad, który z zawodu jest medykiem.
Do zasłabnięcia 70-letniego mężczyzny doszło wczoraj (1 sierpnia br.), na kilka minut przed godziną 20 na posesji przy ulicy Lipowej w Kałuszynie, w gminie Wieliszew. Zanim na miejsce dotarł zespół ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy seniorowi udzielili strażacy ochotnicy z Kałuszyna oraz sąsiad, który z zawodu jest lekarzem. – Zastosowaliśmy tlenoterapię. Potem zespół ratownictwa medycznego zabrał poszkodowanego do szpitala – informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Legionowie.
17 zasłabnięć w miniony weekend
Medycy z załóg ratownictwa medycznego działającego na terenie powiatu legionowskiego od kilku dni pracują na najwyższych obrotach. Mnożą się przypadki zasłabnięć związanych z nieustępującymi upałami. – W dniach 27-29 lipca br. zespoły ratownictwa medycznego w powiecie legionowskim były zadysponowane 92 razy, w tym do 17 zasłabnięć u pacjentów w różnym przedziale wiekowym – informuje Dorota Glinicka, szefowa Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Legionowo” (NZOZ „Legionowo”) odpowiedzialnego za funkcjonowanie ratownictwa medycznego w powiecie legionowskim.
Rady na upały
Tropikalne upały, ostre słońce, ciężkie przedburzowe powietrze i nagłe spadki ciśnienia – to warunki, które niestety sprzyjają omdleniom. Upały nie służą również tzw. sercowcom – podczas takiej ciężkiej aury nasilają się u nich dolegliwości sercowo-naczyniowe. – Gdy temperatury są tak wysokie, należy unikać przebywania na słońcu, czy też w zamkniętych nagrzanych pomieszczeniach. Nośmy przewiewne i niekrępujące ruchów ubrania z tkanin naturalnych, nakrycia głowy i okulary z filtrem. Pamiętajmy też, aby nawadniać organizm. Pijmy dużo bezalkoholowych płynów – apelują eksperci.