Wieliszew. Urbaniści będą tworzyć nowy plan ogólny dla całej gminy przez 14 miesięcy. Będą konsultacje społeczne

urzad-gminy-wieliszew

Urząd Gminy Wieliszew, fot. GP/kg (archiwum)

Trwa sporządzanie planu ogólnego dla gminy Wieliszew, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego już niebawem zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Obecnie trwa przetarg na kompleksowe opracowanie tego  dokumentu. Mogą wziąć w nim udział tylko doświadczeni urbaniści.

Uchwała intencyjna

Przypomnijmy. 22 listopada 2023 r. Rada Gminy Wieliszew podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego dla całej gminy Wieliszew. – Opracowanie planu ogólnego jest zadaniem obligatoryjnym, wprowadzonym treścią ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Niniejsza uchwała jest uchwałą intencyjną, która umożliwia rozpoczęcie prac nad projektem planu ogólnego. Rozpoczęcie procedury planistycznej umożliwi przygotowanie dokumentu w oparciu o obowiązujące przepisy prawa w terminie wskazanym ustawą, tj. do 31 grudnia 2025 r. Biorąc pod uwagę powyższe, uznaje się za zasadne podjęcie uchwały intencyjnej, której następstwem będzie rozpoczęcie procedury sporządzania planu ogólnego dla gminy Wieliszew – dowiadujemy się z jej uzasadnienia. Wiosną 2024 r. wieliszewski samorząd zbierał uwagi i wnioski wśród mieszkańców i przedsiębiorców będących właścicielami nieruchomości, będących przedmiotem tego opracowania. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Przetarg na opracowanie planu ogólnego dla gminy Wieliszew

Obecnie trwa przetarg, w którym wieliszewscy urzędnicy szukają projektantów gotowych kompleksowo opracować plan ogólny dla gminy. Przedsiębiorcy zainteresowani realizacją tej usługi mogą składać swoje propozycje cenowe w miejscowym magistracie do środy, 9 października 2024 r. Konkurs wygra ten oferent, który za realizację przedmiotowej usługi zaproponuje jak najniższą cenę i jednocześnie wykaże się jak największym doświadczeniem zawodowym w sporządzaniu samorządowych dokumentów planistycznych. Chodzi tu o opracowanie w przeszłości co najmniej 3 tego rodzaju dokumentów, czyli m.in. samorządowych studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz prognoz oddziaływania tych dokumentów na środowisko.

Podstawowe terminy

Jeśli we wskazanym terminie urzędnikom uda się wyłonić realizatora tej usługi, to podpisania umowy w przedmiotowej sprawie należy spodziewać się po 7 listopada 2024 r. Sama usługa tworzenia planu ogólnego dla gminy Wieliszew ma potrwać 14 miesięcy od daty podpisania umowy. Zatem jest szansa, że to kompleksowe opracowanie powstanie pod koniec 2025 r. Potem przyjdzie czas na uchwalenie go przez Radę Gminy Wieliszew i tym samym nadanie mu mocy obowiązującej na danym terytorium.

Zakres usługi

Projektanci, którzy będą tworzyć plan ogólny dla gminy Wieliszew będą zobowiązani do przeprowadzenia konsultacji społecznych z wieliszewianami w zakresie rozwiązań ujętych w tym dokumencie. Muszą też być w ciągłym kontakcie z miejscowymi urzędnikami z gminnej komisji architektoniczno-urbanistycznej i uzgadniać z nimi reformy przestrzenne mające w przyszłości obowiązywać w tej gminie. Oprócz opracowania planu ogólnego, w zakres ich obowiązków wejdzie też m. in. sporządzenie prognozy oddziaływania ujętych w tym dokumencie rozwiązań planistycznych na środowisko.

 

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. – Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8-9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami – zapewniali w przeszłości pomysłodawcy tych zmian. Co ważne, nowe plany ogólne przestrzenne gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. – Rozwiąże to obecne problemy, polegające na tym, że w tradycyjnej, papierowej wersji studium i planów zagospodarowania narysowane w nich linie, np. oznaczające granice pomiędzy poszczególnymi strefami, nie są tak dokładne, żeby można je było zinterpretować co do metra kwadratowego na gruncie. Wersja cyfrowa będzie pozwalała na dowolne powiększenie mapy, więc będzie ona dużo dokładniejsza – dowiadujemy się ze strony internetowej resortu rozwoju i technologii. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m.in. z organami ochrony środowiska.

Zintegrowany plan inwestycyjny

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Inwestor po podpisaniu z gminą umowy urbanistycznej będzie mógł zostać zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji – informował w przeszłości resort rozwoju i technologii.

Szerzej o specyfice samorządowych przestrzennych planów ogólnych informowaliśmy w przeszłości wielokrotnie, m.in. w tej wiadomości.